02/07/2024
690 680 960

Silne burze możliwe nad woj. lubelskim. Prawdopodobne superkomórki burzowe, grad, ulewy i silny wiatr

Nad województwem lubelskim spodziewamy się burz w drugiej części nocy z soboty na niedzielę. Ze szczególnym uwzględnieniem przedziału godzinowego niedzieli w godz. 0.00 do 4.00. Niewykluczone, że utrzymają się one również w godzinach porannych w niedzielę.

Nocne burze

Noc z soboty na niedzielę przyniesie zachmurzenie umiarkowane i duże. Natomiast w drugiej połowie nocy przelotne opady deszczu oraz gwałtowne burze, miejscami z gradem. Możliwa wysokość opadów burzowych do 10-35 mm. Temperatura minimalna od 12°C do 15°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, okresami porywisty, z kierunków zachodnich. W czasie burz możliwe porywy wiatru do 80-90 km/h, miejscami powodując szkody. Wspomaganie rozwoju konwekcji i burz zapewni przechodząca zatoka niskiego ciśnienia i front chłodny, wymuszając pionowe ruchy konwekcyjne.

Możliwe struktury wielokomórkowe

Prognozowane są izolowane burze, łączące w struktury wielokomórkowe w formie liniowej. Niewykluczone, że w obrębie systemu burzowego pojawią się superkomórki, niosąc grad o średnicy 1-3 cm, silne ulewy do 15-35 mm i porywy wiatru do około 80-90 km/h, powodując miejscowe szkody.

Spodziewamy się, że szczyt aktywności burzowej przypadnie pomiędzy godz. 2.00 0a 8.00 w niedzielę. Uniesiony tryb konwekcji może ograniczyć potencjał do generowania niszczących porywów wiatru, ale i tak kilku przypadków nie można wykluczyć nad regionem, powodując szkody w drzewostanie, mieniu i energetyce. Ze szczególnym uwzględnieniem rejonu Roztocza Środkowego i Zachodniego. W innych częściach incydentalnie porywy wiatru przekroczą 70-80 km/h. Średnica gradu nie powinna być większa niż 1-4 cm i to tylko w przypadku rozwoju superkomórek. Aktywność elektryczna może być wyraźnie podwyższona, niosąc zagrożenie dla zdrowia, życia i mienia. Przy potencjalnej wysokiej ilości wyładowań doziemnych stanowić może to lokalnie istotne zagrożenie dla mienia, powodując pożary i uszkodzenia w energetyce oraz przerwy w dostawach prądu.

Niedziela z zachmurzeniem i przelotnymi opadami

Niedziela przyniesie w woj. lubelskim zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przechodząca z zachodu na wschód i południowy wschód naszego regionu strefa przelotnych opadów deszczu oraz lokalnych gwałtownych burz. Możliwy grad o średnicy 1-3 cm. Prognozowana suma opadów do 15-25 mm. Temperatura maksymalna wyniesie od 20°C do 23°C. Wiatr będzie umiarkowany i porywisty, w drugiej połowie dnia stopniowo słabnący, zachodni i północno-zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 70-85 km/h.

Pamiętaj! Burze to zjawiska lokalne

Należy pamiętać, że burze są zjawiskiem lokalnym i trudnym do prognozowania, a często również nieprzewidywalnym. Dlatego zaleca się śledzenie danych z sieci dopplerowskich radarów meteorologicznych POLRAD, detektorów wyładowań i zdjęć satelitarnych, aby zorientować się, czy w naszym rejonie tworzą się, bądź też przechodzą komórki burzowe. Nie ma i długo nie będzie precyzyjnych narzędzi, które wskażą nam z dużym wyprzedzeniem czasowym, gdzie konkretnie oraz w jakich godzinach pojawią się komórki burzowe. Dlatego stawia się duży nacisk na prognozy nowcastingowe, jakie opierają się na danych z sieci radarów dopplerowskich, obrazów satelitarnych w spektrum widzialnym i podczerwieni, jak i też pionowych sondowań atmosfery balonami meteorologicznymi, systemów teledetekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych, obserwacji naziemnych ze stacji meteorologicznych oraz modeli nowcastingowych o dużej rozdzielczości.

Prawdopodobieństwo wystąpienia lokalnych burz w nocy z soboty na niedzielę ocenia się na 85% w woj. lubelskim. Najwięcej będzie ich w drugiej części nocy i nad ranem w niedzielę, gdy chwiejność i procesy wspomagające konwekcje okażą się najsilniejsze. Ciężko wskazać precyzyjnie regiony zagrożone, ale wydaje się, że najgroźniejsze wystąpią w południowej części regionu. Wygląda jednak na to, że strefa burz może też przejść z zachodu na wschód woj. lubelskiego, obejmując przeważający obszar Lubelszczyzny. Z uwagi na rozbieżności w prognozach modeli pogodowych, należy śledzić radary i detektory wyładowań oraz zdjęcia satelitarne.

Prognozy pogody dla kraju
Położenie opadów i lokalnych burz

8 komentarzy

  1. Golec (czyt. Bolec)

    Uuuuu… niedobrze.

  2. Burze przepowiadacie… oj to dobrze… oj, dobrze. Będzie się działooo !!!

  3. chłop ze Spiczyna

    tak tak remi deszcze są potrzebne, ale nie burze i gradobicie

  4. Nie potrafią przewidzieć co będzie godzinę wcześniej a już wypisują godziny o 0-4

  5. Dziadek Józek ze Slamsowa (wiosen 76)

    Przyznam, że w „regionie” lubelskiego slamsowa, owych wróżonych burz nie było (i najprawdopodobniej dziś nie będzie), ale grządki z warzywkami solidnie mi podlało.
    Mając świadomość, że mogą wystąpić podtopienia i że co w garnkach, wiaderkach, beczkach i butelkach PET, to nie u sąsiada w piwniczce, jestem przygotowany: zgromadziłem kilkanaście wiaderek po różnych farbach, pojemniki po różnych płynach, 2 beczki po śledziach no i co najważniejsze ok. 30 butelek PET.
    Oczyściłem częściowo działkę nr. 24 przy Dąbrowskiej, którą Miasto Inspiracji pozwala wykorzystywać jako nielegalne śmietnisko i od lat nie sprząta i myślę, że chociaż Straż Miejska odfajkuje mi dobry uczynek.

  6. Piszecie w komentarzach durnorty obserwując mapy wszystko się sprawdza a to że w Lublinie nie ma to sobie poczytajcie

Dodaj komentarz