03/07/2024
690 680 960

W Lublinie zorganizują nowy Festiwal. „Zrelaksuj się przy szumie Bystrzycy”

W czerwcu wystartuje nowe wydarzenie w Lublinie. Mowa o Festiwalu Sztuki Nad Rzeką. Do października nad Bystrzycą podziwiać będzie można szereg instalacji artystycznych.

Przed nami pierwsza edycja Festiwalu Sztuki Nad Rzeką. W malowniczej okolicy Bystrzycy, wzdłuż trasy widokowej obejmującej panoramę Starego Miasta, zaprezentowane zostaną instalacje artystyczne z obszaru sztuki współczesnej. Podczas wydarzenia publiczność zobaczy osiem instalacji, obiektów i interwencji artystycznych, które powstaną z myślą o konkretnych punktach nad rzeką. Prace, które powstaną, będą różnorodne i wykonane zaskakującymi materiałami.

Na festiwalu pojawią się większe i mniejsze realizacje ze stali, kolorowego płótna, gliny czy dosyć niekonwencjonalnych materiałów takich jak glony morskie czy sierści psa. Podobnie z tematami prac – niektóre z nich odniosą się bezpośrednio do miejsca, w którym są prezentowane, inne wyjdą ze swoją wymową szerzej w kontekst społeczny.

Jak wyjaśnia Aleksandra Stefanek z Warsztatów Kultury, Festiwal Sztuki Nad Rzeką to idealne wydarzenie dla osób, które poszukują inspiracji i chcą doświadczyć kontaktu z kulturą i naturą na własnych zasadach, przy szumie Bystrzycy w spokojny i niezobowiązujący sposób. Artystkami i artystami, którzy zaprezentują swoje prace podczas festiwalu, będą m.in. Inga Levi – graficzka, mozaikarka, malarka i artystka filmowa, Alicja Bielawska – absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim i sztuk pięknych na Gerrit Rietveld Academie w Amsterdamie, Aleksandra Liput – artystka wizualna zajmująca się ceramiką, Marta Krześlak, która buduje instalacje kinetyczne, sytuacje site-specific oraz nagrywa kolażowe prace wideo, Małgorzata Pawlak artystka wizualna i malarka, Mikołaj Kowalski doktor Nauk Humanistycznych i Sztuki UMCS oraz Tomasz Bielak – artysta, który porusza się po zakamarkach szeroko rozumianych sztuk wizualnych.

Otwarcie festiwalu z oprowadzaniem odbędzie się 1 czerwca podczas Nocy Kultury. Start o godzinie 19.00 na Moście im. Mariana Lutosławskiego w ciągu ul. Zamojskiej. Instalacje będą dostępne do oglądania aż do października 2024 r. Na spacer festiwalowy można wybrać się samodzielnie lub wziąć udział w oprowadzaniu, na które organizatorzy będą regularnie zapraszać.

6 komentarzy

  1. Stopa, ale czy idiota?

    Brawo miasto! Da się racjonalnie wydać kilkaset tysięcy złotych na sztukie? Da!!! Lublin miasto kultury po wieki wieków amen.

  2. Może pierwsze niech posprzątają psie kupy podpaski i tysiące puszek i butelek.

    • Prostak! Te psie kupy, podpaski, puszki i butelki to są instalacje artystyczne sztuki współczesnej znanych artystek i artystów, kupiarek i kupiarzy, butelkarek i butelkarzy, puszkarek i puszkarzy Lublina i okolic, aż do samych Osmolic. Pokazują one alienację człowieka w erze globalnego ocieplenia, płonącej planety itd.

  3. A może „zrelaksuj się przy szumie wody w klozecie”

  4. No to koziara ma utrzymanie

  5. To szansa dla całego regionu. Teraz lotnisko zapełni się turystami.
    Brawo Lublin!

Dodaj komentarz