Wykonawcę kolejnego odcinka autostrady trzeba będzie wyłaniać od nowa. GDDKiA unieważniła swój wybór
21:26 23-06-2026 | Autor: redakcja
Opóźni się budowa kolejnego odcinka autostrady A2 w województwie lubelskim. Chodzi o fragment od węzła Biała Podlaska do okolic miejscowości Kijowiec. Postępowanie przetargowe, prowadzone przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad znajdowało się już na finiszu, jednak ponownie wróciło do etapu analizy ofert. Wszystko dlatego, że wybór wykonawcy został zakwestionowany.
Cała procedura ma już dość długą historię. Przetarg ogłoszono w ubiegłym roku, a oferty spłynęły w grudniu. Wiosną zapadła decyzja o wyborze najkorzystniejszej propozycji – wskazano wówczas konsorcjum firm Mirbud oraz Budpol. Sprawa nie zakończyła się jednak na tym etapie, ponieważ jedna z firm biorących udział w postępowaniu skutecznie odwołała się do Krajowej Izby Odwoławczej. W efekcie zamówienie wróciło do ponownej oceny, a wcześniejsze rozstrzygnięcie zostało unieważnione.
Różnice cenowe między ofertami nie były duże, ale znaczące w skali inwestycji. Najniższą propozycję nadal utrzymuje wspomniane konsorcjum Mirbud–Budpol, wyceniając realizację na około 571 mln zł. Kolejna była oferta firmy Trakcja (ok. 602 mln zł), jednak zgodnie z rozstrzygnięciami proceduralnymi została ona odrzucona. W grze pozostawały także propozycje Aldesy (około 615 mln zł) oraz PORR (blisko 625 mln zł), przy czym ta ostatnia odegrała istotną rolę w postępowaniu odwoławczym.
Planowany odcinek ma mieć około 16 kilometrów długości i standard autostradowy – po dwie jezdnie z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku oraz rezerwę terenu umożliwiającą w przyszłości dobudowę trzeciego pasa. Harmonogram zakłada realizację w około 32 miesiące od podpisania umowy, z wyłączeniem okresów zimowych.
Pod koniec kwietnia oddano do użytku pierwszy fragment trasy w regionie lubelskim, co znacząco poprawiło lokalną dostępność komunikacyjną. Z kolei w tym tygodniu planowane jest uruchomienie kolejnego odcinka w kierunku Siedlec, co w praktyce zbliży pełne połączenie drogowe w stronę Warszawa i ułatwi przejazd między wschodnią częścią kraju a stolicą.
Warto dodać, że równolegle przygotowywany jest kolejny fragment trasy – od rejonu Kijowca do węzła Dobryń – dla którego umowa z wykonawcą została już podpisana. Tu również odpowiada to samo konsorcjum Mirbud–Budpol, co może przyspieszyć dalsze prace na tym strategicznym korytarzu transportowym.
Za mały odsyp dla urzedasow ,600mln za parę km dobre🤣🤣🤣