05/07/2024
690 680 960

Wizyta delegacji ze Szwedzkiej Gwardii Krajowej w 2 LBOT (zdjęcia)

Zakończyła się dwudniowa wizyta delegacji Szwedzkiej Gwardii Krajowej Hemvärnet na zaproszenie dowódcy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Głównym celem wizyty była wymiana bieżących doświadczeń oraz zapoznanie szwedzkich parterów z zadaniami żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej w ramach operacji zabezpieczania wschodniej granicy kraju.

Pierwszego dnia wizyty, w siedzibie 2 Lubelskiej Brygady OT, omówiono kwestie związane ze współpracą obu formacji, wymieniono się bieżącymi doświadczeniami, a także nakreślono plan współpracy na 2025 r. Zagraniczni partnerzy zostali zapoznani z zadaniami realizowanymi przez żołnierzy 2 LBOT w ramach operacji wsparcia Straży Granicznej w zabezpieczaniu wschodniej granicy kraju. Mieli również okazję obejrzeć pokaz sprzętu i wyposażenia Terytorialsów wykorzystywanego na granicy, m.in. BSP FlyEye, Kontenerową Elektrownię Polową KEP-900, maszt oświetleniowy, łodzie desantowe, pojazdy sanitarne oraz bazę namiotową.

Kolejnym punktem była wizyta w lubelskim Centrum Symulacji Medycznej, gdzie odbył się pokaz – symulacja ewakuacji rannego i udzielania pierwszej pomocy medycznej, podczas której żołnierze 2 LBOT, m.in. zaprezentowali szpital polowy.

Drugiego dnia delegacja udała się do miejscowości Kodeń na robocze spotkanie z żołnierzami WOT aktualnie pełniącymi służbę na granicy.

Szwedzka Gwardia Krajowa Hemvärnet to cenny partner 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Współpraca formacji owocnie rozwija się od 2017 roku. Pierwsza wizyta szwedzkich terytorialsów na Lubelszczyźnie miała miejsce w październiku 2018 roku. Od tamtej pory przedstawiciele obu formacji odbywają regularne spotkania robocze, a także wizyty na poligonach, podczas których mają okazję uczestniczyć w szkoleniach Terytorialsów i wymieniać się doświadczeniami.

Hemvärnet, czyli Szwedzka Gwardia Krajowa (w dosłownym tłumaczeniu obrona domu) powstała w 1940 roku i jest oddzielnym rodzajem wojsk w Siłach Zbrojnych Szwecji. Formacja pełni funkcję wyspecjalizowanego elementu rezerwy mobilizacyjnej wojsk operacyjnych. Jej misją w czasie pokoju jest pomoc w akcjach poszukiwawczych i ratowniczych, a także udzielanie wszechstronnej pomocy społeczeństwu w przypadkach ciężkich sytuacji nadzwyczajnych, takich jak klęski żywiołowe. W czasie wojny głównym zadaniem Hemvärnet jest ochrona i obrona infrastruktury oraz obiektów istotnych dla obronności państwa.

(Źródło: LBOT)

Jeden komentarz

  1. Boski Florence

    Dobrze by było aby Pan Oskar położył przed sobą na biurko czysta kartkę papieru, narysował w połowie linie przez środek. I po jednej stronie i po drugiej napisał, Korzyści z UE a z drugiej strony wady UE. I tak oto przygotowany w kartkę i pióro wypiszę jemu znane argumenty i zważy których stron jest więcej.

Dodaj komentarz