03/07/2024
690 680 960

Silne burze z gradem możliwe dziś nad woj. lubelskim. Niebezpieczna pogoda i lokalne podtopienia

W niedzielę w regionie prognozowane są groźne zjawiska burzowe. Będą im towarzyszyły nawalne opady deszczu oraz lokalnie gradu. W trakcie przechodzenia burz należy liczyć się z silnymi porywami wiatru.

W niedzielę Polska znajdzie się w strefie pomiędzy rozległym układem niżowym znad Wysp Brytyjskich a układem wysokiego ciśnienia przemieszczającym się na wschód w głąb kontynentu. Do naszej części Europy napływać będą ciepłe i wilgotne oraz chwiejne masy powietrza o charakterze polarno-morskim. Co więcej, w centralnym i południkowym oraz z biegiem godzin wschodnim pasie będzie rosnąć zachmurzenie, któremu towarzyszyć będą opady deszczu z możliwymi lokalnymi burzami. Na obszarze woj. lubelskiego zaznaczy się wpływ pofalowanego frontu atmosferycznego i poprzedzającego go linii zbieżności wiatru, na której utworzą się burze miejscami o gwałtownym charakterze.

Lokalne burze, grad i podtopienia

Dziś słaby przepływ w pionowym przekroju troposfery nie będzie sprzyjał na ogół dobrze zorganizowanym burzom. Jednak i tak w kilku przypadkach niewykluczone są opady gradu o średnicy do 1-3 cm i porywy wiatru do około 70 km/h. Podstawowym zagrożeniem okażą się opady burzowe o możliwej akumulacji 30-45 mm w ciągu 1-2h. Istnieje, co więcej, niskie ryzyko utworzenia się lejków kondensacyjnych, a nawet krótkotrwałej trąby lądowej, która nie będzie związana z mezocyklonem. Największa aktywność burzowa jest dziś prognozowana pomiędzy godz. 13.00 a 20.00 czasu lokalnego w woj. lubelskim.

Początkowo izolowane komórki burzowe

Na skutek dziennego nagrzania wzrośnie energia dostępna drogą konwekcyjną. Początkowo prognozowane są izolowane komórki burzowe, jednak z biegiem czasu tworzące strefę burzową wędrująca z zachodu na wschód regionu. Prędkość przemieszczania jej będzie niewielka, co stwarzać ma zagrożenie dla zdrowia, życia i mienia, doprowadzając miejscami nawet do podtopień.

Oprócz izolowanych komórek burzowych i klastra burzowego istnieje ryzyko utworzenia się 1-2 krótkotrwałych superkomórek burzowych ze stosunkowo płytkimi mezocyklonami. Nie można wykluczyć miejscami podtopień i zalań w woj. lubelskim, co wynikać może w dużym stopniu ze sporej, lecz lokalnej intensywności opadów burzowych w krótkim czasie. Akumulacja opadów konwekcyjnych sięgać może 10-15 mm/10 minut, a w ciągu 1-2h do około 30-40 mm. Grad nie powinien stanowić dziś istotnego zagrożenia, dlatego tylko przy najmocniej rozbudowanych w pionie chmurach Cb może padać grad większy grad do 1-3 cm i występować mogą porywy wiatru o prędkości na ogół nie większej niż 60-70 km/h.

Burze osłabną w godzinach wieczornych

W godzinach wieczornych burze zaczną stopniowo słabnąć i powinny zaniknąć pierwszej części nocy nad regionem. Zachowajmy w niedzielę ostrożność na akwenach wodnych i imprezach masowych oraz otwartej przestrzeni, gdyż nawet z pozoru słaba burza może być bardzo niebezpieczna dla zdrowia i życia, niosąc wyładowania atmosferyczne o charakterze doziemnym.

Przewiduje się, że strefa burz od drugiej części dnia przemieszczać się będzie z zachodu przez centrum aż po wschód regionu. Niektóre z burz mogą tworzyć się na tzw. granicach odpływu chłodnego powietrza w pewnej odległości od innych burz. Najpóźniej powinny dotrzeć na wschód woj. lubelskiego. Przeważający obszar Lubelszczyzny jest dziś zagrożony wystąpieniem lokalnych burz, których podstawowym zagrożeniem okażą się obfite opady burzowe i wyładowania atmosferyczne. Ilość wyładowań atmosferycznych będzie mała i umiarkowana, ale i tak stanowić ma to istotne zagrożenie z uwagi na m.in weekendowy charakter burz i trwające w regionie duże imprezy masowe oraz odpoczynek w plenerze wielu osób.

Suma opadów do około 30-40 mm

Niedziela przyniesie w woj. lubelskim zachmurzenie małe i umiarkowane. Jednak po południu na zachodzie i w centrum regionu, okresami wzrastające do dużego, aż do wystąpienia miejscami przelotnych opadów deszczu i lokalnych burz z gradem. Suma opadów, zwłaszcza w czasie burz do około 30-40 mm. Stefa burz i opadów głównie na zbieżności wiatru przesuwać ma się z zachodu na wschód województwa lubelskiego. Temperatura maksymalna wyniesie od 24°C do 26°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, południowo-wschodni skręcający na zachodni. Tylko podczas burz porywy wiatru do 70 km/h.

