05/07/2024
690 680 960

Silne burze możliwe nad woj. lubelskim. Grad, gwałtowne ulewy i silny wiatr

W czwartek w godzinach popołudniowych w regionie możliwe są lokalne burze. Będą im towarzyszyły silne porywy wiatru oraz ulewne opady deszczu.

W czwartek pogodę kształtować ma płytka zatoka niżu znad Morza Północnego ze strefą słabo zaznaczonego chłodnego frontu atmosferycznego, który może przynieść przelotne opady deszczu i pojedyncze burze na wschodzie, południu i częściowo w centrum kraju. Dodatkowo z południowego zachodu napływa ciepła masa powietrza polarno-morskiego, tylko nad północne regiony Polski dociera chłodne powietrze znad Morza Północnego. Prognozy zakładają, że w kolejnych godzinach dojdzie do zafalowania na froncie chłodnym i utworzenia się płytkiego niżu nad południową Polską.

Dane z dopplerowskich radarów meteorologicznych wchodzących w skład sieci POLRAD wskazują, że nad woj. lubelskim pojawiły się lokalne burze. Systemy detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych wskazują, że w ciągu ostatnich godziny grzmiało miejscami w powiecie ryckim, łukowskim, lubartowskim i bialskim. W kolejnych godzinach obserwowany będzie wzrost aktywności burzowej. Szacuje się wysokość opadów w burzach nie przekracza 5-15 mm i przemieszczają się z umiarkowaną prędkością z zachodu na wschód. Porywy wiatru nie powinny przekraczać 60-70 km/h.

W kolejnych godzinach burz więc ma przybywać nad woj. lubelskim i miejscami spadnie nawet 15-30 mm, punktowo grad do 1-2 cm i silny wiatr do 75 km/h. Nocna konwekcja może być intensywniejsza niż ta rozwijająca się lokalnie w ciągu dnia.

Ponadto kolejne burze możliwe są wieczorem i w nocy nad regionem. Najgroźniejsze burze powinny jednak ominąć woj. lubelskie. Przejdą najsilniejsze ośrodki burzowe południem Polski, przybierają nawet formę groźnych superkomórek burzowych i dobrze zorganizowanego mezoskalowego układu konwekcyjnego w formie liniowej.

Czwartek przyniesie po południu i wieczorem zachmurzenie umiarkowane, okresami wzrastające do dużego. Miejscami przelotne opady deszczu i punktowe burze, możliwy drobny grad do 1-2 cm. Temperatura maksymalna wyniesie od 22°C do 25°C. Wiatr słaby, okresami umiarkowany, północno-zachodni i zachodni. W czasie najsilniejszych burz porywy do 60-75 km/h.

Noc z czwartku na piątek zapowiada się z zachmurzeniem umiarkowanym, okresami wzrastające do dużego. Spodziewane przelotne opady deszczu i lokalne gwałtowne burze. Możliwy grad. Mogą one wystąpić na przeważającym obszarze woj. lubelskiego i wykazywać się dużą aktywnością elektryczną. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 20-25 mm. Temperatura minimalna wyniesie od 13°C do 15°C. Wiatr słaby, zmienny. W czasie burz porywy do 80-85 km/h. W drugiej części nocy nad woj. lubelskie może dotrzeć silny system burzowy z potencjałem do generowania silnych porywów wiatru. Lokalnie burze mogą utrzymać się do rana w piątek. Jutro czeka nas kolejny burzowy dzień w regionie.

Należy pamiętać, że burze są zjawiskiem lokalnym i trudnym do prognozowania, a często również nieprzewidywalnym. Dlatego zaleca się śledzenie danych z sieci dopplerowskich radarów meteorologicznych POLRAD, detektorów wyładowań i zdjęć satelitarnych, aby zorientować się, czy w naszym rejonie tworzą się, bądź też przechodzą komórki burzowe. Nie ma i długo nie będzie precyzyjnych narzędzi, które wskażą nam z dużym wyprzedzeniem czasowym, gdzie konkretnie oraz w jakich godzinach pojawią się komórki burzowe. Dlatego stawia się duży nacisk na prognozy nowcastingowe, jakie opierają się na danych z sieci radarów dopplerowskich, obrazów satelitarnych w spektrum widzialnym i podczerwieni, jak i też pionowych sondowań atmosfery balonami meteorologicznymi, systemów teledetekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych, obserwacji naziemnych ze stacji meteorologicznych oraz modeli nowcastingowych o dużej rozdzielczości.


Prawdopodobieństwo wystąpienia kolejnych lokalnych burz w czwartek ocenia się na 95% w woj. lubelskim.
Sporo będzie ich w drugiej części dnia, gdy to chwiejność i procesy wspomagające konwekcje okażą się najsilniejsze. Wieczorem i w nocy 6/7 czerwca 2024 r. burze mogą być jeszcze silniejsze nad regionem.

Prognozy pogody dla Polski

Położenie opadów i lokalnych burz nad krajem i woj. lubelskim

9 komentarzy

  1. Dziadunio z Willolowa

    Andrzej, będzie burza?

  2. Dzięki za prognozy, idę podlewać ogródek. Po waszym artykule zawsze robię to samo, rośliny są zadowolone. Gdyby nie podlewać gdy straszycie burzami i kataklizmami to ocalały by mi chyba tylko juki i miskanty. Jeszcze tylko alert do kompletu i będzie bingo. Ciekawe czy ktokolwiek wam jeszcze wierzy.

    • Obiektywny niezwyczajny

      Z tego co obserwuję akurat prognozy to się dużą dozą sprawdzają. Ale jak widać z idiocenie umysłowe postępuje bardzo mocno. W każdym razem jest zaznaczone że burza to zjawisko lokalne. A to oznacza że w jednej gminie potrafi badać brzmieć a w sąsiedniej już nie. Co tam gminie nawet wsi. ale jak widać dekle umysłowe nie potrafię tego pojąć jak widzą zapowiedź burzy to uważają że w całym województwie w każdej gminie w każdej wsi będzie grzmiało i padało a potem wyżywają się na redakcji że głupoty piszą bo u mnie nie grzmiało. Za słabo słuchałeś bo grzmi cały czas pustka w we łbie

    • Dzisiejsza prognoza się sprawdza, burze występują w lubuskim. Nazwa województwa podobna więc można uznać że burze są w regionie.

      • idź robić z siebie głupka gdzieś indziej, wystarczy radar burzowy, aby powiedzieć ci, że nieźle bredzisz. Już wystąpiły burze w 3 powiatach dzisiaj, a ty dalej bez sensu jęczysz – skąd tu tyle nieuków ?

    • A gdzie masz te ogórki jak w domu to deszczu się niedoczekasz

  3. przecie całe województwo to od słupka do słupa działki :p+

  4. U mnie od dwóch miesięcy leje,dudnią pioruny. Strach z domu wyjść po bułki I mleko.

Dodaj komentarz