26/06/2026
690 680 960

Nowe oblicze Parku Bronowickiego. Świętowanie potrwa cały weekend

Odnowiony Park Bronowicki został oficjalnie otwarty. Dziś mieszkańcy mogli po raz pierwszy skorzystać z zrewitalizowanej przestrzeni, która przeszła gruntowną modernizację wartą ponad 8,9 mln zł. Wydarzeniu towarzyszą wydarzenia kulturalne i rodzinne atrakcje. Władze miasta podkreśliły też znaczenie inwestycji dla dalszej rewitalizacji dzielnicy Bronowice.

W piątek, 26 czerwca po południu, odbyło się uroczyste otwarcie odnowionego Parku Bronowickiego w Lublinie. Z tej okazji na mieszkańców czeka wiele atrakcji przygotowanych przez Dzielnicowy Dom Kultury „Bronowice”. Zanim jednak można było z nich skorzystać, dokonano symbolicznego przecięcia wstęgi.

Jak zaznaczał prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk, Park Bronowicki jest kolejnym przykładem udanej i strategicznej współpracy Miasta Lublin oraz Samorządu Województwa Lubelskiego.

– Fundusze europejskie, które angażujemy, zmieniają przestrzeń Lublina, podnoszą jakość życia naszych mieszkańców, a także przyciągają turystów – mówił prezydent.

Podziękował również, w imieniu mieszkańców, osobom, dzięki którym realizacja tej inwestycji była możliwa. Podkreślił jednocześnie, że jest to kolejny element rewitalizacji dzielnicy Bronowice.

– Proszę zauważyć bliskość ścisłego centrum, centrum komunikacyjnego czy też obiektów sportowych. Jestem przekonany, że ten park będzie przyciągał rodziny również infrastrukturą, taką jak plac zabaw dla dzieci, miejsce na warsztaty czy strefy odpoczynku. Park jest bezpieczny i monitorowany. Zakładam, że te nasadzenia będą w ciągu najbliższych miesięcy zmieniać ten park – mówił Krzysztof Żuk.

Choć uroczyste otwarcie dopiero się odbyło, starsi mieszkańcy dzielnicy Bronowice zwracali uwagę, że w parku brakuje fontanny. Wskazywali, że jest ona niezbędna w takim miejscu. Wiadomo już jednak, że z czasem się ona pojawi. Taką deklarację złożył zastępca prezydenta Lublina Tomasz Fulara. Wyjaśniał, że z różnych względów nie można było zbudować jej w ramach właśnie zakończonej inwestycji.

Z kolei dyrektor DDK „Bronowice” zawnioskowała o budowę stałej sceny, dzięki której możliwa byłaby organizacja cotygodniowych koncertów. Władze miasta wskazały jednak, że będzie to zależało od zainteresowania mieszkańców.

– Jestem coraz bardziej dumny z regionu i stolicy tego regionu. Dochodzą do mnie głosy, że Lublin pięknieje, że w Lublinie można się zakochać, a najlepszy siatkarz świata, Wilfredo Leon, mówi, że nie wyobraża sobie innego miejsca do życia. Rewitalizując takie obiekty jak ten przepiękny park na Bronowicach, pokazujemy, że można skutecznie korzystać z pieniędzy unijnych i budżetowych. W tej chwili miasto Lublin realizuje 39 projektów o łącznej wartości 470 mln zł. To wszystko powoduje, że naprawdę gonimy bogatszą Polskę i chcemy być regionem oraz miastem najpiękniejszym w kraju, a jednocześnie przyciągać inwestorów i turystów oraz stwarzać warunki do życia na miarę XXI wieku – mówił marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski.

Na zakończenie prezydent Krzysztof Żuk zaapelował do mieszkańców o dbałość i współodpowiedzialność za to wyjątkowe miejsce.

Otwarcie Parku Bronowickiego będzie świętowane do niedzieli. Dzielnicowy Dom Kultury „Bronowice” przygotował bogaty program wydarzeń kulturalnych, edukacyjnych i rekreacyjnych.

Przez całe piątkowe popołudnie dostępne będą strefy kreatywne z warsztatami artystycznymi, rękodzielniczymi oraz animacjami dla dzieci i dorosłych. Program pierwszego dnia uzupełnią wydarzenia muzyczne i teatralne. Wystąpi akordeonista Szymon Chołomiej z koncertem jazzowym, a także Teatr w Ogrodzie ze spektaklem improwizowanym. Wieczór zakończy koncert Wędrownej Orkiestry Gimplów poświęcony muzyce wschodniej Lubelszczyzny.

Sobota upłynie pod znakiem rodzinnej rozrywki. W godz. 11.00–16.00 ponownie działać będą strefy kreatywne i animacyjne. Publiczność wysłucha również koncertu akustycznego Łukasza Jemioły oraz koncertu „Brazylijski Chill w Parku” w wykonaniu Sylvetty Księżniczki Wiatru i Marcina Kisiela.

Weekendowe obchody zakończy niedzielny spacer po dzielnicy Bronowice. Uczestnicy, pod opieką przewodnika, poznają historię jednej z najstarszych części miasta oraz jej najciekawsze miejsca. Spacer rozpocznie się w Parku Bronowickim o godz. 10.00.

Rewaloryzacja Parku Bronowickiego objęła kompleksową modernizację całego terenu, łącząc poszanowanie historycznego dziedzictwa z nowoczesnymi rozwiązaniami służącymi mieszkankom i mieszkańcom. Całkowita wartość projektu wyniosła ponad 8,9 mln zł, z czego 7 mln zł stanowiło dofinansowanie z programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021–2027 w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Rewaloryzacja Parku Bronowickiego jest także jednym ze zobowiązań Miasta Lublin wpisanych do zwycięskiej aplikacji o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029.

4 komentarze

  1. Zaraz pojawiają się „pisarze” i zafajdają swoimi psami te ładne trawniki 😡

    • Ocena: 1

      Ziemia gó… Wchłonie, petow i syfu po ludziach już nie. Bardziej niż tymi „pisarzami” bym się przejmował innymi ssakami, które nie potrafią dbać o wspólną własność.

  2. Ocena: 3

    Super wieści!

  3. rozsypie się zaraz po gwarancji
    Ocena: -2

    Wycharatane 50% drzewostanu.

Dodaj komentarz