Ponad 55 tysięcy uczniów z Lublina rozpoczyna wakacje. Miasto zapowiada remonty w szkołach
11:37 26-06-2026 | Autor: redakcja
Zakończenie roku szkolnego to jeden z najbardziej wyczekiwanych momentów w kalendarzu edukacyjnym. W piątek, 26 czerwca, uczniowie odbiorą świadectwa i rozpoczną dwumiesięczny wypoczynek. W Lublinie wakacje zaczyna ponad 55 tysięcy uczennic i uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych.
W mijającym roku szkolnym lubelskie przedszkola i oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych zapewniły opiekę ponad 13 tysiącom dzieci. Miasto Lublin prowadziło łącznie 166 placówek edukacyjnych, w tym 66 przedszkoli oraz 100 szkół dla dzieci i młodzieży.
– Zakończenie roku szkolnego to tradycyjnie moment podsumowań, gratulacji i zasłużonego odpoczynku. Dziękuję wszystkim uczennicom i uczniom za ich całoroczny wysiłek, naszym nauczycielom za zaangażowanie w edukację młodego pokolenia, a rodzicom za codzienne wsparcie. Życzę wszystkim bezpiecznego, radosnego i pełnego inspirujących doświadczeń lata. Z kolei dla samorządu wakacje to czas prac remontowych i modernizacyjnych w placówkach oświatowych. To właśnie wtedy możemy realizować zadania, które w trakcie roku szkolnego byłyby utrudnione lub niemożliwe do wykonania. Łącznie tegoroczne wakacyjne remonty obejmą kilkadziesiąt placówek – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.
Tysiące uczniów w miejskich szkołach
Z miejskiej opieki przedszkolnej w roku szkolnym 2025/2026 korzystało 8321 dzieci. Do przedszkoli uczęszczało 7905 najmłodszych, a 416 dzieci objęto opieką w oddziałach przedszkolnych działających przy szkołach podstawowych.
W szkołach podstawowych prowadzonych przez Miasto Lublin uczyło się 25 483 uczniów. Wśród nich było 3184 ósmoklasistów, którzy właśnie zakończyli ten etap edukacji.
Do miejskich szkół ponadpodstawowych uczęszczało 19 839 uczniów. Największą grupę stanowili licealiści – 11 989 osób. W technikach uczyło się 6753 uczniów, a w branżowych szkołach I stopnia – 1097.
W tym roku szkolnym edukację ukończyło 3477 absolwentów liceów, 1195 absolwentów techników oraz 374 absolwentów szkół branżowych I stopnia.
Ważnym elementem lubelskiego systemu oświaty pozostają także szkoły prowadzone przez podmioty inne niż Miasto Lublin. W 48 szkołach społecznych i niepublicznych dla dzieci i młodzieży kształciło się łącznie 8762 uczniów. Było wśród nich 3796 uczniów szkół podstawowych, 3524 licealistów, 928 uczniów techników oraz 514 uczniów szkół branżowych I stopnia.
Wakacje pod znakiem remontów
Podczas gdy uczniowie będą odpoczywać, w wielu budynkach oświatowych rozpoczną się prace remontowe. Ich celem jest poprawa warunków nauki, dostępności i bezpieczeństwa dzieci oraz młodzieży.
Zakres zaplanowanych robót obejmuje m.in. wymianę podłóg, malowanie sal lekcyjnych, remonty sal gimnastycznych, łazienek i sanitariatów, modernizację wentylacji, wymianę oświetlenia, a także prace na boiskach i placach zabaw.
Remonty podłóg w salach zajęć zostaną przeprowadzone w sześciu przedszkolach: nr 2, 5, 28, 31, 34 i 66. Wymiana posadzek obejmie Szkoły Podstawowe nr 3, 32 i 40 oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 4.
Modernizacja nawierzchni w salach gimnastycznych zaplanowana jest w szkołach podstawowych nr 31, 33 i 34, a także w VI, VIII i XXVII Liceum Ogólnokształcącym.
Wymiana oświetlenia i modernizacja instalacji elektrycznych zostaną wykonane w szkołach podstawowych nr 10, 28, 30, 38 i 43, w VI i XXIII LO oraz w Lubelskim Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego.
Nowe instalacje wentylacyjne powstaną w Zespole Poradni nr 3, Szkole Podstawowej nr 27 oraz Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 4. W Przedszkolu nr 69 zaplanowano wymianę okien, natomiast w VII LO odnowione zostaną pomieszczenia przy ul. Krochmalnej.
Większa dostępność i inwestycje w sport
Część wakacyjnych prac będzie dotyczyć poprawy dostępności placówek. W Przedszkolu nr 52 powstanie podjazd, a w Szkole Podstawowej nr 16 dostosowane zostaną sanitariaty dla osób z niepełnosprawnościami.
Remonty łazienek i instalacji sanitarnych zaplanowano również w szkołach podstawowych nr 5, 16 i 43 oraz w Przedszkolu nr 77. W Zespole Szkół nr 1 planowana jest wymiana pokrycia dachowego. To zadanie znajduje się obecnie na etapie postępowania przetargowego.
Miasto zapowiada także inwestycje w infrastrukturę sportową i rekreacyjną. Doposażone zostaną place zabaw przy Szkole Podstawowej nr 50 i Przedszkolu nr 42. Przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2 trwa już budowa integracyjnego placu zabaw.
Modernizacje boisk sportowych są prowadzone lub przygotowywane m.in. przy szkołach podstawowych nr 16, 30, 31, 40, 42, 47 i 51. W ramach programu „Moje Boisko – Orlik 2012” edycja 2024 wymieniane są nawierzchnie, ogrodzenia oraz piłkochwyty na orlikach przy szkołach podstawowych nr 40 i 42.
Lato w mieście dla dzieci i młodzieży
Przed uczniami dwa miesiące wakacji. W tym czasie Miasto Lublin przygotowało ofertę zajęć, warsztatów oraz wydarzeń kulturalnych, sportowych i rekreacyjnych. Aktywności będą organizowane przez miejskie instytucje, placówki oświatowe oraz organizacje pozarządowe, m.in. w ramach programu „Lato w mieście”.
To propozycja dla dzieci i młodzieży, które część wakacji spędzą w Lublinie. Program ma zapewnić im możliwość aktywnego, bezpiecznego i ciekawego wypoczynku.
Jak na razie to miasto zwija pseudokomunikacje miejską. Rozkład linii 26 to kpina z pasażerów – w niedziele autobus raz na godzinę, na tygodniu 2-3 w porywach… kpina z mieszkańców.
W niedzielę to się idzie na mszę, wyprowadza psa, a potem siedzi w chałupie, na grylu, a nie szlaja empekami. 26 nie jeździ nad Zalew czy do Ogrodu Botanicznego, tylko łączy 2 duże sypialnie miasta, Czechów i Czuby, po drodze zabierając studenciaków, obecnie i tak wolnych.
Oczywiscie,remont tez robicie z MPK. Rozkład jazdy to jakis zart. Jie tylko uczniowie jeżdżą komunikacją. Zaraz wyskoczy sMalec i będzie gadał ze rozkład jest taki,jakie jest zainteresowanie.. turysci przyjadą do Lublina,to się zdziwią jak będą chcieli gdzies dojechac autobusem
Z czego kilka procent wyląduje na cmentarzu, hulajnogi qady jeziora
Remonty w szkołach. Czyli głównie budowa kolejnym miejsc postojowych dla pracowników szkoły na terenie szkoły.