02/07/2024
690 680 960

W Świdniku ruszył montaż śmigłowców AW149 dla polskiej armii. Rocznie ma powstawać 10 maszyn (zdjęcia)

Pierwsze pięć, z zamówionych przez Ministerstwo Obrony Narodowej śmigłowców AW149 powstało we Włoszech. W tym czasie pracownicy PZL-Świdnik szkolili się w ich produkcji. Kolejne maszyny będą już montowane w Świdniku.

We wtorek, w zakładach PZL Świdnik miało miejsce uroczyste uruchomienie linii produkcyjnej śmigłowców AW149. W wydarzeniu wzięło udział szereg przedstawicieli rządu i władz samorządowych, Wojska Polskiego, służb mundurowych oraz instytucji naukowo-badawczych. Jak przypomniano, montaż maszyn w tym miejscu jest efektem umowy, jaka została podpisana 1 lipca 2022 r. z Ministerstwem Obrony Narodowej. W jej ramach, do 2029 roku, ma zostać dostarczonych 32 wielozadaniowych uzbrojonych śmigłowców. Kontrakt obejmuje także integrację wszystkich systemów maszyny i przeznaczonego dla niego uzbrojenia oraz przyszłe modernizacje. Do tego dochodzi również pełne wsparcie techniczne przez cały cykl ich użytkowania.

Podczas prezentacji prezes PZL-Świdnik Jacek Libucha wyjaśnił, że budowa linii produkcyjnej AW149 trwała niespełna dwa lata i kosztowała ok. 150 mln zł, przy czym to jeszcze nie koniec wydatków z tym związanych. Przedstawiciele fabryki wskazywali, iż pierwsze pięć śmigłowców AW149 zostało wyprodukowanych w Włoszech. W tym czasie pracownicy świdnickiego zakładu przechodzili tam szkolenie. Pozostałe 27 maszyn będzie już budowanych w Świdniku. Założono, że rocznie powstawać ma do dziesięciu AW149, jednak jeżeli będzie taka potrzeba, istnieje możliwość przyśpieszenia produkcji.

Nowe stanowiska montażowe podzielone zostały na trzy etapy. W pierwszym prowadzone jest m.in. kompletowanie kabiny, montowane są instalacje elektryczne paliwowe i hydrauliczne, wszystkie systemy jak też silniki. Drugi etap, to już montaż wyposażenia zadaniowego oraz systemów elektronicznych. Z tego stanowiska wyjeżdża już kompletny śmigłowiec, który w trzecim etapie trafia do badań naziemnych jak też wykonywany jest oblot w celu sprawdzenia wszystkich systemów.

Do tej pory przekazano Siłom Zbrojnym RP cztery z zamówionych śmigłowców. Trafiły one do 25. Brygady Kawalerii Powietrznej. Gotowa jest już piąta maszyna, którą zaprezentowano w locie. Jest to największe jednostkowe zamówienie na śmigłowce dla polskiej armii w całej powojennej historii naszego kraju. PZL-Świdnik jest częścią włoskiej firmy Leonardo Helicopters.

 

15 komentarzy

  1. O, krzesła im oddali, bo od lata pozabierali pracownikom krzesła.

  2. Tańsze by były jakby pracownicy nie wynosili wszystkiego co da się podnieść !

Dodaj komentarz