03/07/2024
690 680 960

Startuje program zakładania ogrodów społecznych

Miasto Lublin uruchamia program zakładania ogrodów społecznych, czyli ogólnodostępnych przestrzeni tworzonych przez mieszkanki i mieszkańców, przeznaczonych do niekomercyjnego ogrodnictwa oraz wypoczynku i rekreacji. Aby założyć ogród wystarczą 3 osoby. Podstawowe znaczenie ma wybór odpowiedniego miejsca – powinno być w miarę możliwości blisko miejsca zamieszkania oraz z dala od dróg.

– Program miejskich ogrodów społecznych to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą czerpać przyjemność z miejskiego ogrodnictwa, ale nie posiadają miejsca na tego typu aktywności. Do tworzenia wspólnych przestrzeni zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane, jak i placówki edukacyjne, instytucje kultury oraz organizacje pozarządowe. Jestem przekonany, że nasze mieszkanki oraz mieszkańcy chętnie skorzystają z tej formy integracji sąsiedzkiej i zielone ogrody pojawią się w Lublinie, tak jak zagościły już w innych miastach – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Głównym celem ogrodów społecznych jest integracja sąsiedzka poprzez uprawę roślin i dbanie o wspólną przestrzeń. Dają one szereg korzyści zdrowotnych, społecznych i edukacyjnych, kreując i utrzymując ekosystemowe usługi, takie jak: retencja wody, bioróżnorodność, produkcja żywności, zapylanie i przerabianie materii organicznej.

Program adresowany jest zarówno do indywidualnych mieszkanek i mieszkańców (grupy minimum 3 osób z liderem lub liderką), jak też placówek edukacyjnych, instytucji kultury i organizacji pozarządowych. Ogród społeczny powinien być dostępny dla wszystkich, ale może być ogrodzony i otwierany w określonych godzinach.

Aby założyć ogród społeczny należy:

  • znaleźć miejsce na ogród,
  • zebrać minimum 3 osoby chętne do jego prowadzenia,
  • zgłosić się do Biura Partycypacji Społecznej (tel. 81 466 25 63 lub e-mail: [email protected]).

Biuro sprawdzi, czy teren jest możliwy do wykorzystania, a jeśli tak, to podpisze porozumienie z liderem bądź liderką. Założycielki i założyciele ogrodu będą jeszcze musieli wymyślić dla niego nazwę, która znajdzie się wraz z regulaminem na tabliczce informacyjnej.

W przypadku braku pomysłu na lokalizację ogrodu społecznego, Biuro Partycypacji Społecznej pomoże w znalezieniu odpowiedniej działki miejskiej, a także w opracowaniu projektu koncepcyjnego uwzględniającego prawidłowy podział przestrzeni, dobór roślin i rozwiązania techniczne. Lider lub Liderka Grupy Inicjatywnej podpisuje z Urzędem Miasta Lublin porozumienie o współpracy i nieodpłatnym użyczeniu terenu na określonych zasadach. Dopuszczono możliwość zlokalizowania ogrodu na działce prywatnej pod warunkiem jednak, że właściciel (osoba prywatna, spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa) wyrazi na to zgodę.

(Źródło: UM Lublin)

9 komentarzy

  1. Dziadek Józek ze Slamsowa (wiosen 76)

    Koniecznie z dala od dróg, bo męczennicy motoryzacji jak nie rozjadą to rozkradną.

  2. co na to [***]unia xD

  3. kronikidewelorozwoju

    Może chodzi tu o namierzenie terenów, które – P0 zgłoszeniu od naiwnych – zostaną przeznaczone pod dewelo-rozwój.

  4. Uczta się,uczta miastowe uprawy kapusty bo niedługo pod rzundami bandy czwoga i piónty łodnogi bedzie w jak Korei Północny.Tam kapusta jest głownym składnikim strawy.

  5. Nie chcą płacić za koszenie trawy u mnie pod blokiem to w pas urosła

    • Dziadek Józek ze Slamsowa (wiosen 76)

      To niech ci tatuś z mamunią przypomną tzw. czyny społeczne (obecnie: wolontariat) i … HEJA !!!

  6. Rolniczka w szpileczkach

    Poprzedni rząd proponował, a nawet zachęcał dopłatami do kopania różnych rozmiarów dołków na wodę i zbieranie chrustu na opał, a teraz przyszła moda na zakładanie ogródków byle jakich, byle były.

  7. Jeśli chodzi tu o namierzenie terenów, to podpowiadam:
    Przy ul. Dąbrowskiej (tzw. slamsowo), posesja 24 należąca do gminy Lublin, od niepamiętnych czasów używana jako dzikie wysypisko śmieci, ok. 800 m2. Jak się znajdą desperaci i posprzątają, może se tam ogród złożą. A ziemia tam urodzajna… W latach 60-tych ub.w. nieżyjący już pan Szponarowicz uprawiał tam piękne pomidory.

  8. U nas jak nie ogrodzony, to każdy ogród jest społeczny.

Dodaj komentarz