68-latka z Lublina straciła ponad 60 tysięcy złotych. Uwierzyła w fałszywą inwestycję
12:08 25-06-2026 | Autor: redakcja
Kolejna osoba z Lublina straciła oszczędności po kontakcie z oszustami podszywającymi się pod pośredników inwestycyjnych. Tym razem ofiarą przestępców padła 68-letnia mieszkanka miasta, która chciała pomnożyć swoje pieniądze, inwestując w nieokreślone instrumenty finansowe.
Z ustaleń policjantów wynika, że kobieta otrzymała wiadomość za pośrednictwem komunikatora WhatsApp. Nadawca zachęcał ją do udziału w inwestycji, która miała przynieść zyski. Początkowo 68-latka przelała 500 złotych na rachunek bankowy wskazany przez oszusta.
Oszuści zażądali większej wpłaty
Po pierwszej transakcji kobieta otrzymała informację, że wpłacona kwota jest zbyt niska, aby inwestycja mogła przynieść oczekiwane zyski. Przestępcy przekonywali ją, że powinna przekazać większą sumę pieniędzy.
Pokrzywdzona zdecydowała się zaciągnąć pożyczkę. Pod koniec maja spotkała się z nieznanym mężczyzną na ulicy Zamojskiej w Lublinie. Tam przekazała mu do rąk niemal 60 tysięcy złotych.
To jednak nie zakończyło sprawy. Po pewnym czasie 68-latka otrzymała kolejną wiadomość. Tym razem oszuści zażądali od niej wpłaty 49 tysięcy złotych, twierdząc, że w przeciwnym razie zostanie obciążona dodatkowymi kosztami. Wtedy kobieta zorientowała się, że rzekoma inwestycja była oszustwem.
Policja apeluje o ostrożność
Sprawą zajmuje się Komisariat VI Policji w Lublinie. Funkcjonariusze przypominają, że prawdziwe inwestycje nie polegają na przekazywaniu gotówki przypadkowym osobom podczas spotkań na ulicy.
Policjanci apelują, aby nie przekazywać pieniędzy nieznanym osobom i zachować szczególną ostrożność wobec ofert szybkiego zysku, zwłaszcza tych przesyłanych przez komunikatory internetowe. Inwestowanie powinno odbywać się wyłącznie za pośrednictwem sprawdzonych, legalnych i bezpiecznych instrumentów bankowych lub finansowych.
Każda prośba o szybki przelew, zaciągnięcie kredytu, instalację aplikacji lub przekazanie gotówki nieznanej osobie powinna wzbudzić podejrzenia. Oszuści często działają pod presją czasu i próbują przekonać ofiarę, że brak natychmiastowej wpłaty spowoduje straty lub dodatkowe koszty.
Policja przypomina, że w przypadku podejrzenia oszustwa należy jak najszybciej skontaktować się z bankiem oraz zgłosić sprawę funkcjonariuszom.
Już, już była w ogródku, już witała się z gąską na Zamojskiej, a tu zonk.
Też się dałem nabrać w tamtym roku na piramidę finansową klikając codziennie na szczęście to nie była wysoka suma..!!
Kolejna chciwa staruszka z nudów pobawiła się w inwestorę🤣🤣🤣🤣🤣