05/07/2024
690 680 960

Silne burze możliwe we wtorek nad woj. lubelskim. Podtopienia, gwałtowne gradobicia, liczne wyładowania doziemne

We wtorek w regionie prognozowane są miejscami silne burze. Groźnym zjawiskom pogodowym będą towarzyszyły liczne wyładowania atmosferyczne oraz ulewne opady deszczu.

Układ niskiego ciśnienia nad Polską

We wtorek Polska ma znajdować się w zasięgu układu niskiego ciśnienia znad południowo-wschodniej części Europy. Znajdować ma się on w rejonie Bałkanów i Morza Czarnego. Zalegać ma wilgotna i ciepła masa powietrza o charakterze polarno-morskim. Przynosić będzie zmienne zachmurzenie z rozpogodzeniami w centrum i na północnym-zachodzie. Na południu, południowym wschodzie będą występować również opady deszczu o różnej intensywności wraz ze zjawiskami burzowymi o gwałtownym charakterze.

Burze i intensywne opady deszczu

Dzisiaj prognozowane są intensywne opady deszczu i silne burze nad Polską. Pierwsze burze możliwe są już około południa. Chmury burzowe przemieszczać mają się na północ, północny-zachód w woj. lubelskim. Ich prędkość przemieszczania okaże się niewielka, stwarzając duże zagrożenie ze strony podtopień i zalań. Szacuje się, że wysokość opadów w burzach sięgnie 30-60 mm, ale miejscami na południu i południowym wschodzie regionu sumy opadowe mogą sięgnąć 80-90 mm. Zwłaszcza na skutek przejścia kilku burz nad jednym obszarem.

Na południowym-wschodzie zaznaczy się we wtorek wpływ rozległej zatoki niżowej, dojdzie do rozwoju silnych dolno-troposferycznych stref zbieżności wiatru. W ten sposób dojdzie do wymuszenia pionowych ruchów konwekcyjnych w ciepłym, wilgotnym i chwiejnym powietrzu pochodzenia polarnomorskiego. Wysoka wodność atmosfery stwarzać ma realne zagrożenie ze strony ulewnych opadów deszczu. Nad jednym obszarem przejść może nawet kilka burz, prowadząc do podtopień i zalań.

Oprócz izolowanych burz, prognozujemy również klastry wielokomórkowe, sporadycznie pojawią się także superkomórki burzowe. W burzach z rotującymi prądami wstępującymi, wystąpić mogą także silne gradobicia o średnicy 2-3 cm.

Najwięcej burz wystąpi pomiędzy 13.00 a 19.00 czasu lokalnego we wtorek. Miejscami dojdzie do podtopień i zalań, a w obszarach niżej położonych i silnie zurbanizowanych nie można wykluczyć lokalnych powodzi błyskawicznych. Wskazanie precyzyjnie obszarów zagrożonych nie jest możliwe w woj. lubelskim z uwagi na lokalny charakter opadów konwekcyjnych. Są to zjawiska mezoskalowe w drobnej skali i tylko paradygmat nowcastingu może nam wskazać na 1-3h, w których dokładnie rejonach wystąpią najsilniejsze burze. Dlatego zaleca się śledzenie danych radarowych i detektorów wyładowań.

Dziś prognozowana jest przewaga zachmurzenia dużego z większymi przejaśnieniami. Spodziewane opady deszczu, okresami o umiarkowanym i silnym natężeniu. Lokalnie silne burze z gradem. Najsilniejsze na Roztoczu Środkowym i Zachodnim. Prognozowana wysokość opadów do 40 mm, na południu i południowym wschodzie lokalnie do około 50-80 mm. W najcieplejszym momencie dnia temperatura maksymalna od 18°C na południu do 23°C na północy. Wiatr będzie słaby, z kierunków zmieniających się. Podczas burz porywy wiatru do 65-70 km/h.

Noc ze słabnącymi burzami

Noc z wtorku na środę przyniesie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Gdzieniegdzie opady deszczu oraz lokalne słabnące burze, zwłaszcza na wschodzie woj. lubelskiego. Możliwa wysokość opadów miejscami do 15 mm. Jednak jutro ranem lokalnie utworzą się mgły ograniczające widzialność do 300-400 m. Na termometrach minimalnie od 12°C do 15°C. Wiatr będzie słaby, z kierunków zmieniających się, jednak z przewagą kierunku północno-zachodniego. Tylko podczas burz wiatr w porywach do 60 km/h.

W kolejnych dniach odpoczniemy na moment od burz. Jednak prawdopodobnie nie na długo. Te mają szanse wrócić w drugiej części mijającego tygodnia nad woj. lubelskie.

Burze to zjawiska lokalne

Należy pamiętać, że burze są zjawiskiem lokalnym i trudnym do prognozowania, a często również nieprzewidywalnym. Dlatego zaleca się śledzenie danych z sieci dopplerowskich radarów meteorologicznych POLRAD, detektorów wyładowań i zdjęć satelitarnych, aby zorientować się, czy w naszym rejonie tworzą się, bądź też przechodzą komórki burzowe.

Nie ma i długo nie będzie precyzyjnych narzędzi, które wskażą nam z dużym wyprzedzeniem czasowym, gdzie konkretnie oraz w jakich godzinach pojawią się komórki burzowe. Dlatego stawia się duży nacisk na prognozy nowcastingowe, jakie opierają się na danych z sieci radarów dopplerowskich, obrazów satelitarnych w spektrum widzialnym i podczerwieni, jak i też pionowych sondowań atmosfery balonami meteorologicznymi, systemów teledetekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych, obserwacji naziemnych ze stacji meteorologicznych oraz modeli nowcastingowych o dużej rozdzielczości.Prawdopodobieństwo wystąpienia lokalnych burz we wtorek ocenia się na 90% w woj. lubelskim. Najwięcej będzie ich w drugiej części dnia, gdy to chwiejność i procesy wspomagające konwekcje okażą się najsilniejsze. Pod wieczór zaczną słabnąć i zanikną w nocy nad regionem. Najdłużej pozostaną opady przelotne.

Prognozy pogody dla Polski

Położenie opadów i lokalnych burz nad krajem

7 komentarzy

  1. Jestem ciekaw tej burzy, bo wg kilku aplikacji będzie trwała od 13 do 2 w nocy

  2. Daj Boże te silne burze we wtorek, ale nie tylko nad woj. lubelskim, ale i centralnie na ROD „Miłek” ul. Nałęczowska. Podtopienia tam są niemożliwe bo wszystko toto na górkach jest, ale gwałtowne gradobicia, liczne wyładowania doziemne mogą być, bo tyle tego ludzkiego draństwa tam grzebie w Matce Ziemi…

  3. A wczoraj przyszedl alert rcb na wczorajszy wieczor i wczorajsza noc….. hahahahahahahhahahahahahahhahahahahahahahahahhahahahahahahahah

    • Na dzisiejsze burze, alert dostaniesz po jutrze. Będziesz miał dwa dni wolne od alertów.

  4. Nawet pada po 2 tych straszenia xD

Dodaj komentarz