03/07/2024
690 680 960

Jest zapewnienie wiceprezydenta Miasta Lublin, że wycinka drzew przy ul. Samsonowicza zostanie ograniczona

W sobotę na walnym zebraniu członków Spółdzielni Mieszkaniowej im. W.Z. Nałkowskich obecny był zastępca prezydenta Miasta Lublin Artur Szymczyk. Z jego ust padło zapewnienie, że w trakcie przebudowy ul. Samsonowicza wycinka drzew zostanie ograniczona. Ile drzew spotka się z piłą łańcuchową, będzie wiadomo jeszcze w tym miesiącu.

To, jak ważna jest presja społeczna w ramach niektórych działań Miasta Lublin, pokazuje sprawa przebudowy ul. Samsonowicza w Lublinie, gdzie pod wycinkę przeznaczono niemal 300 drzew. Medialne nagłośnienie sprawy, a także akcje miłośników przyrody, wpłynęły na decyzje urzędników w sprawie drastycznej redukcji drzew w rejonie dwóch ulic: Samsonowicza oraz Diamentowej.

Wczoraj na walnym zebraniu członków Spółdzielni Mieszkaniowej im. W.Z. Nałkowskich obecny był wiceprezydent miasta Artur Szymczyk. Jego obecność była związana właśnie z tematyką wycinki drzew, która rozpaliła do czerwoności mieszkańców, jak również miłośników przyrody. Z ust wiceprezydenta padło zapewnienie, że zostaną naniesione zmiany w projekcie przebudowy, dzięki którym uda się ocalić część drzewostanu, pierwotnie przeznaczonego do wycinki. Wśród ocalonych drzew ma być również okazały dąb przy ul. Nałkowskich 1, w rejonie sklepu Stokrotka.

– Co do ulicy Samsonowicza, która budzi wiele emocji, ja chciałem pierwszą rzecz podkreślić. Oczywiście umowę podpisaliśmy z wykonawcą realizacji tego układu drogowego, natomiast żadne drzewo nie zostało tam wycięte. W poniedziałek rano przeszliśmy całą tę ulicę. Na pewno wydaje się, że gro drzewostanu jest do zachowania. Ten dąb, ma w obwodzie ponad 200 cm, oczywiście on jest na placu nawrotowym. Natomiast ustaliliśmy, że my otoczymy go palisadą i po prostu to drzewo na pewno zostanie – zapewnił wiceprezydent Artur Szymczyk.

Dodał też, że we wtorek jest spotkanie miejskich urzędników z projektantem. Wszystko w ramach nanoszenia zmian związanych z redukcją drzewostanu w ramach inwestycji.

– Jesiony wzdłuż ulicy Diamentowej, one są właściwie na granicy ścieżki rowerowej. Wszystkie te jesiony zostaną, bo jeżeli między ścieżką rowerową a chodnikiem jest wąski pas zieleń, nie ma potrzeby wycinki tych drzew. Z takiego mojego szacunku, oczywiście poprzez analizę mapy, to wydaje się, że 70% zostaje – wyjaśnił wiceprezydent.

W temacie drzew ma się jeszcze odbyć spotkanie z mieszkańcami w szkole na terenie osiedla im. Nałkowskich, po tym jak odbędą się konsultacje z projektantem. Następnie zostaną zaprezentowane propozycje zmian.

– Chcielibyśmy zrobić takie spotkanie i zaprezentować te zmiany, jak to będzie wyglądało. Chciałbym w miesiącu maju takie spotkanie zorganizować, tutaj u państwa, żeby przedstawić na slajdach konkretne, które drzewa wycina, które nie wycinamy – mówił mieszkańcom wiceprezydent.

To, jak ważne są drzewa w rejonie ul. Samsonowicza i ul. Diamentowej, wiedzą mieszkańcy budynków zlokalizowanych w rejonie obu ulic. Przez dużą część roku drzewa ograniczają hałas dobiegający z pobliskiej ulicy, ale także stanowią żywy filtr wyłapujący ogrom zanieczyszczeń, w postaci kurzu i spalin. Co więcej, w ich koronach żyją dziesiątki ptaków i owadów, w symbiozie z nimi żyją również drobne ssaki. Każdego roku rodzą się tutaj kolejne pokolenia zwierząt.

Drzewa te również skutecznie w miesiącach letnich obniżają temperaturę. Ich cień jest zbawienny, dla pieszych, czy też rowerzystów. Usunięcie ich, w tak dużej liczbie, sprawiłoby poważne zaburzenia osiedlowego ekosystemu. Spełniają także nieocenioną rolę w cyklu hydrologicznym, zmniejszając ryzyko powodzi. Retencja szaty roślinnej jest w stanie skutecznie wspomóc nie tylko retencję glebową, ale również gruntową. Wynika to z faktu, że różnorodna roślinność jednocześnie pobiera i magazynuje wilgoć, aktywnie biorąc udział w procesie infiltracji. Ponadto, odpowiada w dużym stopniu za uniknięcie erozji gleby, spowalniając odpływ powierzchniowy.

14 komentarzy

  1. zastanawialiscie sie co robia z drewnem ?

  2. Oby jak najmniej wycięli. Tyle się teraz mówi o ekologii, a tutaj ciągle jakieś wycinki i wycinki…!

Dodaj komentarz