28/06/2026
690 680 960

Młodzi naukowcy z Politechniki Lubelskiej ze stypendiami ministra. To prestiżowe wyróżnienie otrzymało tylko 230 osób

Czterech badaczy z Politechniki Lubelskiej znalazło się w gronie stypendystów Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W tegorocznej edycji programu o wyróżnienie ubiegało się aż 1640 młodych naukowców, a stypendia przyznano 230 osobom reprezentującym 54 dyscypliny naukowe i artystyczne.

Czterech naukowców z Politechniki Lubelskiej otrzymało prestiżowe stypendia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. To jedno z ważniejszych wyróżnień dla młodych badaczy, którzy mogą pochwalić się znaczącymi osiągnięciami naukowymi.

Na liście stypendystów znaleźli się: dr inż. Łukasz Gałka, dr inż. Michał Rogala, dr inż. Magdalena Zawada-Michałowska oraz dr Jakub Matusiak. Każde z nich reprezentuje inną specjalizację badawczą, od sztucznej inteligencji i inżynierii mechanicznej po nauki chemiczne oraz nowoczesne materiały kompozytowe.

Badania nad sztuczną inteligencją, bezpieczeństwem i technologiami lotniczymi

Dr inż. Łukasz Gałka, pracujący w Katedrze Informatyki, otrzymał stypendium w dyscyplinie informatyka techniczna i telekomunikacja. W pracy naukowej zajmuje się analizą i rozwojem algorytmów sztucznej inteligencji, w tym detekcją anomalii oraz inteligentnymi algorytmami wspierającymi proces uczenia się i zapamiętywania.

W gronie wyróżnionych znalazł się także dr inż. Michał Rogala z Katedry Podstaw Konstrukcji Maszyn i Mechatroniki. Jego badania koncentrują się m.in. na systemach bezpieczeństwa biernego w pojazdach, konstrukcjach lotniczych i statkach.

Stypendium otrzymała również dr inż. Magdalena Zawada-Michałowska z Katedry Podstaw Inżynierii Produkcji. Naukowo zajmuje się technologią wytwarzania cienkościennych elementów integralnych ze stopów metali lekkich wykorzystywanych w technice lotniczej.

„Moja praca naukowa jest dostrzegana”

Czwartym stypendystą z Politechniki Lubelskiej jest dr Jakub Matusiak z Katedry Inżynierii Materiałów Budowlanych i Geoinżynierii. Badacz specjalizuje się w syntezie, fizykochemicznej charakterystyce oraz badaniu właściwości i zastosowań wieloskładnikowych materiałów hybrydowych i kompozytowych.

– Bardzo się cieszę i jestem dumny z tego wyróżnienia. Jest ono dla mnie potwierdzeniem, że moja praca naukowa jest dostrzegana, ma wartość i wnosi istotny wkład w rozwój nauki” – mówi dr Jakub Matusiak. – Szczególnie, że w reprezentowanej przeze mnie dyscyplinie, czyli naukach chemicznych, przyznano w tym roku tylko 10 takich stypendiów w skali całego kraju. To daje mi jeszcze więcej motywacji do dalszej pracy.

Ponad 44 mln zł na wsparcie młodych naukowców

W tegorocznej edycji programu złożono 1640 wniosków. Kandydatów zgłaszali rektorzy uczelni oraz dyrektorzy instytutów naukowych. Ostatecznie Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Marcin Kulasek przyznał stypendia 230 osobom reprezentującym 54 dyscypliny naukowe i artystyczne.

Przy ocenie wniosków brano pod uwagę listy rankingowe oraz rekomendacje ekspertów. Stypendium ministra jest przyznawane młodym naukowcom wyróżniającym się znaczącymi osiągnięciami naukowymi. Świadczenie wypłacane jest przez trzy lata i wynosi 5390 zł miesięcznie. Na realizację programu Ministerstwo przeznaczy ponad 44 mln zł.

Dla nagrodzonych naukowców wsparcie finansowe oznacza możliwość dalszego rozwijania badań i wzmacniania aktywności naukowej na arenie międzynarodowej.

– Środki ze stypendium zamierzam przeznaczyć m.in. na dalszą działalność naukową, w tym na udział w międzynarodowych konferencjach oraz przygotowanie kolejnych publikacji – przyznaje dr inż. Łukasz Gałka. – To także szansa na realizację nowych pomysłów badawczych.

Źródło: Politechnika Lubelska

Jeden komentarz

  1. Ocena: -1

    No i elegancko.

Dodaj komentarz