Noc z niedzieli na poniedziałek zapowiada się z zachmurzeniem umiarkowanym, gdzieniegdzie i okresami wzrastającym do dużego w regionie. Lokalnie przelotne opady deszczu oraz początkowo zanikające lokalne burze. Zwłaszcza we wschodniej części regionu. Wysokość opadów, szczególnie podczas burz do około 10-15 mm. Temperatura minimalna wyniesie od 13°C do 15°C. Wiatr będzie słaby, zachodni, jedynie początkowo w czasie burz porywisty.

Burze to zjawiska lokalne

Należy pamiętać, że burze są zjawiskiem lokalnym i trudnym do prognozowania, a często również nieprzewidywalnym. Dlatego zaleca się śledzenie danych z sieci dopplerowskich radarów meteorologicznych POLRAD, detektorów wyładowań i zdjęć satelitarnych, aby zorientować się, czy w naszym rejonie tworzą się, bądź też przechodzą komórki burzowe.

Nie ma i długo nie będzie precyzyjnych narzędzi, które wskażą nam z dużym wyprzedzeniem czasowym, gdzie konkretnie oraz w jakich godzinach pojawią się komórki burzowe. Dlatego stawia się duży nacisk na prognozy nowcastingowe, jakie opierają się na danych z sieci radarów dopplerowskich, obrazów satelitarnych w spektrum widzialnym i podczerwieni, jak i też pionowych sondowań atmosfery balonami meteorologicznymi, systemów teledetekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych, obserwacji naziemnych ze stacji meteorologicznych oraz modeli nowcastingowych o dużej rozdzielczości.

Duże prawdopodobieństwo groźnych zjawisk pogodowych

Prawdopodobieństwo wystąpienia lokalnych burz w niedzielę ocenia się na 85% w woj. lubelskim. Najwięcej będzie ich w drugiej części dnia w niedzielę, gdy to chwiejność i procesy wspomagające konwekcje okażą się najsilniejsze. W ten sposób, wymuszając rozwój chmur kłębiasto-deszczowych typu Cumulonimbus w pionie. Wygląda jednak na to, że strefa burz może przejść z zachodu na wschód woj. lubelskiego, obejmując przeważający obszar Lubelszczyzny co należy mieć na uwadze.

Śledźmy więc niebo pod kątem rozwoju chmur Cumulus i Cumulonimbus oraz radary pogodowe, jak i też detektory wyładowań atmosferycznych już od godzin około południowych, aby nagłe pogorszenie pogody nas nie zaskoczyło.

Prognozy pogody dla Polski,

Położenie opadów i lokalnych burz

 

17 komentarzy

  1. serio będzie kataklizm?

  2. No i gdzie ta burza znowu straszą i nic nie pada!

    • Bo ja na te mapy nie patrzę i naucz się przepowiadają na Lubelszczyźnie nie w lublinie żeby na Lublin coś naszło muszą być chmury wysokie a nad Lubelszczyzna było kilka wystarcza mapy o Lublinie to zapomnijmy a dlaczego poczytaj ale dużo poczytaj to się dowiesz

      • Chmury wysokie w przypadku burz nie są konieczne zawsze xD. Widać, że niewiele wiesz o pogodzie.

        • Ty jesteś jakiś nieogarnięty albo trolujesz bądź w szkole nie uważałes ale mi się wydaje to trzecie nie znasz się nie komentuj

    • Wystarczy wyjrzeć za okno.

      • Wyjrzałem i nic nie pada Wyżłów powiat hrubieszowski.

          • Obiektywny, niezwyczajny

            Ja to podziwiam redakcję za opanowanie. Naprawdę trzeba mieć silne nerwy, żeby nie wybuchnąć patrząc na wpisy tych id@#tów z umysłem na poziomie komara. PS. zaraz pojawią się teksty, że ta grafika to fotomontaż ;)))))

    • Nie rób z siebie idioty całe popołudnie burzowe.

  3. Niestety, kolejny raz fałszywy alarm.

    • Nie wiem, czy zdajesz sobie sprawę, ale burze wystąpiły na obszarze woj. lubelskiego.

    • I co fałszywy alarm? Nawet się nie chce spojrzeć w niebo? Skąd w sieci tylu nierozumnych ludzi.

    • Fałszywy alarm,ciemnoto? To dlaczego samolot z Dublina robi kółka już od jakiegoś czasu i nie ląduje?

      • Był ten samolot w holdingu przez burze superkomórkową, która przechodziła od Bychawy w rejon Lublina wraz ze strefą opadów. Dodatkowo nagłe pogorszenie pogody przerwało pokazy w Świdniku i nie odbędą się zaplanowane koncerty na scenie lotniska trawiastego. Impreza lotnicza Air Festival była dziś skrócona przez nagłe pogorszenie pogody w godzinach późno popołudniowych.

  4. Jak zwykle tylko internet zaśmiecają „Śledźmy więc niebo pod kątem rozwoju chmur Cumulus i Cumulonimbus oraz radary pogodowe, jak i też detektory wyładowań atmosferycznych już od godzin około południowych, aby nagłe pogorszenie pogody nas nie zaskoczyło.” hahahahaha tak śledziłem, siedziałem i nic nie robiłem tylko śledziłem wasze głupkowate strony. Śmiechu warte

    • Nam to wszystko jedno, co Pan będzie robił. Nie ma Pan obowiązku przebywania na naszym portalu 🙂
      miłego dnia

Dodaj komentarz