29/06/2024
690 680 960

Piękny zakątek pod Tatrami

Zbliżają się wakacje. Czyli czas odpoczynku. W naszych podkastach będziemy rozmawiać o ciekawych miejscach, które warto zobaczyć również poza naszym regionem. A na początek polecamy bardzo piękny zakątek. To polski Spisz i okolice. Mieszkają tam górale, którzy zjednoczyli swoje siły, żeby utworzyć Ekomuzeum „Dziedziny Dunajca”.

 

Ta społeczno-gospodarcza inicjatywa od 5 lat pozwala im rozsławiać rodzinne strony na całą Polskę. Promują to, co trudno znaleźć w ofertach biur turystycznych.

W tym nagraniu rozmawiam z Natalią Niemiec, koordynatorką polsko-słowackiego Ekomuzeum Dziedziny Dunajca i jej przyjaciółmi, którzy oprowadzają nas po niezwykłych miejscach. Zaczynamy od słowackiej części w czerwonym Klasztorze. A następnie udajemy się na polski Spisz na spotkanie z bacą na Polanie Sosny i kilkoma innymi ciekawymi osobami, które opowiadają nam o kulturze tego regionu i jego turystycznych urokach.

W nagraniu wzięli udział: Natalia Niemiec (koordynatorka polsko-słowackiego Ekomuzeum Dziedziny Dunajca), Józef Wojtyczka (baca), Anna Wojtaszek (rejsy gondolami), Halina Bryniarska (Pasieka za Potokiem), Mirosława Niemiec (przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Sromowcach Wyżnych) i Krystyna Milaniak (dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Niedzicy).

W tym podkaście wykorzystano fragmenty muzyki i pieśni ze Spisza nagranych w studio dla Stowarzyszenia Rozwoju Spisza i Okolicy, których wykonawcami są z miejscowości Łapsze: Seweryn Bizup (prym), Lidia Błachut i Bożena Fic (śpiew), Sylwester Fic (prym i sekund), Michał Janocha (basy, sekund), Grzegorz Kowalczyk (prym) i Ryszard Kowalczyk (sekund), a z miejscowości Czarna Góra: Kamila Gogola (śpiew), Rafał Hełdak (sekund), Joanna Jezierczak (sekund), Grzegorz Kikla (basy) i Marian Kikla (prym i śpiew).

Jedną z góralskich pieśni śpiewa a cappella Józef Jandura (śpiewem wspomaga go także żona Maria), który wystąpił specjalnie do nagrania tego podkastu. Jego głos brzmi jeszcze lepiej i donośniej na żywo (aż drżą szyby).

Natalia Niemiec, koordynatorka Ekomuzeum „Dziedziny Dunajca”

Józef Wojtyczka, baca z Polany Sosny

Niedaleko bacówki na Polanie Sosny

Żętyca prosto z bacówki

Halina Bryniarska z Pasieki za Potokiem

A oto i widoki z tej pasieki

Krystyna Milaniak – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Niedzicy

Komentarze, opinie, propozycje ciekawych tematów i rozmów do następnych podkastów prosimy przesyłać na nasz adres mailowy: [email protected]

(Podkast i zdjęcia: Zbigniew Pacholik)

Dodaj komentarz