02/07/2024
690 680 960

Silne burze możliwe nad woj. lubelskim. Wiatr do 90 km/h, ulewy do 35 mm, grad i dużo wyładowań

W niedzielę Polska znalazła się w zasięgu oddziaływania ośrodka niżowego Annelie migrującego znad zachodniej części Europy na północny-wschód w kierunku nad Morze Bałtyckie. Do naszego kraju docierają wilgotne i gorące masy powietrza o cechach zwrotnikowych. Od drugiej połowy dnia przynoszą deszczu i silne burze, miejscami intensywne, zwłaszcza w zachodniej, południowo-zachodniej, północnej oraz centralnej części kraju.

Strefa korzystnych warunków do rozwoju opadów i burz przesuwa się na wschód i północny-wschód kraju. Wkrótce powinny pojawić się burze na przedfrontowej linii zbieżności wiatru nad woj. lubelskim. Stanie się to jednak nie wcześniej niż w drugiej połowie nocy, a być może i nad ranem w poniedziałek.

Niedziela z upałem

Dziś w woj. lubelskim występowało po południu i wieczorem zachmurzenie małe i umiarkowane. Stopniowo od zachodu wzrastające do dużego. Na termometrach maksymalnie było od 32°C do 35°C. Szczególnie wysokie wartości na termometrach notowano w centrach miast, gdzie oddziaływała miejska wyspa ciepła, chłodniej było poza aglomeracjami miejskimi. Ostatni dzień czerwca przyniósł najwyższe wartości na termometrach od początku 2024 roku w woj. lubelskim, ale także w kraju, co jest spowodowane napływem powietrza zwrotnikowego, w którym dodatkowo obserwowana jest niewielka koncentracja pyłu saharyjskiego. Wiatr jest dziś na ogół umiarkowany, czasem dość silny. Jednak porywach do 40-50 km/h, z przewagą sektora południowo-wschodniego i południowego.

Najbliższa noc z możliwymi burzami

Noc z niedzieli na poniedziałek przyniesie zachmurzenie umiarkowane. Jednak od zachodu woj. lubelskiego wzrastające do dużego. Spodziewane przelotne opady deszczu oraz umiarkowane i gwałtowne burze, możliwy miejscami grad o średnicy 1-3 cm. Będą to przypadki incydentalne i lokalne. Spodziewana wysokość opadów do 35 mm, szczególnie na zachodzie Lubelszczyzny. W najchłodniejszej części nocy od 18°C do 21°C, co oznacza, że miejscami będzie to kolejna noc tropikalna. Szczególnie w aglomeracjach miejskich, gdzie na skutek dużej ilości betonu oraz budynków spadek temperatury będzie wyraźnie opóźniony względem obszarów pozamiejskich, gdzie nie oddziałuje na temperaturę zjawisko MWC – miejska wyspa ciepła. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, południowy skręcający stopniowo wraz ze zbliżaniem się chłodnego frontu na zachodni.

Prognozujemy podczas burz porywy wiatru do 80 km/h, lokalnie na zachodzie regionu do około 90 km/h, co może powodować szkody w energetyce i powodować wiatrołomy oraz uszkadzać miejscami dachy. Generalnie potencjał do przynoszenia niebezpiecznych zjawisk towarzyszących burzom będzie znacznie mniejszy niż na zachodzie i północy kraju w czasie niedzielnej doby.

Reasumując, niedzielna doba przyniosła spokojną aurę i brak burz w woj. lubelskim. Burze powinny pojawić się tutaj po godzinie 21.30-24.00, a więc w nocy z niedzieli na poniedziałek. Nie można wykluczyć silnych burz na przedfrontowej zbieżności wiatru o wysokiej aktywności elektrycznej, ponadto możliwy grad w początkowej fazie i silny wiatr. Strefa burz może przejść z zachodu na wschód regionu. Niewykluczone, że pojawią się superkomórki burzowe i burza wielokomórkowa. Nad ranem i rano w poniedziałek również może grzmieć. Poniedziałek będzie kolejnym dniem, gdy to burze pojawią się nad regionem.

Burze to zjawiska lokalne

Należy pamiętać, że burze są zjawiskiem lokalnym i trudnym do prognozowania, a często również nieprzewidywalnym. Dlatego zaleca się śledzenie danych z sieci dopplerowskich radarów meteorologicznych POLRAD, detektorów wyładowań i zdjęć satelitarnych, aby zorientować się, czy w naszym rejonie tworzą się, bądź też przechodzą komórki burzowe. Nie ma i długo nie będzie precyzyjnych narzędzi, które wskażą nam z dużym wyprzedzeniem czasowym, gdzie konkretnie oraz w jakich godzinach pojawią się komórki burzowe. Dlatego stawia się duży nacisk na prognozy nowcastingowe, jakie opierają się na danych z sieci radarów dopplerowskich, obrazów satelitarnych w spektrum widzialnym i podczerwieni, jak i też pionowych sondowań atmosfery balonami meteorologicznymi, systemów teledetekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych, obserwacji naziemnych ze stacji meteorologicznych oraz modeli nowcastingowych o dużej rozdzielczości.

