05/07/2024
690 680 960

Lokata walutowa – co trzeba wiedzieć, by znaleźć najlepszą?

W poszukiwaniu bezpiecznych form oszczędzania i metod zwiększania poduszki finansowej często sięga się po lokaty. Wśród wielu form tej usługi bankowej wyróżnia się jej specjalny rodzaj – walutowy. To ciekawy depozyt, o którym warto wiedzieć więcej. Jak znaleźć najlepszą ofertę dla siebie?

Co to jest lokata walutowa?

Lokata walutowa to rodzaj lokaty, który polega na deponowaniu środków w walucie innej niż polski złoty. Mogą to być np. dolary lub euro. Zasady działania takiego świadczenia nie różnią się od zwykłego produktu tego typu. Klient musi wpłacić pieniądze na rachunek, a następnie te spędzają tam ściśle określony czas i rosną wraz z ustalonym oprocentowaniem.

Proponowane przez banki lokaty walutowe różnią się między sobą wartością oprocentowania, a także minimalnymi sumami do wpłaty czy długością trwania. Na tej podstawie powinno się też wybierać ofertę dopasowaną jak najlepiej do własnych potrzeb. Podczas przeglądania poszczególnych propozycji można dostrzec ciekawą zależność.

Okazuje się, że zazwyczaj lokaty walutowe dotyczące euro cechują się wyższym oprocentowaniem niż te w dolarach. Wynika to z wysokiego stopnia zaufania do waluty europejskiej i tego, że bywa ona stabilniejsza w porównaniu z amerykańską.

Nie oznacza to jednak, że nie warto deponować środków w dolarach. Wszystko zależy od bieżącej sytuacji gospodarczej i poszczególnych ofert. Dlatego tak ważne jest to, by dokładnie zapoznawać się z propozycjami banków, zanim podejmie się decyzję o konkretnej placówce.

Jak znaleźć najlepszą lokatę walutową?

Aby znaleźć najlepszą lokatę walutową, należy skorzystać z internetowego rankingu aktualnych propozycji. Oferuje go serwis ZgarnijPremie.pl, na którym znajdują się bieżące opcje ze wszystkich kluczowych banków w Polsce, w tym tych działających w Lublinie i okolicach. Każdy znajdzie tam coś dopasowanego do własnych wymagań.

Ranking pomaga w szybkim czasie znaleźć ofertę, która najbardziej się opłaca. Pierwszy wskaźnik, jaki widnieje przy każdej opcji, to wartość oprocentowania. Im ono wyższe, tym lepiej dla klienta zainteresowanego lokatą. Zwykle wynosi ono 2–3%. Zdarzają się również znacznie niższe propozycje.

Kolejna kwestia uwzględniona w zestawieniu to kwota, jaką można wpłacić na depozyt. Przeważnie wskazuje się ją w określonym zakresie, czyli np. od 500 do 10 000 euro. Każdy musi indywidualnie dopasować tę wartość do własnych oszczędności. Jeśli klient dysponuje kwotami opiewającymi na kilkaset tysięcy dolarów czy euro, powinien sięgnąć po opcje z najwyższymi wskaźnikami.

Trzecia kwestia to czas trwania. Okres ten przeważnie wyznacza się na kilka miesięcy, ale czasami to nawet rok. To jeden z kluczowych aspektów do rozważenia, ponieważ odsetki z lokaty pozyskuje się tylko wtedy, kiedy pieniądze spędzą w depozycie cały ustalony w umowie termin. Jeśli wypłaci się je wcześniej, traci się wszelkie naliczone środki. Warto zatem dokładnie dopasować ten parametr do własnej sytuacji finansowej i możliwości.

Ostatnia uwzględniona w zestawieniu kwestia dotyczy warunków, jakie klient musi spełnić, by móc rozpocząć lokatę w danym banku. Kluczowy wariant to fakt, czy wymaga się od niego dysponowania kontem osobistym w konkretnej placówce. Poza tym trzeba przeczytać także dodatkowe informacje, które dotyczą m.in.:

  • zgód marketingowych;
  • liczby lokat dostępnych dla jednej osoby;
  • terminu kapitalizacji odsetek.

Kiedy kliknie się ikonę informacji w zestawieniu przy wybranej ofercie, ukażą się dane dotyczące m.in. typu lokaty. Może być on nieodnawialny lub odnawialny. W pierwszym przypadku usługa kończy się wraz z upływem terminu jej trwania i wtedy trzeba wypłacić środki. W drugiej sytuacji pieniądze wraz z odsetkami mogą nadal spoczywać na lokacie i rosnąć, ale zgodnie z nowymi warunkami.

W tym miejscu rankingu znajdują się dane dotyczące rodzaju oprocentowania. W lokatach zazwyczaj spotyka się oprocentowanie stałe, ale zdarzają się również opcje progresywne, w ramach których odsetki naliczają się coraz szybciej wraz z upływem czasu.

Czasami poszczególne propozycje lokat walutowych są ograniczone czasowo. W takich przypadkach warto decydować się na nie jak najszybciej, jeśli spełniają oczekiwania klienta.

Plusy i minusy lokat walutowych

Plus lokat walutowych to fakt, że osoby zarabiające w euro czy dolarach, a także gromadzące poduszkę finansową w tych walutach, mogą korzystać z tej bezpiecznej formy przechowywania oszczędności. Nie trzeba wymieniać pieniędzy na złotówki, by czerpać korzyści płynące z deponowania środków.

To dobra opcja szczególnie dla osób mających pokaźne oszczędności w obcej walucie. Nawet w przypadku niskiego oprocentowania zyski stają się zauważalne i chronią wartość pieniądza przed działaniem zmian gospodarczych i inflacji. Nad bezpieczeństwem depozytu czuwa Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Minus lokat bankowych to konieczność zamrożenia środków. Jeśli wypłaci się pieniądze wcześniej, traci się całe naliczone odsetki. Warto zatem zostawić nieco oszczędności także na rachunku osobistym, by w razie nagłych sytuacji nie musieć rezygnować z zysków na depozycie.

Poza tym dla niektórych osób wadą takiego rozwiązania jest zbyt niskie oprocentowanie. Warto zatem szukać jak najkorzystniejszych opcji, które pozwalają nie tych chronić wartość pieniądza, ale również nieco zyskać na całym procesie deponowania środków.

Jakie są inne rodzaje lokat?

Lokata walutowa to tylko jeden z jej wielu rodzajów oferowanych przez banki w Lublinie i nie tylko. Poza nią można wyróżnić np. lokatę strukturyzowaną. To nieco bardziej ryzykowne rozwiązania, w których zysk zależy m.in. od sytuacji na giełdzie.

Najpopularniejsze są lokaty terminowe, czyli takie polegające na deponowaniu oszczędności w złotówkach na ściśle określony czas. Wiążą się ze stałym oprocentowaniem i pewnością łatwego do obliczenia zysku.

Ciekawą opcją są również lokaty oszczędnościowe, czyli takie, które pozwalają na elastyczny dostęp do pieniędzy. Każdy powinien dopasować ten produkt do własnych preferencji, a także zasobów finansowych, jakimi dysponuje.

Komentarze wyłączone