22/06/2026
690 680 960

Burze, ulewy i grad w województwie lubelskim. Najgroźniej w drugiej połowie dnia

W poniedziałek, 22 czerwca, w województwie lubelskim prognozowane są burze, intensywne opady deszczu, silne porywy wiatru oraz lokalny grad. Najbardziej gwałtowne zjawiska mogą wystąpić w drugiej połowie dnia, szczególnie na południu regionu. Lokalnie suma opadów może sięgnąć nawet 50 mm, a wiatr w czasie burz może osiągać do 75 km/h, miejscami około 85 km/h.

Województwo lubelskie znajduje się dziś w strefie podwyższonego ryzyka burzowego. W ciągu dnia zachmurzenie będzie małe i umiarkowane, jednak miejscami może wzrastać do dużego. W takich warunkach możliwe będą przelotne opady deszczu oraz lokalne burze.

Temperatura maksymalna wyniesie od 27°C do 30°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, północno-zachodni, ale podczas burz może gwałtownie przybierać na sile.

Możliwe ulewy, grad i silny wiatr

Największym zagrożeniem będą punktowe, intensywne opady deszczu. Prognozowane kumulacje opadów mogą wynosić od 20 do 30 mm, lokalnie do 40 mm, a na południu województwa nawet do 50 mm.

Burzom mogą towarzyszyć porywy wiatru do około 65 km/h, lokalnie do 75 km/h. W przypadku silniejszych struktur burzowych możliwe są jednak jeszcze mocniejsze podmuchy, osiągające około 85 km/h. Niewykluczone są również opady gradu o średnicy do 2–3 cm.

Najbardziej intensywne zjawiska prognozowane są w drugiej połowie dnia, choć burze mogą pojawiać się już od godzin porannych.

Front atmosferyczny i gorące, wilgotne powietrze

Za rozwój burz odpowiadać będzie strefa chłodnego frontu atmosferycznego, przemieszczająca się przez Polskę od centrum po południe i południowy-wschód kraju. Front poprzedzony jest licznymi liniami zbieżności, które sprzyjają inicjacji głębokiej konwekcji.

Na wschodzie i południu kraju nadal zalega gorące, zwrotnikowe powietrze zasobne w wilgoć. Warunki te sprzyjają rozwojowi chmur burzowych oraz występowaniu gwałtownych zjawisk atmosferycznych.

W północnej i zachodniej części Polski sytuacja pogodowa będzie już stabilniejsza, jednak południowo-wschodnie regiony, w tym województwo lubelskie, pozostaną w zasięgu aktywnej strefy burzowej.

Burze będą zanikać wieczorem i w nocy

Wieczorem oraz w pierwszych godzinach nocy możliwe będą jeszcze pojedyncze, stopniowo zanikające burze. Mogą im towarzyszyć opady deszczu do 15–20 mm oraz porywy wiatru do 60–65 km/h.

W nocy z poniedziałku na wtorek zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami. Początkowo na południu i w centrum województwa mogą jeszcze występować zanikające przelotne opady deszczu oraz burze. Temperatura minimalna wyniesie od 14°C do 17°C. Wiatr będzie słaby, z kierunków północnych, jedynie podczas ewentualnych burz porywisty.

We wtorek pogoda zacznie się stabilizować

We wtorek, 23 czerwca, warunki atmosferyczne w województwie lubelskim będą już spokojniejsze. W dzień prognozowane jest zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura maksymalna wyniesie od 23°C do 26°C, a wiatr będzie słaby, północny.

W nocy z wtorku na środę zachmurzenie będzie małe. Temperatura minimalna spadnie do 11–13°C. Wiatr pozostanie słaby, północno-zachodni.

Mieszkańcy regionu powinni zachować ostrożność, szczególnie w czasie przechodzenia burz. Warto zabezpieczyć luźne przedmioty na balkonach i posesjach, unikać parkowania samochodów pod drzewami oraz zachować szczególną ostrożność na drogach, gdzie intensywny deszcz może ograniczać widzialność i powodować lokalne zalania.

Źródło: IMGW

12 komentarzy

  1. Ocena: 6

    Dzisiaj wróżba w końcu Wam się spełni😂 Natomiast wczoraj zgodnie z przewidywaniami w Lublinie nie spadła żadna kropla deszczu.

  2. Ocena: 5

    Ślepy jak by walił z kałasznikowa do tarczy to też w końcu trafi w 10. Z tymi prognoza jest identycznie.

  3. Ocena: 4

    Urszulin ledwo pokropilo a teras słońce świeci,gdzie te burze ja się pytam piszeta już o nich z dwa miesiące a jeszcze nie było

  4. Osoba komentująca J
    Ocena: 3

    Obiecanki cacanki a naiwnemu stoi.Te ostrzeżenia IMiGW wydaje chyba głównie z ostrożności procesowej,że jak by się jakim cudem wróżba sprawdziła,żeby nie było na nich ze nie ostrzegali.

    • Wczoraj już muały być takie groźne burze i co 🤣🤣🤣

      • Prezes Naczelny Kółka Różańcowego
        Ocena: -3

        W dowolnie rozumianym „regionie” były, ale w Miasto Inspiracji (dawniej: Lublin) nie dostąpiło tego zaszczytu.

  5. Takie same jak wczoraj?

  6. Dzisiaj wróżby też się nie sprawdza pewnie

    • Pan dziadek ze "slamsowa" w Mieście Inspiracji (dawniej: Lublin)
      Ocena: -3

      U mnie na slamsowie i w jego „regionie” około 5-tej zupełnie przyzwoicie polało

  7. Jak zawsze wysyp znawców pogodowych w komentarzach buahahahahaha

  8. Ja siedzę dalej w piwnicy. Zgodnie z ostrzeżeniem unikam otwartych przestrzeni. Szef w pracy też dostał alert, to mam spokój z jechaniem do roboty

  9. Ocena: -3

    To jak zabezpieczysz dobytek unikając otwartych przestrzeni? Ja wziąłem urlop i cały czas śledzę komunikaty pogodowe..

Dodaj komentarz