Prawdopodobieństwo burz przechodzących z zachodu na wschód regionu w nocy z 30.06.2024/1.07.2024 r. wynosi 85%. Poniedziałkowa doba w ciągu dnia również burzowa w woj. lubelskim, ale o tym napiszemy jutro.

Prognozy pogody dla Polski
Położenie opadów i lokalnych burz

20 komentarzy

  1. Zaraz hejterzy się zlecą i będą szczekać jak małe ratlerki.

    • zgadza się specjaliści pogodowi z małymi siurkami hahahah ubaw z nich szczekają i tak nic z tego nie wynika, a redkacja ma z nich zbitę hahahaha uwielbiam ich cięte riposty soczyste

    • Lepiej byś się wypowiedział w sprawie rowerzysty, który przejechał psa i dziabał nożem,A tak w ogóle to wy pedalarze wozicie ze sobą noże?

  2. W oczekiwaniu na komentarze dyżurnych trolli od pogody. Kto pierwszy?

  3. Strona „Fani Pogody” jest od dłuższego czasu w przebudowie, więc pisanie „Położenie opadów i lokalnych burz” jest bez sensu, wiecie o tym doskonale ale i tak piszecie.

    • Co jest? W czym? W przebudowie? Jedyne co jest bez sensu to twój wpis tutaj.

      • meteo, strona jest w przebudowie, jeżeli byś śledził wcześniej stronę Fani Pogody to byś wiedział o co chodzi (może warto napisać e-mail, zadzwonić to ci wytłumaczą). Rozumiem, dla ciebie jest to za wysoki poziom żebyś to zrozumiał.

  4. Świniak z miasta inspiracji

    Patrząc na układ frontu który idzie z zachodu nie sądzę aby opady objeły całe województwo lubelskie. Opady są kierowane bardziej na północny wschód więc możliwe że zahaczy o skrawek województwa. Nad ranem niewielkie więc opady. Po co więc ten cały lament komentujących i redakcji L112,że zaraz nadejdzie kataklizm stulecia?

    • Po co ten komentarz?🤣
      Na razie to Pana koemtarz to jakiś lament. My opublikowaliśmy prognozę, jeżeli nie jest Pan zainteresowany, może ją Pan pominąć. Prognoza jest dla zainteresowanych. Pozdrawiamy

      • Ja studętkom żem i wiem !!!

        Patrzcie jak sie redakcyjne toto pyrga. A przecież „Świniak…” ma rację. Obecnie cały front burzowy jest na linii Wisły z tendencją przemieszczania się w kierunku północno wschodnim. Może zaczepi o „region”, ale wątpliwe jest, że otrze się o Miasto Inspiracji (dawniej: Lublin)

      • póki co jeszcze nie zablokowaliście możliwości komentowania

  5. W związku z tym, że burza to zjawisko lokalne i ciężko przewidzieć kiedy i gdzie będzie proponuję codziennie wydawać alerty XD.

    A tak z ciekawości zapytam, to ile tych burz było od wczoraj w lubelskiem?

  6. I gdzie te burze? Nie będzie posta broniącego prognozy na fejsie? 😀

  7. I było jak to zwykle bywa. Tony tekstu, fachowe formułki, superkomórki itp. a za oknem cisza, spokój i susza jak była tak jest nadal. Za chwilkę pewnie dowiem się, że no jak to, w „regionie” przez 5 minut padało więc prognozy kolejny raz się sprawdziły 😁

  8. Wyszło jak zwykle hahaha, a mają sprawdzalność 90% hahahahahah

  9. Dziadek Józek ze Slamsowa (wiosen 76)

    Patrzyłem przed chwilą na radarową mapę chmur: coś niewielkiego nieśmiało snuje się od strony Kraśnika, ale zanim dotrze do „regionu” slamsowa, pewnie bokami obejdzie naszą Wyżynę Lubelską i jedyne grzmoty jakie usłyszymy to ze Starego Gaju (jak MPK dostarczy tam zakochane pary).
    Dobrze, że nie szczędząc sił i wody z kranu podlałem se grządki z marchewką i ogórkami, bo jakbym czekał na zapowiadany deszcz to szlag by je trafił. A mnie przy okazji w gratisie.

Dodaj komentarz