03/07/2024
690 680 960

Silne burze pojawią się wkrótce na obszarze woj. lubelskiego. Zagrożeniem będzie wiatr powyżej 100 km/h, duży grad i nawalne opady burzowe

Wkrótce nad regionem pojawią się groźne zjawiska pogodowe. Intensywne burze przyniosą nawalne opady deszczu, a także silny wiatr. W czasie burz porywy wiatru mogą osiągnąć do 90 km/h, ale na południu regionu do nawet około 100-120 km/h.

Wyż kształtuje pogodę w regionie

W piątek województwo lubelskie przez większość dnia pozostanie pod wpływem wyżu o imieniu AVIV rozciągającego się w pasie od Morza Bałtyckiego aż po Morze Czarne. Zalegała początkowo masa polarnomorska, lecz z biegiem godzin nad region napływać ma coraz cieplejsza zwrotnikowa w ciepłym wycinku niżu, powodując istotny wzrost temperatury powietrza w połączeniu z silną czerwcową operacją słoneczną.

Ciśnienie atmosferyczne będzie spadać, co ma zwiastować rychłe i istotne zmiany w pogodzie. Zasadniczo od zachodu Polska zacznie dostawać się w zasięg zatoki niskiego ciśnienia związanej z niżem o nazwie Xandria znad Dani, który wędrować ma w kierunku Morza Bałtyckiego. Do końca piątkowego dnia nie prognozujemy burz w woj. lubelskim. Te mogą pojawić się dopiero w drugiej połowie nocy z piątku na sobotę i nad ranem w sobotę oraz w czasie jutrzejszej doby i mogą stanowić istotne zagrożenie dla zdrowia, życia i mienia. Należy jednak pamiętać, że burze i zjawiska towarzyszące im są lokalne i nierównomierne obszarowo.

W piątek prognozowane jest po południu i wieczorem zachmurzenie małe i umiarkowane. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia od 25°C do 28°C. Zatem wartości na termometrach rezystancyjnych mierzonych w klatkach meteorologicznych na wysokości 2 m będą poniżej progu upału, ale za to wystąpi dziś dzień gorący. Należy pamiętać, że o dniu gorącym mówimy wtedy, gdy temperatura sięga 25°C i więcej. Natomiast o upale mówimy wówczas wtedy, gdy temperatura wynosi 30°C i więcej. O fali upałów mówimy wtedy, gdy temperatura przez minimum 3 dni przekracza 30°C. Wiatr będzie dziś w ciągu dnia słaby, na ogół z kierunków południowych.

Noc z piątku na sobotę burzowa

Noc z piątku na sobotę zapowiada się z zachmurzeniem początkowo małym i umiarkowanym. Jednak bliżej godzin porannych wzrastające do dużego, aż do wystąpienia przelotnych opadów deszczu i silnych burz, miejscami najprawdopodobniej z gradem. Szacuje się, że wysokość opadów konwekcyjnych w czasie burz wyniesie do około 20-35 mm, szczególnie na zachodzie regionu, ale burze z ulewami możliwe są na przeważającym obszarze woj. lubelskiego.

Będzie to ciepła noc za sprawą zalegania powietrza zwrotnikowego z południowego zachodu. Na termometrach minimalnie zobaczymy od około 17°C do 19°C. W centrach miast, gdzie oddziaływać ma miejska ciepła temperatura może nie spaść poniżej 20°C w najchłodniejszej części nocy, co oznacza możliwość wystąpienia nocy tropikalnej. Wiatr okaże się słaby i umiarkowany, początkowo zmienny, później południowo-wschodni. Tylko czasie burz porywy wiatru do 75 km/h, lokalnie na zachodzie do 90 km/h. Szczególnie w drugiej części nocy i bliżej godzin porannych.

Przewidujemy, że najgroźniejsze burze będą występować na obszarze woj. lubelskiego jutro w ciągu dnia. Będą to zarówno superkomórki burzowe, jak i też potencjalne układy liniowe. Szacujemy, że intensywność zjawisk towarzyszących w regionie będzie tak duża, że lokalnie prowadzić może to do poważnych strat materialnych.

