05/07/2024
690 680 960

Lubelska elektrociepłownia podsumowała zimę. Jedno jest pewne, było cieplej niż rok temu

Elektrociepłownia PGE Energia Ciepła w Lublinie Wrotków podsumowała zakończoną 20 marca kalendarzową zimę. Była ona cieplejsza niż ubiegłoroczna. Najniższą temperaturę: -12,1°C odnotowano 27 grudnia 2021 r. Różnica w porównaniu do najmroźniejszego dnia z poprzedniego sezonu (-17,7°C) wyniosła 5,6°C.

Średniodobowa temperatura dnia 27 grudnia 2021 r. to -8,2°C. Dla porównania, ubiegłej zimy wartość ta osiągnęła -15,2°C. Tego samego dnia wystąpiło również najwyższe średniodobowe zapotrzebowanie na moc cieplną do miejskiej sieci ciepłowniczej: 233,8 MW (przy czym najwyższe zapotrzebowanie do miejskiej sieci ciepłowniczej w tym dniu wyniosło 279,5 MW) oraz zanotowano najwyższą temperaturę wody sieciowej na zasilaniu: 112,5°C i najwyższą dobową sprzedaż ciepła: 20 196 GJ.

Ostatnia zima nie była tak mroźna, jak poprzednia, a co się z tym wiąże, mniejsze było też zapotrzebowanie na ciepło, którego produkcja wyniosła 1 394 188 GJ, czyli o 81 928 GJ mniej niż rok wcześniej. Wykorzystanie mocy cieplnej w dobie z zanotowaną najniższą temperaturą zewnętrzną osiągnęło 67,4 proc. mocy zamówionej przez odbiorcę.

– Naszym zadaniem jest produkcja energii elektrycznej i ciepła dla mieszkańców i instytucji w Lublinie w każdych warunkach pogodowych każdego dnia roku – mówi Marek Mazur, zastępca dyrektora Elektrociepłowni PGE Energia Ciepła w Lublinie Wrotków. – Przed nami intensywny czas inwestycji w nowe technologie i infrastrukturę. Na chwilę obecną realizacja zadania inwestycyjnego odbywa się zgodnie z przyjętymi założeniami i według zaplanowanego harmonogramu. Do końca 2023 r., jeśli pozwoli na to sytuacja geopolityczna, planujemy wycofanie z eksploatacji kotłów węglowych, które zostaną zastąpione przez kotły gazowo-olejowe. Nowa inwestycja zapewni niezbędny poziom bezpieczeństwa energetycznego naszego miasta i zredukuje oddziaływanie elektrociepłowni na środowisko – dodaje Marek Mazur.

Elektrociepłownia PGE Energia Ciepła w Lublinie Wrotków jest największym producentem energii elektrycznej do Krajowego Systemu Energetycznego i ciepła dla potrzeb komunalnych w województwie lubelskim. Pokrywa ok. dwie trzecie potrzeb cieplnych miejskiej sieci ciepłowniczej miasta. Moc elektryczna w pełni pokrywa maksymalne zapotrzebowanie całego miasta. Elektrociepłownia dysponuje obecnie osiągalną mocą elektryczną w wysokości 231MWe oraz osiągalną mocą cieplną 627MWt. Urządzeniami wytwórczymi są blok gazowo-parowy opalany gazem ziemnym, eksploatowany od 12 kwietnia 2002 roku, będący największą jednostką pracującą w kogeneracji w PGE Energia Ciepła oraz 4 rezerwowo-szczytowe węglowe kotły wodne.

Poniżej kilka danych związanych z tegoroczną zimą, w porównaniu do zimy 2020/2021:

(fot. lublin112.pl\nadesłane)

9 komentarzy

  1. haha dobre zdjęcie, chmury takie udające dym..

    • Dziadek ze Slamsowa

      Nooo, fotografującemu trafiło się jak przysłowiowemu ślepemu psu pociupciać na obcej wsi. 😆

  2. Wychodzi na to, że łagodniejsza zima generuje wyższe rachunki za ogrzewanie naszych mieszkań.
    Czekamy na mrozy. Będzie taniej.

  3. W dzisiejszej sytuacji geopolitycznej nie rezygnowałbym całkowicie z kotłów węglowych 🙂 Niech nie chodzą, ale niech będą w rezerwie. Bez prądu przeżyjemy i miesiąc w zimie, bez ciepła gorzej…

  4. jarek oszalał
    antek tak samo

  5. Norsk Arisk Black Metal

    A tymczasem na Czechowie rachunki za ogrzewanie z rzyci wzięte. Spółdzielnia chyba podliczyła kilka ostatnich lat i ujęła to w rachunkach za 2021 rok. W końcu z czegoś trzeba opłacać pociotków i nierobów „pracujących” w osiedlowych administracjach.

  6. Norsk Arisk Black Metal

    A tymczasem na Czechowie rachunki za ogrzewanie z tylnej części ciała wzięte. Spółdzielnia chyba podliczyła kilka ostatnich lat i ujęła to w rachunkach za 2021 rok. W końcu z czegoś trzeba opłacać członków rodziny i bumelantów „pracujących” w osiedlowych administracjach.