05/07/2024
690 680 960

Gwałtowne burze uderzą dziś w nasz region. Możliwe silne gradobicia, podtopienia i lokalne powodzie błyskawiczne

W środę w regionie prognozowane są duże szkody materialne spowodowane ulewnymi opadami deszczu pochodzenia burzowego w krótkim czasie, silnymi gradobiciami i porywami wiatru do 70-90 km/h. Duża ilość wyładowań doziemnych stwarzać ma realne zagrożenie dla zdrowia, życia i mienia.

Polska będzie pod wpływem ośrodka niskiego ciśnienia o imieniu Lisa II przemieszczającego się znad Niemiec w kierunku Polski oraz związanego z nim frontu zokludowanego przesuwającego się z południowego-zachodu na północny-wschód naszego kraju. Opady deszczu i burze o zdecydowanie większym natężeniu niż minionej doby prognozowane są m.in w woj. lubelskim. Miejscami prognozowane są duże szkody materialne spowodowane ulewnymi opadami deszczu pochodzenia burzowego w krótkim czasie, silnymi gradobiciami i porywami wiatru do 70-90 km/h. Duża ilość wyładowań doziemnych stwarzać ma realne zagrożenie dla zdrowia, życia i mienia. Wysokość opadów w burzach będzie powyżej 20-50 mm.

Silne burze z intensywnymi opadami

Od kilku dni znajdujemy się w obszarze lekko obniżonego ciśnienia i niewielkiego gradientu barycznego. Zalega dziś ciepła, wilgotna i nabierająca z biegiem godzin chwiejności masa powietrza pochodzenia polarnomorskiego ciepłego. Najgroźniejsze burze rozwiną się w zasięgu frontu okluzji oraz w strefie równoleżnikowo ułożonej strefy konwergencji wiatru na jej przedpolu. Gwałtowne burze pojawić mogą się dziś na przeważającym obszarze Lubelszczyzny, ale najgroźniejsze są spodziewane w powiatach na południu woj. lubelskiego, ze szczególnym uwzględnieniem rejonów Roztocza Zachodniego i Środkowego.

W początkowej fazie rozwoju burz już od godzin około południowych mają być to pojedyncze komórki burzowe, miejscami przybierając formę groźnych superkomórek typu wysokoopadowego, potem szybko łącząc się w słabo zorganizowane klastry wielokomórkowe. Z uwagi na niewielki wiatr w środkowej troposferze chmury burzowe powoli przemieszczać mają się z południa na północ, północny-zachód, skutkując dużymi sumami opadowymi. Miejscami w ciągu kilku godzin może spaść miesięczna norma opadowa dla maja w woj. lubelskim.

Prognozujemy, że pierwsze burze pojawią się dziś około południa, co wynikać ma z zalegania wilgotnej, uchwiejniającej się masy powietrza i obecności silnych dolno-troposferycznych stref konwergencji wiatru i nacierającego frontu. Szczyt aktywności burzowej przypadnie pomiędzy godz. 13.00 a 19.oo w środę. Niewykluczone, że burze utrzymają się jeszcze miejscami późnym wieczorem i w pierwszej części nocy, tracąc jednak z biegiem godzin nocnych na aktywności w regionie.

Groźne burze na południu regionu

Najgroźniejsze burze obejmą dziś powiaty na południu woj. lubelskiego, ale wysokiej aktywności burzowej spodziewamy się też miejscami w centrum regionu. Najmniej prawdopodobne są burze na północy woj. lubelskiego, ale i tam nie da się ich całkowicie wykluczyć.

Środa przyniesie w dzień zachmurzenie umiarkowane. Jednak w drugiej części dnia, zwłaszcza na południu i centrum regionu, wzrastające do dużego i tam przelotne opady deszczu oraz burze. Miejscami grad o średnicy 1-3.5 cm. Miejscami może wystąpić znaczna akumulacja gradu, skutkując lokalnym zabieleniem krajobrazów. Suma opadów w burzach do 30-40 mm, ale przy kumulacji opadów może sięgać 50-60 mm.

Lokalnie możliwe są podtopienia, zalania, a nawet powodzie błyskawiczne. W obszarach silniej zurbanizowanych możliwe są poważne utrudnienia komunikacyjne po opadach burzowych. Gdzieniegdzie sumy opadowe mogą być wyższe niż 60 mm, lecz jest to trudne do przewidzenia. W najcieplejszym momencie dnia od 25°C do 27°C. Wiatr będzie umiarkowany, jednak w porywach do 55 km/h, na ogół południowo-wschodni. Tylko w trakcie burz porywy miejscami do 80-90 km/h.

Prawdopodobieństwo wystąpienia lokalnych burz ocenia się na 90% w woj. lubelskim. Najsilniejsze powinny być na południu regionu, ale nie można ich wykluczyć na przeważającym obszarze Lubelszczyzny. Pierwsze mogą utworzyć już około południa. Ze szczytem aktywności burzowej pomiędzy godz. 13.00 a 19.00, potem burze powinny stopniowo zaniknąć.