W niedzielę odpoczniemy od burz

Na początku weekendu pogodę kształtować ma płytki niż z systemem frontów atmosferycznych, poprzedzony dodatkowo wewnątrzmasową linią zbieżności wiatru, na której tworzyć będą się silne burze. Przed frontem chłodnym zalegać ma jeszcze gorącej, wilgotne i chwiejne powietrze pochodzenia zwrotnikowego nad woj. lubelskim, natomiast za strefą chłodnego frontu szerokim strumieniem zacznie napływać chłodniejsze i suchsze, stabilne powietrze polarnomorskie. Od burz odpoczniemy już w najbliższą niedzielę, gdy to rozbuduje się nad Polską w suchszej i chłodniejszej masie powietrza klin wyżu znad Atlantyku i ustabilizuje warunki pogodowe. Potem znajdziemy się pod wpływem klina wędrownego wyżu znad Morza Północnego i Skandynawii, co zapewni nam spokojny początek nowego tygodnia.

Zanim jednak to się stanie, to w sobotę prognozowane jest w regionie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Natomiast pod wieczór także rozpogodzeniami. Prognozowane konwekcyjne, przelotne opady deszczu i silne burze. Spodziewana wysokość opadów czasie burz do 40 mm. Na termometrach będzie od około 27°C do 30°C. Wiatr okaże się słaby, stopniowo wzmagający się do umiarkowanego i porywistego, południowy i południowo-zachodni.

Tylko czasie burz porywy wiatru do 90 km/h, ale na południu regionu do około 100-120 km/h. Zwłaszcza w zasięgu gwałtownych superkomórek burzowych i potencjalnego układu liniowego. Najgroźniejsze burze mogą wystąpić w drugiej części dnia, ale miejscami mogą występować już od pierwszej części dnia, nasilając się z biegiem godzin na skutek wzrostu chwiejności termodynamicznej w połączeniu z procesami wspomagającymi konwekcje.

Noc z soboty na niedzielę przyniesie nad regionem zachmurzenie przeważnie małe i umiarkowane. Jednak wieczorem duże i wówczas na wschodzie prawdopodobne przelotne opady deszczu i stopniowo zanikające burze. Zwłaszcza na wschodzie i południu regionu. Na termometrach zobaczymy od około 14°C do 16°C. Wiatr będzie słaby, zachodni. Aczkolwiek podczas zanikających burz możliwe porywy do 70-80 km/h.

W niedzielę na obszarze woj. lubelskiego dominować będzie zachmurzenie małe i umiarkowane. Nie będzie już warunków w troposferze do występowania opadów i burz. Na termometrach zobaczymy zaledwie 22°C do 24°C, co wynikać ma z napływu suchszej i chłodniejszej oraz stabilniejszej masy powietrza polarnomorskiego z zachodu, północnego zachodu. Wiatr okaże się umiarkowany i porywisty, zachodni.

Burze to zjawiska lokalne

Należy pamiętać, że burze są zjawiskiem lokalnym i trudnym do prognozowania, a często również nieprzewidywalnym. Dlatego zaleca się śledzenie danych z sieci dopplerowskich radarów meteorologicznych POLRAD, detektorów wyładowań i zdjęć satelitarnych, aby zorientować się, czy w naszym rejonie tworzą się, bądź też przechodzą komórki burzowe. Nie ma i długo nie będzie precyzyjnych narzędzi, które wskażą nam z dużym wyprzedzeniem czasowym, gdzie konkretnie oraz w jakich godzinach pojawią się komórki burzowe. Dlatego stawia się duży nacisk na prognozy nowcastingowe, jakie opierają się na danych z sieci radarów dopplerowskich, obrazów satelitarnych w spektrum widzialnym i podczerwieni, jak i też pionowych sondowań atmosfery balonami meteorologicznymi, systemów teledetekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych, obserwacji naziemnych ze stacji meteorologicznych oraz modeli nowcastingowych o dużej rozdzielczości.

Duże prawdopodobieństwo groźnych zjawisk pogodowych w regionie

Prawdopodobieństwo wystąpienia intensywnych burz w drugiej połowie nocy i nad ranem w sobotę ocenia się na 85% w woj. lubelskim. Najwięcej będzie ich pomiędzy 2.00 a 5.00 rano, gdy to od zachodu mogą wkroczyć nad region. Wygląda jednak na to, że rozległa strefa burz może przejść z zachodu na wschód woj. lubelskiego, obejmując przeważający obszar Lubelszczyzny, co należy mieć na uwadze. Śledźmy więc niebo pod kątem rozwoju chmur Cumulus i Cumulonimbus oraz radary pogodowe, jak i też detektory wyładowań atmosferycznych późnym wieczorem oraz w nocy, aby nagłe pogorszenie pogody nas nie zaskoczyło, które możliwe jest bliżej godzin porannych.

