28/06/2026
690 680 960

Tak gorąco jeszcze nie było. IMG wskazuje na rekord w całej historii pomiarów

Jeżeli pomiar z Torunia zostanie oficjalnie potwierdzony, Polska odnotuje najwyższą temperaturę w historii swoich pomiarów meteorologicznych. Niezależnie od końcowego wyniku, obecna fala upałów już teraz przechodzi do grona najbardziej ekstremalnych epizodów pogodowych ostatnich dekad.

Wszystko wskazuje na to, że dzisiejszy dzień przejdzie do historii polskiej meteorologii. Według danych operacyjnych i telemetrycznych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego temperatura powietrza na stacji synoptycznej w Toruniu osiągnęła dziś 40,3°C. Jeśli wynik zostanie potwierdzony podczas standardowej procedury kontroli jakości, będzie to najwyższa temperatura zanotowana w historii oficjalnych pomiarów meteorologicznych w Polsce.

Dotychczasowy oficjalny rekord temperatury w Polsce wynosił 40,2°C i został odnotowany 29 lipca 1921 roku, a więc ponad 100 lat temu. Było to w Prószkowie w województwie opolskim.

To już kolejny w ostatnich dniach rekord ciepła. Wczoraj IMGW przekazało, że odnotowano nowy rekord czerwca w Polsce. W Słubicach termometry pokazały 38,9°C. Dzisiejszy pomiar sprawia, iż rekord ten jest już nieaktualny.

IMGW-PIB podkreśla jednak, że dane pochodzą obecnie z systemów operacyjnych i telemetrycznych. Każdy rekordowy pomiar musi zostać poddany szczegółowej analizie, obejmującej między innymi sprawdzenie poprawności działania aparatury pomiarowej, weryfikację warunków pomiaru oraz porównanie z danymi z okolicznych stacji meteorologicznych. Dopiero po zakończeniu tej procedury możliwe będzie oficjalne potwierdzenie nowego rekordu.

Eksperci wskazują, że za ekstremalne temperatury odpowiada bardzo gorąca masa powietrza napływająca nad Polskę z południa Europy. W wielu regionach kraju temperatury przekroczyły 35°C, a lokalnie zbliżyły się do granicy 40°C.

Tak wysokie wartości są niezwykle niebezpieczne dla zdrowia i życia ludzi. Szczególnie zagrożone są osoby starsze, dzieci, osoby przewlekle chore oraz pracownicy wykonujący obowiązki na otwartej przestrzeni.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej apeluje do mieszkańców o regularne śledzenie prognoz pogody, ostrzeżeń i komunikatów meteorologicznych. Szczególną uwagę należy zwrócić na osoby najbardziej narażone na skutki upałów oraz na dynamicznie zmieniającą się sytuację pogodową.

4 komentarze

  1. Ocena: 6

    Aż dziw, że ekooszołomy nie wykorzystują okazji do protestów przeciwko globalnemu ociepleniu i nie przyklejają się do asfaltu😁

  2. Tak gorącą aż chce się wymitować jak Panu Snusowi.

  3. Ocena: 2

    No wierzę w te pomiary jak sądaże przedwyborcze oszustwo wiadome że w mieście od betonu bardziej nagrzewa się a we wsi na trawie inaczej u mnie urszulin pokazuje 33 o 14 57

  4. Ocena: -5

    A będzie jeszcze gorzej. Lato właśnie się zaczęło.

Dodaj komentarz