05/07/2024
690 680 960

Za nami „zimna Zośka”. W regionie temperatura spadła poniżej – 2°C

Ostatniej doby temperatura powietrza przy gruncie spadła do wartości -2,6°C w Tomaszowie Lubelskim (woj. lubelskie) i w Stuposianach (woj. podkarpackie). Za nami „Zimna Zośka”. Jaka czeka nas dzisiaj pogoda?

Dziś w ciągu dnia będzie słonecznie, tylko na krańcach południowych miejscami zachmurzenie duże, a w górach możliwy słaby deszcz. Temperatura od 18°C na wschodzie i północy do 24°C na południu; nad morzem około 16°C. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do 55 km/h.

Co ważne, miniona doba pokazała, że na termometrach nadal nocą można było zobaczyć przy gruncie temperatury poniżej zera. W regionie temperatura powietrza przy gruncie spadła do wartości -2,6°C w Tomaszowie Lubelskim. Za nami zimni ogrodnicy, zimna Zośka, czyli majowe zjawisko meteorologiczne, charakterystyczne dla Europy Środkowo-Wschodniej (w tym Polski), kiedy po okresie utrzymywania się wyżu barycznego następuje zmiana cyrkulacji atmosferycznej i przy słabnącym wyżu zaczyna napływać – wraz z niżem barycznym – zimne powietrze z obszarów polarnych, powodując gwałtowne obniżenie temperatury.

Jak przekazuje IMGW do Polski napływa powietrze polarne kontynentalne, które jest suche. Aktualnie wilgotność powietrza spada lokalnie poniżej 40%. Suche powietrze wpływa negatywnie na skórę i układ oddechowy. Ważne jest regularne nawadnianie organizmu. Należy również dodać, że obecnie na rzekach w Polsce zaczyna przeważać strefa wody niskiej 57%. Na 25 stacjach notowane są niskie przepływy. Na razie nie obowiązują ostrzeżenia przed suszą hydrologiczną, ale w najbliższym czasie sytuacja może się pogorszyć.

Zagrożenie pożarowe w lasach

Przypominamy również, że w lasach w naszym regionie panuje duże i średnie zagrożenie pożarowe.  Oznacza to, że ściółka leśna jest bardzo sucha i podatna na zapalenie się nawet od najmniejszego źródła ognia.

Istnieje wyższe ryzyko wybuchu pożaru, a ogień może łatwiej się rozprzestrzeniać i powodować znaczne szkody.

Stopnie zagrożenia pożarowego:

  • Duże: Oznacza najwyższe ryzyko pożaru. W lesie jest bardzo sucho, a nawet niewielki ogień może szybko się rozprzestrzenić i wymknąć spod kontroli. Należy zachować szczególną ostrożność i unikać rozniecania ognia w jakikolwiek sposób.
  • Średnie: Oznacza zwiększone ryzyko pożaru. Ściółka leśna jest sucha i łatwopalna, a ogień może rozprzestrzeniać się szybciej niż zwykle. Należy zachować ostrożność i stosować się do wszystkich zasad bezpieczeństwa przeciwpożarowego.

Co to oznacza dla Ciebie:

  • Nie rozpalaj ognia w lesie ani w jego pobliżu, nawet w wyznaczonych miejscach.
  • Nie pal papierosów w lesie ani w jego pobliżu.
  • Ugaś dokładnie każdy ogień, którego używałeś.
  • Nie wyrzucaj niedopałków papierosów i zapałek do lasu.
  • Zgłoś każdy zauważony pożar.

fot. IBL

2 komentarze

  1. Przymrozki dokuczały Lubelszczyźnie do poranka 13 Maja ponieważ w wielu miejscach temperatura przy gruncie spadała do -4 stopni zaś ten poranek był ostatnim z tak niskimi temperaturami przy gruncie na zachodzie Polski przymrozki dokuczają nadal zaś na wschodzie Polski temperatury przy gruncie oscylują na poziomie 0 lub 1 stopnia ponieważ od Wschodu Polski dominuje wyż który zaciąga ciepłe powietrze za dnia do 21 stopni zaś w nocy od plus jednego stopnia do 5 stopni także Polska będzie podzielona na zimno Zachodnia część Polski i ciepło wschodnia część Polski .

  2. Przed laty też miałem „zimną Zośkę” szczęśliwie rozwiodłem się zanim jej temperatura nie spadła poniżej – 2°C

Dodaj komentarz