02/07/2024
690 680 960

Unikatowe monety na granicy w Dołhobyczowie (zdjęcia)

209 numizmatów wykryli funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Dołhobyczowa. Kolekcja obejmuje m.in. monety rosyjskie, hiszpańskie, niemieckie i węgierskie.

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej, kontrolując wjeżdżający do Polski autokar, trafili na zbiór numizmatów. Pasażerka z Ukrainy nie zgłosiła do kontroli klaseru z kolekcją 209 obiektów. Wśród nich były głównie monety (206 sztuk) oraz dwa medale i jeden żeton. Zabezpieczone numizmaty pochodzą m.in. z Rosji, Bułgarii, Finlandii, Francji, Polski, Norwegii, Niemiec oraz USA i Węgier.

Zgodnie z ekspertyzą wykonaną przez specjalistę z Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego Oddział w Lublinie wartość zbioru to ponad 8,7 tys. zł.

– Biegły ocenił, że najbardziej wartościowe numizmaty to srebrne monety z dawnego Imperium Rosyjskiego. Wśród nich znajdują się półtiny z czasów Katarzyny I i Aleksandra I oraz kopiejki z czasów Mikołaja I. Na uwagę zasługują też pochodzące z Królestwa Polskiego srebrne monety dwunominałowe (rosyjsko – polskie) – 15 kopiejek/1 złoty z 1836 r. oraz 20 kopiejek/40 groszy z 1848 r. Miały one nominały w groszach i złotych oraz w kopiejkach, a także napisy w językach polskim i rosyjskim. Monety te są świadectwem autonomii Królestwa Polskiego funkcjonującego pod zaborem rosyjskim. Zdaniem biegłego ww. numizmaty powinny trafić do zbiorów państwowych jako eksponaty – relacjonuje Michał Deruś rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Lublinie.

Postępowanie w sprawie przemytu numizmatów prowadzi Lubelski Urząd Celno-Skarbowy w Białej Podlaskiej.

fot. KAS

fot. KAS

fot. KAS

5 komentarzy

  1. Taki byłby świat piękniejszy, gdyby biedota kolekcjonowała stare monety zamiast starych samochodów.

  2. Były kierownik cytryny

    Grzecznie się zapytam, gdzie te unikaty? Bo tu ich nie ma . Popularne blachy w przeciętnych stanach.

  3. No właśnie co się teraz z nimi stanie czyżby zmieniły wlasciciela poprzez kradzie…..

Dodaj komentarz