24/06/2026
690 680 960

Młodzi mistrzowie bezpieczeństwa. Lubelskie doceniło najlepszych uczestników turniejów BRD

Najlepsi młodzi znawcy zasad ruchu drogowego z województwa lubelskiego zostali uhonorowani podczas spotkania w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego. Uczniowie z Okszowa i Krasnegostawu, którzy z powodzeniem reprezentowali region w ogólnopolskich finałach turniejów związanych z bezpieczeństwem na drogach, odebrali gratulacje i podziękowania od władz samorządowych oraz przedstawicieli Policji.

Ogólnopolski Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym oraz Młodzieżowy Turniej Motoryzacyjny od lat należą do najważniejszych inicjatyw edukacyjnych promujących bezpieczeństwo wśród dzieci i młodzieży. Organizowane przez Policję oraz Polski Związek Motorowy zawody uczą odpowiedzialności, znajomości przepisów i właściwych zachowań na drogach.

W tegorocznej edycji konkursu, do finału wojewódzkiego zakwalifikowało się 56 drużyn z naszego regionu. Było to 39 zespołów ze szkół podstawowych, 10 ze szkół średnich i 7 ze specjalnych ośrodków wychowawczych – łącznie około 200 dzieci. Uczestnicy wcześniej przechodzili przez eliminacje szkolne, gminne i powiatowe.

Szczególny sukces odniosła młodzież z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Okszowie, która podczas finału Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego, rozegranego 11 i 12 czerwca w Żarnowcu, wywalczyła pierwsze miejsce w Polsce. Z kolei uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Krasnymstawie, reprezentujący województwo lubelskie w finale Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym w Jedliczu, zajęli wysokie czwarte i dwunaste miejsce.

Wczorajsze spotkanie w Urzędzie Marszałkowskim było okazją do podsumowania osiągnięć młodych uczestników i podkreślenia znaczenia edukacji komunikacyjnej. Uczniom gratulowali wicemarszałek województwa lubelskiego Piotr Breś oraz radna województwa Renata Bielecka.

– To jest najtrudniejszy konkurs, jaki jest organizowany w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych dla uczniów, a jednocześnie nie ma bardziej potrzebnego konkursu związanego z bezpieczeństwem w ruchu drogowym. Dzieci i młodzież musiały znać przepisy ruchu drogowego, musiały precyzyjnie jeździć rowerem, rozwiązywać testy oraz fachowo udzielać pierwszej pomocy – zaznacza Renata Bielecka.

Podczas uroczystości uczniowie otrzymali podziękowania, gratulacje oraz nagrody. Co istotne, początkowo nie planowano przeznaczania środków finansowych na ten cel. Ostatecznie jednak marszałek województwa lubelskiego zadecydował o przekazaniu ponad 120 tysięcy złotych na uhonorowanie uczestników i wsparcie działań związanych z edukacją komunikacyjną.

Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym to nie tylko rywalizacja. Starsza grupa wiekowa, obejmująca uczniów klas VI–VIII szkół podstawowych, musiała wykazać się zarówno wiedzą teoretyczną, jak i praktycznymi umiejętnościami. Uczestnicy rozwiązywali testy dotyczące przepisów ruchu drogowego i skrzyżowań, pokonywali rowerowy tor przeszkód, jeździli po miasteczku ruchu drogowego oraz udzielali pierwszej pomocy.

– Mam nadzieję, że w przyszłym roku ten konkurs rozrośnie się ze zdwojoną siłą. Wszystko po to, aby bezpieczeństwo dzieci i młodzieży na drogach województwa lubelskiego było najważniejsze. Żeby dzieci chodziły w odblaskach, oraz umiały poruszać się rowerami czy motorowerami – mówił wicemarszałek województwa lubelskiego Piotr Breś.

Nad prawidłowym przebiegiem zawodów czuwali policjanci ruchu drogowego. Funkcję sędziego głównego pełnił nadkomisarz Janusz Kozłowski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Policjanci podkreślają, że tego typu przedsięwzięcia mają ogromne znaczenie profilaktyczne. Edukacja najmłodszych uczestników ruchu drogowego oraz kształtowanie właściwych nawyków od najmłodszych lat realnie wpływają na bezpieczeństwo na polskich drogach.

Sukces uczniów z Okszowa i Krasnegostawu pokazuje, że Lubelszczyzna należy do regionów, które skutecznie inwestują w edukację komunikacyjną. Osiągnięcia młodych mieszkańców województwa są nie tylko powodem do dumy, ale również dowodem na to, że wiedza i odpowiedzialność mogą przekładać się na realne bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego.

2 komentarze

  1. Widząc takie przedsięwzięcia mam ochotę przestać płacić podatki.

Dodaj komentarz