W sobotę czeka nas jeszcze groźniejszy przebieg zjawisk burzowych, co może prowadzić do poważnych strat wiatrowych, gradowych i opadowych. Może to być jeden z najsilniejszych incydentów burzowych od początku roku. Zmuszać będzie to strażaków i energetyków do prac w terenie, aby usunąć szkody pozostawione przez burze i przywrócić zasilanie w najbardziej dotkniętych częściach regionu silnymi burzami. Od niedzieli odpoczniemy od burz i opadów przez kilka dni. Te mają szanse powrócić dopiero w ostatnich dniach czerwca wraz z kolejnymi napływami niestabilnych mas powietrza do naszej części Europy.

Prognozy pogody dla Polski
Położenie opadów i lokalnych burz

26 komentarzy

  1. jak nic wina Tuska

  2. redakcyjo zaktualizujcie artykuł bo ventusky na obecna chwile pokazuje juz co innego, haha

    • Polecamy zmienić narzędzia pogodowe 😉
      Warto spojrzeć tutaj – link

      • ✋️Achtung Achtung złośliwa domena🤓
        Miłego łikendu🫡

      • Vetusky ma dużo większą sprawdzalność niż przepowiednie Lublin 112

      • I co rerdaktorku znowu nie pykła prognoza haha

        • Burze w regionie komentatorku 😉 – powiat rycki, łukowski, puławski.
          Oj słabo, słabo 😉

          • tak, dzisiaj. Mi chodzi o wczorajszy artykuł haha. Wasze denne ostrzeżenie dotyczyło wczorajszego dnia, taki głupi jestes ze juz nie wiesz o czym piszesz

            • Nie, nie wczorajszego dnia. Warto czytać ze zrozumieniem tekst, bo widać, że ktoś ma z tym problemy. Denny to jest Pana komentarz bez argumentów i konkretów. Jakie to żenujące :), że komentujący nie rozumie prostych słów „prognoza” i „możliwe”. Należałoby wrócić na lekcje języka polskiego i geografii, w celu zapoznania się ze znaczeniem tych słów.

              To może zacytujemy: Przewidujemy, że najgroźniejsze burze będą występować na obszarze woj. lubelskiego jutro w ciągu dnia. [czyli w sobotę]
              I te burze już są, będą kolejne.
              Widać, że nie ma Pan pojęcia o czym Pan dyskutuje, a ciągle chce Pan pokazywać swoje mądrości :).

    • ventusky ahahahahahahahah co ta aplikacyjka może pokazać? dziecko weź się za sprawadzanie na porządnych źródłach a nie wstawiasz jakąś kopę

  3. Ktoś wie jak wyłączyć ten smsowy spam RCB?

  4. prognostyk ty mizeroto pogodowa spod kompa co ty wiesz o pogodzie a wiecznie masz dużo do powiedzenia .No jak widać redakcja sama siebie broni.Bo kolejny dzień straszą kataklizmem jakby zapomnieli ze u nas od kwietnia do września burze to norma

  5. ddddgffqgaca,a d

    strasznie leje słońce xD

  6. Z ciekawości wszedłem na stronę tzw. Fanów Pogody a tam istny armagedon. Koszmar pogodowy, niszczycielskie burze itp. Wg autorów Śląsk zostanie dzisiaj zrównany z ziemią. Czas spisać testament ale wczesniej dla pewności podleje jednak świeżo wysiany trawnik😁 Pan „Prognostyk” = Fan Pogody ?

  7. Burzowy Władysław Gromowałdny

    Prognozy im się sprawdzają i miażdżą was argumentami. Także piszcie coś, ubaw po pachy…

  8. No i gdzie ten deszcz Wyżłów pow. hrubieszowski ani kropli od miesiąca!

    • Powiat hrubieszowski to nie jest całe woj. lubelskie. Obecnie pada i przechodzą burze nad kilkoma powiatami woj. lubelskiego. Wkrótce będą kolejne.

Dodaj komentarz