Słubice najgorętszym punktem na mapie Polski. Padł nowy rekord czerwca
07:18 28-06-2026 | Autor: redakcja
Słubice najgorętszym punktem na mapie Polski
Analiza temperatury maksymalnej z soboty, 27 czerwca 2026 roku, pokazuje wyraźną dominację upału w zachodniej i południowo-zachodniej części kraju. Najwyższą wartość wskazano w Słubicach, gdzie temperatura osiągnęła 38,9°C. To wynik zdecydowanie wyróżniający się na tle pozostałych pomiarów i potwierdzający, że zachodnia Polska znalazła się w centrum najwyższych temperatur.
– Padł nowy rekord czerwca w Polsce! W Słubicach odnotowano dziś temperaturę 38,9°C, ustanawiając nowy rekord maksymalnej temperatury dla czerwca w historii pomiarów meteorologicznych w Polsce. To oznacza, że nigdy wcześniej w czerwcu w Polsce nie zmierzono tak wysokiej temperatury. Warto jednak podkreślić, że nie jest to rekord wszech czasów. Absolutnie najwyższa temperatura zanotowana w Polsce wynosi 40,2°C i została zmierzona 29 lipca 1921 roku w Prószkowie (woj. opolskie). Dzisiejszy pomiar pokazuje jednak, że tegoroczna fala upałów już zapisuje się w historii polskiej meteorologii. W kolejnych dniach utrzyma się bardzo gorąca masa powietrza, dlatego należy śledzić aktualne ostrzeżenia i zachować szczególną ostrożność podczas przebywania na zewnątrz – poinformowało w sobotę wieczorem IMGW.
Bardzo wysokie temperatury zanotowano również w wielu innych punktach zachodniej Polski. Na mapie widoczne są wartości przekraczające 36°C i 37°C, między innymi w rejonach położonych wzdłuż zachodniej granicy oraz na Dolnym Śląsku. W wielu miejscach temperatura utrzymywała się w przedziale od 35°C do 36°C, co oznaczało silny, długotrwały upał w godzinach dziennych.
Upał objął prawie cały kraj
Choć najwyższe wartości wystąpiły na zachodzie, gorąco było również w centrum, na południu i wschodzie Polski. W wielu regionach temperatura maksymalna przekraczała 32°C, 33°C i 34°C. To oznacza, że sobota była dniem bardzo obciążającym dla organizmu, szczególnie dla osób starszych, dzieci, osób przewlekle chorych oraz pracujących na zewnątrz.
Najniższą temperaturę wskazano w Zakopanem — 30,1°C. Nawet tam jednak wartość ta oznaczała dzień upalny. Różnica między Słubicami a Zakopanem wyniosła 8,4°C, co dobrze pokazuje skalę zróżnicowania termicznego między zachodem kraju a obszarami górskimi.
Niedziela i noc z niedzieli na poniedziałek: nadal bardzo gorąco
Prognoza na okres od 28 czerwca 2026 roku od godziny 07:30 do 29 czerwca 2026 roku do godziny 07:30 wskazuje, że upał będzie nam nadal towarzyszył. W dzień zachmurzenie ma być małe lub niebo pozostanie bezchmurne. Temperatura maksymalna wyniesie od 35°C do 38°C.
Wiatr będzie słaby, z kierunków południowo-zachodnich i zachodnich. Takie warunki sprzyjają dalszemu nagrzewaniu się powietrza i utrzymaniu wysokich temperatur przez wiele godzin.
W nocy zachmurzenie pozostanie małe. Temperatura minimalna ma wynieść od 22°C do 24°C. Oznacza to bardzo ciepłą, miejscami wręcz tropikalną noc, podczas której organizm może mieć ograniczoną możliwość regeneracji po upalnym dniu. Wiatr będzie słaby i zmienny, z przewagą kierunków południowych.
Poniedziałek z kolejnym wzrostem zagrożenia pogodowego
W okresie od 29 czerwca 2026 roku od godziny 07:30 do 30 czerwca 2026 roku do godziny 07:30 sytuacja pogodowa stanie się bardziej dynamiczna. W dzień prognozowane jest zachmurzenie małe i umiarkowane, okresami duże. Miejscami, głównie na północy, mogą wystąpić przelotne opady deszczu i burze, także z gradem.
