Trwa protest na DK12 przeciwko budowie wiatraków. Kierowców czekają utrudnienia i objazdy
09:28 27-06-2026 | Autor: redakcja
Utrudnienia na trasie Piaski – Chełm
Na drodze krajowej nr 12, na terenie powiatu świdnickiego kierowcy muszą przygotować się na kilkugodzinne utrudnienia. Protest zaplanowano na odcinku Piaski – Chełm, w rejonie kilometra 641+200, w rejonie miejscowości Struża-Kolonia oraz w pobliżu skrzyżowania DK12 z drogą wojewódzką nr 829 w Biskupicach.
Zgromadzenie rozpoczęło się w sobotę, 27 czerwca 2026 roku, o godzinie 9:00 i ma potrwać do godziny 17:00. Zgodnie z przekazanymi informacjami uczestnicy protestu będą co 15 minut wychodzić na przejście dla pieszych, powodując czasowe wstrzymanie ruchu pojazdów.
Utrudnienia mają występować w obu kierunkach. Przewidywany czas trwania zdarzenia wynosi około 8 godzin.
Objazdy tylko dla pojazdów do 3,5 tony
Dla kierowców przygotowano objazdy, jednak będą one przeznaczone wyłącznie dla pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony.
W kierunku Chełma objazd będzie prowadził w miejscowości Kolonia Struża w lewo w drogę gminną w kierunku DW829, następnie w lewo w kierunku Łęcznej, a później w prawo w drogę powiatową P2026L przez Bonów i Siostrzytów do miejscowości Pełczyn, gdzie kierowcy wrócą na DK12.
W kierunku Lublina objazd wyznaczono od miejscowości Pełczyn. Kierowcy powinni skręcić w prawo w drogę powiatową P2026L, jechać przez Siostrzytów i Bonów do DW829, następnie skręcić w lewo, a później w prawo w drogę gminną prowadzącą do Kolonii Struża i DK12.
Na miejscu będą obecni policjanci, którzy mają czuwać nad bezpieczeństwem uczestników zgromadzenia oraz kierujących. Funkcjonariusze będą również kierować podróżnych na wyznaczone trasy objazdowe.
GDDKiA wyświetli komunikaty dla kierowców
Informacje dotyczące protestu mają być wyświetlane przez GDDKiA na tablicach zmiennej treści na trasie S12. Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność, uwzględnić możliwe opóźnienia i stosować się do poleceń służb kierujących ruchem.
Organizatorzy oraz służby apelują do uczestników ruchu o rozwagę i cierpliwość. Czasowe blokowanie przejścia dla pieszych może powodować zatory, zwłaszcza przy dużym natężeniu ruchu.
Mieszkańcy protestują przeciwko planowanym inwestycjom przemysłowym
Jak wynika z przekazanych informacji, celem protestu jest zwrócenie uwagi opinii publicznej na obawy mieszkańców związane z planowanymi inwestycjami przemysłowymi. Szczególne zastrzeżenia dotyczą możliwości powstania farm wiatrowych na terenie gminy Trawniki.
Mieszkańcy wskazują na potencjalny wpływ takich inwestycji na krajobraz i charakter regionu, bezpieczeństwo lokalnej społeczności, środowisko naturalne, zasoby wodne Niecki Lubelskiej oraz jakość życia obecnych i przyszłych pokoleń.
Protest ma charakter pokojowy, społeczny i obywatelski. Zgromadzenie jest także okazją do przedstawienia stanowiska mieszkańców oraz omówienia społecznych obaw związanych z kierunkiem planowanych zmian przestrzennych na terenie gminy.
Służby apelują o ostrożność
Kierowcy podróżujący w sobotę DK12 między Piaskami a Chełmem powinni rozważyć wcześniejszy wyjazd lub wybór alternatywnej trasy. Największe utrudnienia mogą pojawić się w rejonie Struży-Kolonii, Biskupic oraz skrzyżowania DK12 z DW829.
Policja będzie nadzorować bezpieczeństwo na miejscu i kierować ruchem. Podróżujący powinni zwracać uwagę na oznakowanie, komunikaty drogowe oraz polecenia funkcjonariuszy.
PS. Prawda jest taka, że zazwyczaj protestują ludziki, które są zazdrosne o to, że u sąsiada będą stały a u niego nie. Jeszcze 8 lat temu płacili 1500zl/msc za sztukę wiatraka na polu. Teraz nie znam stawek przypuszczam, że mogą być wyższe.
Ooo to ci „mONdrzy ludziem zem Świmdnika”? Ktoś kiedyś pisał, że „mundrzejsi” jak w Lublinie. Psy się nie będą niosły, kury szczekały i TV Trwam zacznie śnieżyć? 😂🤣
Szczerze to im wdpółczuje braku rozumu😞 i tego łażenia w upale🤣
Najważniejsze, że w TVN mówili, że wiatraki są dobre. A ta stacja to skarbnica mądrości i prawdy.
Jaka skala matołectwa pozwala negować OZE?
Prymitywni, ograniczeni wyborcy prawicy nie kwalifikują się do żadnej terapii, nie ma szans na powodzenie.
Musi po prostu stopniowo przekrój społeczny się zmienić.
Tymczasem niech te nieuki chodzą w łapciach z łyka i korzystają np z komunikacji osiołkiem
Zabulgotały w Tobie jedynie emocje i chęć podpięcia się do krzykliwego tłumu uważającego, że bezrefleksyjne przyjmowanie wszystkiego co z Zachodu jest oznaką postępowości. Nie ma żadnych argumentów za stawianiem wiatraków w skali przemysłowej w Polsce. Ani krajobrazowych, ani zdrowotnych, a przede wszystkim ekonomicznych. Można o tym poczytać lub posłuchać w Sieci u niezależnych od rządowej propagandy znawców tematu.
w Sieci to są niezależni od rozumu znawcy tematu.
Proponuję też protest bo macie prąd i wodę…. Średniowiecze nadal aktualne jprdl🤮
a to te wiatraki na drodze będą, że tam protestują ?
Pisiorskie, prawackie pustosłowie
Nie chcą wiatraków, to może ferma drobiu, albo chlewnia.
Wiatraki powinni stawiać w Lublinie bo tutaj są zwolenicy i jest duże zapotrzebowanie na prąd. Przecięż skrzydła wiatraków są wysoko nad ziemią i nie będą zaczepiać nawet o wysokie domy.
Najlepiej nad Bramą Krakowską bo to jeden z najwyższych punktów w mieście..!!
też jadę protestować!
na somsiada działce planują postawić wiatrak, a na mojej nie. to czego on dostanie kasę nie ja
tak być nie może. stop wiatrakom
też jadę protestować!
na somsiada działce planują postawić wiatrak, a na mojej nie. to czego on dostanie kasę nie ja
tak być nie może. stop wiatrakom