28/06/2026
690 680 960

Upał w Polsce. IMGW: temperatura może lokalnie sięgnąć 42 stopni

Temperatura w Polsce szybko rośnie. Według danych IMGW z godziny 10:00 najcieplej było w Legnicy, gdzie odnotowano 34,9 stopnia Celsjusza. Synoptycy prognozują, że w ciągu dnia wartości mogą wzrosnąć miejscami nawet do 40–42 stopni.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował o bardzo wysokich temperaturach notowanych w Polsce już przed południem. O godzinie 10:00 najcieplejszym punktem spośród prezentowanych stacji była Legnica, gdzie termometry wskazały 34,9 stopnia Celsjusza.

IMGW podkreśla, że temperatura w kraju szybko rośnie. W niemal całej Polsce wartości przekraczają już 30 stopni. Najniższą temperaturę spośród wskazanych stacji zanotowano w Świnoujściu, gdzie było 23,7 stopnia Celsjusza.

Według prognoz w kolejnych godzinach upał będzie się nasilał. Temperatura może osiągnąć od 34 do 39 stopni Celsjusza. Lokalnie na zachodzie kraju synoptycy przewidują nawet 40–42 stopnie.

Tak wysokie temperatury mogą być szczególnie niebezpieczne dla osób starszych, dzieci, kobiet w ciąży oraz osób przewlekle chorych. W czasie upału należy unikać przebywania na słońcu w najgorętszych godzinach dnia, pić dużo wody i ograniczyć wysiłek fizyczny.

Źródło: IMGW

9 komentarzy

  1. Ocena: 4

    firlej godz11.45jest 45 stopni w słońcu w cieniu 42

  2. Ocena: 1

    U mnie było 44,6 i nikt o tym nie powiedział. Dlaczego te temperatury są tak zaniżane.

  3. Ocena: 1

    Niebawem będziemy czytać o płonących samochodach, zarówno spalinowych jak i elektrycznych.

  4. Godzina 14 okolice Łęcznej w cieniu dobrze przekroczyło 35 stopni

  5. Ocena: -1

    U mnie urszulin 32 w cieniu a na słońcu 65 można jaja usmażyć z cebulkom

  6. No i co w związku z tym?? kilkadziesiąt lat nazad to było normalne lato i żyło się bez alertów bez marudzenia na wszytko ,bez klimatyzatorow,szlo się ja cały dzień w pole Łub na budowę a dziś na wszystko depresja,słabe spolecznstwo jak nigdy a od narzekania się nie ocholodzi

  7. W upały pamiętajmy o nawadnianiu. Trzeba pić pół łyżeczki kupy na 3 l wody.

Dodaj komentarz