Odpust Matki Boskiej Zielnej w Muzeum Wsi Lubelskiej
14:46 09-08-2023 | Autor: redakcja
Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny to święto patronalne skansenowskiego kościółka przeniesionego z Matczyna, stąd odbędzie się w nim Msza Św. odpustowa wraz z procesją. Nie zabraknie tradycyjnych odpustowych kramów i pokazów wykonywania bukietów zielnych.
Tego dnia zostanie też otwarta nowa ekspozycja muzealna- Pasieka, przy też okazji autor scenariusza opowie o historii powstawania ekspozycji oraz zdradzi kila ciekawostek z nią związanych. Świąteczny wtorek, to także dzień, w którym nad stawem w powiślańskiej części Muzeum tuż przy aromatycznym ogrodzie ziołowym i na rynku miasteczka odbędzie się Festyn ziołowo- miodowy.
Na gości będą czekały m.in.: samoobsługowy kącik edukacyjny, ziołowa fotoramka, a także spacer edukacyjny po ogrodzie ziołowym. Na najmłodszych zaś mini plac zabaw oraz stoisko, w którym będą mieli możliwość samodzielnego wykonania zielników.
Tego dnia lubelski skansen zaprasza także do Ratusza z Głuska na otwarcie wystawy „O uczniu żołnierzu” opowiadającej o młodych i najmłodszych bohaterach wojny polsko- bolszewickiej. Po wystawie oprowadzi Grzegorz Sztal, założyciel i dyrektor Prywatnego Muzeum Historycznego „ZNAKI CZASU”. Na zakończenie w sali fortepianowej ratusza będzie można posłuchać koncertu patriotycznego pt. „Gdy Ojczyzna wzywa”.
Wydarzenie zacznie się o 11.30 na rynku Muzealnego Miasteczka,
o 12.00 nastąpi otwarcie nowej ekspozycji- Pasieki (sektor dworski w pobliżu Bramy z Łańcuchowa),
o 13.00 w Galerii na piętrze w Ratuszu z Głuska (sektor Miasteczko) zainaugurujemy wystawę „O uczniu żołnierzu”pochodzącą z kolekcji Prywatnego Muzeum Historycznego „Znaki Czasu”,
o 15.00 msza św z procesją i poświęceniem przygotowanych własnoręcznie przez Gości muzeum bukiecików zbóż, ziół i kwiatów (Kościół z Matczyna w sektorze Miasteczko),
o 16.30 koncert patriotyczny w sali fortepianowej Ratusza z Głuska
Bilety dostępne na miejscu i on-line: 25 zł normalny i 15 zł ulgowy.
Inicjatywa ciekawa i co z tego jak do skansenu nie można dojechać bo miejsc parkingowych jest raptem kilka.