Temperatura maksymalna pozostanie bardzo wysoka i wyniesie od 37°C do 38°C. Wiatr będzie słaby, północno-zachodni, jednak podczas burz jego porywy mogą osiągać do 80 km/h. To oznacza ryzyko lokalnie gwałtownych zdarzeń pogodowych, zwłaszcza tam, gdzie upał połączy się z niestabilną masą powietrza.
W nocy z poniedziałku na wtorek zachmurzenie będzie małe i umiarkowane, okresami duże. Miejscami nadal mogą pojawiać się przelotne opady deszczu i burze, również z gradem. Temperatura minimalna wyniesie od 21°C do 23°C. Wiatr będzie słaby, północny, ale w czasie burz porywy mogą dochodzić do 70 km/h.
Wysokie temperatury wymagają ostrożności
Tak wysokie wartości temperatury, szczególnie utrzymujące się przez kilka dni z rzędu, mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Największe ryzyko dotyczy odwodnienia, przegrzania organizmu i udaru cieplnego. W godzinach największego nasłonecznienia warto ograniczyć aktywność fizyczną, pić dużo wody i unikać długiego przebywania na słońcu.
Szczególną uwagę należy zwrócić na dzieci, seniorów, osoby chore oraz zwierzęta. Nie wolno pozostawiać nikogo w zamkniętym samochodzie, nawet na krótko. Przy temperaturach przekraczających 35°C wnętrze pojazdu może nagrzewać się błyskawicznie.
Nadchodzące dni przyniosą nie tylko dalszy upał, ale również możliwość gwałtownych burz. Mieszkańcy północnych regionów powinni uważnie śledzić komunikaty pogodowe, zwłaszcza w poniedziałek, wówczas prognozowane są opady, grad i silne porywy wiatru.
A co mnie niemieckie slubice obchodzą u mnie teraz przy oknie 48 i muszę elewacyjny tynk kłaść bo wczoraj zapiłem 💪💪💪
przy takich temperaturach połozysz to ci odpadnie
chyba zapiłeś, bo bredzisz
No i co ma niby być w tym takiego szczególnego Bywały okresy dużo gorętsze i nikt z tego powodu nie robił katastrofy ogólnonarodowej ani też paniki Macie w miastach efekty kostki betonu asfaltu zabudowywania wszystkiego jak leci więc efekty ciepłego lata widać jak na dłoni brak ruchów powietrza wszystko co betonowe chłopie ciepło i mamy piekarnik Na wsiach tak nie ma
Gustaw to goręcej to ty pod pachą mierzyłeś termometrem?
Wczoraj na mojej pod lubartowskiej wsi, termometr w cieniu pokazywał 35 stopni. Drugi celowo postawiony na studni na słońcu, pokazał 45 stopni.
Tego typu temperatury bywały kiedyś w sierpniu ale nie w czerwcu.
Ty naprawdę rozumiesz, co jest napisane? Wypisujesz takie brednie, że się czytać nie chce. Ignorancie piszesz „Bywały okresy dużo gorętsze ” – kiedy? Ty zmierzyłeś termometrem i masz lepsze dane niż IMGW ze stacji pogodowych hahahahahah W czerwcu? Skoro IMGW podaje, że to rekord temperatury w czerwcu, a ty bredzisz, że było cieplej? hahahahah co za oderwanie od rzeczywistości. Na wsiach nie ma hahahahah, no tak na wsi było wczoraj 20 stopni, co ty bredzisz??? na wsiach mata 15 stopni ahahahhha
Oj dzieci dzieci bywały kiedy ojciec was planował lub bawiliście się samochodzikami
u mnie bylo 42 i sie nie podniecam tak jak redacja lublin112
widać się podniecasz skoro musiałeś tutaj to napisać hahahahahha
42 pod pachą? czy w cieniu? poczytaj czym jest mierzenie temperatury na stacjach pogodowych a potem swoje mądrości pisz hahah
twoje mierzenie nie jest mierzeniem IMGW, co więcej swoim chińskim termometrem możesz sobie mierzyć dla ciekawości temperaturę
Wszytko ci się kojarzy z podniecaniem?