Burze to zjawiska lokalne

Należy pamiętać, że burze są zjawiskiem lokalnym i trudnym do prognozowania, a często również nieprzewidywalnym. Dlatego zaleca się śledzenie danych z sieci dopplerowskich radarów meteorologicznych POLRAD, detektorów wyładowań i zdjęć satelitarnych, aby zorientować się, czy w naszym rejonie tworzą się, bądź też przechodzą komórki burzowe.

Nie ma i długo nie będzie precyzyjnych narzędzi, które wskażą nam z dużym wyprzedzeniem czasowym, gdzie konkretnie oraz w jakich godzinach pojawią się komórki burzowe. Dlatego stawia się duży nacisk na prognozy nowcastingowe, jakie opierają się na danych z sieci radarów dopplerowskich, obrazów satelitarnych w spektrum widzialnym i podczerwieni, jak i też pionowych sondowań atmosfery balonami meteorologicznymi, systemów teledetekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych, obserwacji naziemnych ze stacji meteorologicznych oraz modeli nowcastingowych o dużej rozdzielczości.

Prognozy pogody

Położenie opadów i lokalnych burz

 

 

18 komentarzy

  1. Pan Sołtys z Miasta Inspiracji (dawniej: Lublin)

    Gwałtowne burze uderzą dziś w nasz region. Możliwe silne gradobicia, podtopienia i lokalne powodzie błyskawiczne.
    Daj Boże, daj Boże !!!
    Żeby choć część się spełniła.

    • … a głownie ta o piorunach,żeby cię prosto w łeb trafiło.

      • Pan Sołtys z Miasta Inspiracji (dawniej: Lublin)

        Jeśli już tak miło się zrobiło, to ja ci życzę wszystkich stosunków płodnych.
        Od zaraz. 😆

        • Lewaczek LoLo miły miękki chłopiec

          Mi też życz! Staramy się z partnerem o dziecko już ze dwa lata i nic! Trzeba będzie zamówić na U krainie od surogatki, tylko nie wiem, który z nas ma być dawcą nasienia, może zagramy w marynarza, to ważna sprawa.

        • 🤣🤣🤣 Dobre!

  2. Panienka sołtysówna

    Spory deszcz by się przydał, nie kurzyłoby się, mniej by się paliło w lasach i w regionie, wszystkie zbiorniki na wodę by się uzupełniło, jakieś dołki, beczki i piwnice na deszczówkę też by nie stały puste…
    Co odporniejsi na wiedzę, zaczęliby może jakieś zabezpieczenia przed powodziami uzupełniać…
    Ale pewnie i tak byłoby sporo mądrych dopiero po szkodzie.

  3. Deszcz jak najbardziej, reszta towarzystwa nie potrzebna.

  4. O co chodzi z tą 15tą zawsze wtedy burza. A poza tym to mnie wkurza że jak wychodzę 15.30 czy 16 to już pustawo w autobusach czuje się jak frajeerr i mam wrażenie że miasto pracuje do 15 tej i nawet lekko wcześniej kończy, a co widać po autobusach garstka pracuje dłużej!!!

  5. Najpierw niech te z wczoraj przyjdą.

    • Były, należało skorzystać z darmowych narzędzi pogodowych, aby to sprawdzić 😉

      • Dziadek Józek ze Slamsowa

        Dzie były to były, ale na Slamsów żadna z groźnych chmurek nie dotarł.
        Ta se myślę (co każdemu się może przytrafić), że Lublin leży na wyżynie i jak chmurki dotrą w okolice Miasta inspiracji to dzielą się i opływają Lublin, a Slamsów przy okazji.

      • sprawdzałem , opad 0,4 – 0,5 mm ( czyli jak ksiądz kropidłem pomoczyło )
        nad wschodem Lubelskiego, nad Bugiem

        • Wczoraj zgodnie z prognozą burze przeszły nad północną częścią regionu.
          Także radzimy korzystać z narzędzi pogodowych 😉

        • Wańka rano Wstańka

          To dobrze, że nie lało. Pewnie z ulgą odetchnęli ci, których zalewa od dziesięcioleci, a oni nie robią nic, żeby zapobiegać podtopieniom, prócz tego, że się modlą i narzekają na wszystkich świętych (zwłaszcza na tych od deszczów).

  6. Ja już k.. nie wiem co za dzbany ta pogodę podają obserwowałem i przedwczoraj tak było trochę na Lubelszczyźnie wczoraj słabe też koło biało Podlaskiej ale to już są jaja z tą pogodą i z tymi wrozbitami nigdy się się udzielałem ale po obserwacji widać niech ci fani burz czy jak ich tam zwał się doucza

  7. O Boże ale się zesrałem. Zjadłem steka na śniadanie i ledwo żyję… Nie dobra ta wołowina jednak, nie ma to jak schabik 🙂

Dodaj komentarz