Wojewódzkie działania „Bezpieczny Jednoślad”. Policja kontroluje kierujących i apeluje o ostrożność
13:07 24-06-2026 | Autor: redakcja
Kontrole na drogach całego regionu
W województwie lubelskim trwają policyjne działania pod nazwą „Bezpieczny Jednoślad”. Ich głównym celem jest ograniczenie liczby wypadków z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego, czyli osób poruszających się motocyklami, motorowerami, rowerami oraz hulajnogami.
Podczas akcji funkcjonariusze sprawdzają, czy kierujący jednośladami przestrzegają obowiązujących przepisów, a także czy ich pojazdy są sprawne technicznie i właściwie wyposażone. Policjanci kontrolują również stan trzeźwości kierujących.
Mundurowi zwracają ponadto uwagę na zachowania innych uczestników ruchu drogowego wobec użytkowników jednośladów. To szczególnie istotne, ponieważ motocykliści, rowerzyści, motorowerzyści i kierujący hulajnogami nie są chronieni przez karoserię pojazdu, a skutki wypadków z ich udziałem często są bardzo poważne.

fot. Policja Lublin
Tragiczne statystyki z lubelskich dróg
Tegoroczne dane pokazują, jak duże znaczenie mają działania profilaktyczne i kontrolne. Od początku roku na drogach województwa lubelskiego użytkownicy jednośladów uczestniczyli w 108 wypadkach. W tych zdarzeniach 97 osób zostało rannych, a 6 poniosło śmierć.
Rowerzyści brali udział w 41 wypadkach. Obrażenia odniosło 38 cyklistów, a jedna osoba zginęła. Motocykliści uczestniczyli w 36 wypadkach drogowych, w których 33 osoby zostały ranne, a 4 poniosły śmierć.
W przypadku motorowerzystów odnotowano 12 wypadków. Rannych zostało 10 kierujących motorowerami. Z kolei użytkownicy hulajnóg elektrycznych uczestniczyli w 21 wypadkach. Obrażenia odniosło 16 osób, a jedna poniosła śmierć.
Apel o rozsądek i życzliwość na drodze
Policjanci przypominają, że bezpieczeństwo na drodze zależy od wszystkich uczestników ruchu. Szczególna ostrożność, przestrzeganie przepisów, trzeźwość za kierownicą i sprawny pojazd mogą zapobiec tragedii.
– Apelujemy o rozwagę i rozsądek na drogach oraz o kulturę i życzliwość wobec innych uczestników ruchu drogowego. Pamiętajmy, że nie ważne jakim środkiem transportu się poruszamy – wszyscy chcemy tego samego – bezpiecznie dojechać do celu.

fot. Policja Lublin
Motory i skutery w Parczewie – to jest jakaś patologia.
Za głośno, za szybko. Słychać ich na kilka ulic. Jeżdżą na ścigaczach w kółko bez celu. Np. po Kolejowej grubo ponad sto, jak nie 150. Wyprzedzanie na przejściach…
Piłowanie, jazda na jednym kole, np. na Jagiełły w stronę Koczerg – chyba codziennie tam młodzi skuterami piłują.
Ten co non stop o tym Parzeczewie i ulicy Kolejowej. Wez telefon i zadzwoń na policje, a nie płaczesz tu w komentarzach.
Odnosząc się do SAMEJ JAZDY W KÓŁKO. Co ci to przeszkadza? Mają leżeć całymi dniami w domu przed tv i dac się ogłupiać wiadomościami i narzekać na wszsytko zamiast coś samemu zrobić?
Panie Parówo, niech robią coś, czym nie będą uprzykrzać innym życie. Pograjcie se w gałę.
Przeszkadza, bo słychać na kilka ulic i za szybko, niebezpiecznie. Dziwne, że policja tego nie widzi, jak jeden i ten sam tak w kółko jeździ, jak by był na torze wyścigowym
no nie raz można uslyszeć jak nie chroniony „umysłowo” pròbuje manetkę przekręcić o 360°
Jak zwykle nie tam gdzie trzeba, gotowanie żaby trwa.
Poprawa bezpieczeństwa NURD w wykonaniu policji.
1. Pouczenia i broszury dla sprawców zagrożenia. Przy jednoczesnym niedostrzeganiu tych najbardziej niebezpiecznych zachowań.
2. Mandaty pod byle pretekstem dla NURDów. Nie mające wpływu na bezpieczeństwo.
Każda kontrola roweraka to ok. 10 min „pracy” bagiety i 10 min. straconego czasu przez kontrolowanego. Sprawdzają imię babci, żeby potwierdzić tożsamość.
Kiedy zabiorą się za zachowania kierowców czterech kółek wobec NURD? Kurierzy rowerowi i tzw hulajnogi elektryczne to też realne zagrożenie a znęcają się nad starszymi panami na rowerach. Znowu pozorowane działania!
Ścieżki rowerowe na Czechowie są i nagle nie ma. Ucięte jakimś tasakiem. Chcąc nie chcąc pozostaje chodnik, bo przejechanie np od krzyżówki Północna/Paganiniego, Kompozytorów w kierunku Wieniawska/Lubomelska to ja dziękuję jechać ulicą. Zabiją człowieka Bolty i Złotówy, M.
Aby patrzeć, jak niebieskie aniołki komendanta przyczają się w okolicy i wyłapią wszystkich cyklistów za jadę po chodniku i po przejściu dla pieszych.
W statystykach wypadków drogowych w Polsce stan techniczny motocykla stanowi marginalną przyczynę (poniżej 1% wszystkich zdarzeń). Zdecydowana większość wypadków z udziałem jednośladów spowodowana jest czynnikiem ludzkim – z winy kierowców samochodów.