03/07/2024
690 680 960

Silne burze możliwe dziś w woj. lubelskim. Prawdopodobne superkomórki burzowe, silny wiatr, grad oraz ulewy

W piątek zalegać ma jeszcze ciepła, wilgotna i chwiejna masa powietrza. Prognozy wskazują, że w drugiej części dzisiejszego dnia intensywne zjawiska burzowe powinny pojawić się nad woj. lubelskim. Niewykluczone są kolejne superkomórki burzowe i struktury liniowe. Największa aktywność burzowa powinna wystąpić dziś od godz. 13.00 do 20.00. Chmury burzowe typu Cumulonimbus przesuwać mają się na ogół z zachodu na wschód. Wieczorem i w pierwszej części nocy nocy z 7 na 8 czerwca zjawiska burzowe zaczną zanikać.

Lokalny rozwój burz

Rozwojowi burz sprzyjać ma zaleganie frontu pofalowanego, wzdłuż którego przemieszczać ma się kolejne zafalowanie, które urośnie do postaci płytkiego ośrodka niskiego ciśnienia. Spodziewamy się, że w drugiej części dnia nad woj. lubelskim pojawi się kilka burz, które mogą przybrać formę gwałtownych superkomórek burzowych. Możliwe są dziś nad regionem głównie superkomórki prawoskrętne, rzadziej lewoskrętne. Wędrując głównie na wschód, południowy wschód.

Niewykluczone są opady gradu o średnicy 2-4 cm, wiatr w porywach do 80-90 km/h. Niewykluczone, że pojawią się też struktury o charakterze liniowym. Istnieje niskie ryzyko 1-2 przypadków trąb powietrznych nad regionem. Pomimo względnie niskiego ryzyka (około 15% w zasięgu gwałtownych superkomórek burzowych), to nie można ich całkowicie wykluczyć i należy o nich wspomnieć. Pod wieczór, a zwłaszcza w pierwszej części nocy zaczną stopniowo słabnąć i zanikać nad regionem.

Piątek z deszczem i burzami

Piątek przyniesie w dzień zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Miejscami przelotne opady deszczu i burze. Spodziewana wysokość opadów w czasie burz do 20-30 mm, miejscami grad. Temperatura w najcieplejszym momencie dnia od 22°C do 25°C. Wiatr będzie na ogół słaby, okresami umiarkowany, zachodni i północno-zachodni. W czasie burz porywy do 70-90 km/h.

Noc z piątku na sobotę zachmurzenie na ogół umiarkowane, okresowo wzrastające do dużego. Lokalnie jeszcze słabe przelotne opady deszczu, początkowo możliwe lokalne burze. Najsilniejsze wieczorem i początkowo w pierwszej części nocy, jednak wyraźnie słabnące z biegiem godzin i następnie zanikające. Następnie bliżej godzin porannych lokalnie utworzą się mgły ograniczające widzialność poziomą do około 100-300 m. Temperatura minimalna wyniesie od 11°C do 14°C. Wiatr słaby, zmienny. Tylko podczas burz wieczorem i w pierwszej części nocy do 60-70 km/h, miejscami początkowo grad.

Burze to zjawiska lokalne

Należy pamiętać, że burze są zjawiskiem lokalnym i trudnym do prognozowania, a często również nieprzewidywalnym. Dlatego zaleca się śledzenie danych z sieci dopplerowskich radarów meteorologicznych POLRAD, detektorów wyładowań i zdjęć satelitarnych, aby zorientować się, czy w naszym rejonie tworzą się, bądź też przechodzą komórki burzowe. Nie ma i długo nie będzie precyzyjnych narzędzi, które wskażą nam z dużym wyprzedzeniem czasowym, gdzie konkretnie oraz w jakich godzinach pojawią się komórki burzowe. Dlatego stawia się duży nacisk na prognozy nowcastingowe, jakie opierają się na danych z sieci radarów dopplerowskich, obrazów satelitarnych w spektrum widzialnym i podczerwieni, jak i też pionowych sondowań atmosfery balonami meteorologicznymi, systemów teledetekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych, obserwacji naziemnych ze stacji meteorologicznych oraz modeli nowcastingowych o dużej rozdzielczości.

Prawdopodobieństwo wystąpienia kolejnych lokalnych burz w piątek ocenia się na 90% w woj. lubelskim. Sporo będzie ich w drugiej części dnia, gdy chwiejność i procesy wspomagające konwekcje okażą się najsilniejsze. Ciężko wskazać precyzyjnie regiony zagrożone, ale wydaje się, że najgroźniejsze wystąpią w rejonie Roztocza Środkowego i Zachodniego. Wygląda jednak na to, że strefa burz może też przejść z zachodu na wschód woj. lubelskiego, ale jej zasięg będzie najprawdopodobniej mniejszy niż minionej nocy. Należy śledzić dlatego radary i detektory wyładowań oraz zdjęcia satelitarne.

Prognozy pogody dla kraju

Położenie opadów i lokalnych burz

 

9 komentarzy

  1. Czekamy.

  2. czyli nie będzie :p

  3. Będzie jak zwykle, zachmurzy się i tyle. U nas prawie miesiąc nie padało. Prawie codziennie prognozujecie burze. Ten region musi byc ekstremalnie wielki skoro od ponad 25 dni nic się nie sprawdza. Chociaż żeby raz zagrzmiało. Tak tak, burza to zjawisko lokalne 🙂

    • Co to znaczy „u nas”? Prognozy nie są dla miejsca „u nas”, „u was”, tylko są dla regionu, ze wskazaniem prawdopodobnego obszaru występowania zjawisk pogodowych. Pisać bzdury, że coś się nie sprawdza musi osoba, która komentuje tekst o prognozie bez sprawdzenia danych z dostępnych dla każdego, za darmo narzędzi pogodowych. Dzieci w szkole uczą się już, jak i gdzie powstają burze. Jak widać nadal są osoby, którym ciężko przyswoić wiedzę w tym zakresie, a co ważne sprawdzić, co działo się w pogodzie w ostatnich dniach. Naprawdę, jeżeli nie potrafi Pan tego sprawdzić, służymy pomocą.

    • spałeś na geografii w szkole? czy nie masz internetu w domu? a może okno masz w piwnicy i nie widzisz?

    • Adam A gdzie mieszkasz ?

  4. Super komórki, grad, deszcz, silny wiatr, wszystkie mapy na czerwono. A pamiętam, jak w latach 70 i 80tych media nie robiły takiego szumu jak obecnie. Wygląda na to, że działanie jest celowe. Wszyscy mają się ciągle bać i żyć w ciągłym stresie.

    • Ty jesteś umysłowo sprawny lata co wyliczyles to komuna chyba była i dzieci po fajki w kolejce pod kioskiem stały

    • Jak nie grypa to pogoda. Za chwilę będzie kolejna zaraza. Nie zmienia to faktu, że nie robi się wesoło. Dobrze, że pamiętam gdy było normalnie.

Dodaj komentarz