03/07/2024
690 680 960

Przez 6 lat blisko 17 tys. dzieci i młodzieży skorzystało z leczenia w mobilnym gabinecie stomatologicznym

Lubelski OW NFZ podsumował funkcjonowanie dentobusu w regionie. Od maja 2018 roku do chwili obecnej z usług stomatologicznych w dentobusie skorzystało 16 830 dzieci.

Dentobus to w pełni wyposażony mobilny gabinet stomatologiczny. Leczenie w nim jest bezpłatne dla pacjenta, finansuje je Narodowy Fundusz Zdrowia. Świadczenia w dentobusie udzielane są wyłącznie dzieciom i młodzieży do ukończenia 18 lat.

Podczas wizyty w mobilnym gabinecie, lekarz stomatolog: wykonuje przegląd zębów, lakierowanie, można tam także wykonać zdjęcie RTG zębów i leczyć próchnicę. Dentysta udziela informacji w zakresie indywidualnej profilaktyki próchnicy. Może też skierować małego pacjenta na dalsze leczenie w innym miejscu.

Leczenie stomatologiczne w dentobusie cieszy się dużym zainteresowaniem, a rodzice chętnie godzą się na udzielanie ich dzieciom świadczeń. Jest to atrakcyjna oferta w szczególności dla mniejszych miejscowości, gdzie nie zawsze jest dostęp do dentysty.

– Dentobus jest dobrym uzupełnieniem funkcjonującej w naszym województwie sieci gabinetów stomatologicznych w środowisku nauczania i wychowania – mówi Paweł Piróg, dyrektor Lubelskiego OW NFZ. Od maja 2018 r. ze świadczeń stomatologicznych w dentobusie skorzystało blisko 17 tys. dzieci i młodzieży. Szczególnie cieszy fakt, że ta ilość z roku na rok systematycznie rośnie – od około 1000 dzieci w pierwszym roku funkcjonowania dentobusa, do ponad 6000 w 2023 roku – dodaje dyrektor Piróg.

Dentobus stacjonuje przy przedszkolach, szkołach podstawowych i zespołach szkół. Co ważne w miesiącach wakacyjnych dentobus również pracuje. Odwiedza m.in. szkoły, w których odbywają się zajęcia dla dzieci, np. w formie półkolonii oraz placówki opiekuńczo-wychowawcze.

Od maja 2018 roku do maja 2024 r. dentobus był w trasie 679 razy, z jego usług skorzystało 16 830 dzieci i młodzieży. Dentobus w województwie lubelskim odwiedził 24 powiaty, 203 miejscowości oraz 301 placówek szkolno-wychowawczych.

Szczegółowy harmonogram miejsc stacjonowania dentobusa dostępny jest na stronie internetowej: https://www.nfz-lublin.pl/
Na Lubelszczyźnie na wizytę w dentobusie można się zarejestrować pod numerem telefonu: 510 233 056.

(Źródło: NFZ Lublin)

2 komentarze

  1. Służba zdrowia w Polsce to jakaś kpina

  2. Policzmy więc trochę: 6 lat to 72 miesiące, albo, jak kto woli 2160 dni …
    12 tysięcy podzielić przez te 2160 dni… daje to przeciętny, statystycznie poprawny wynik, w zaokrągleniu ok. 5,5 pacjenta małolata dziennie.
    Istotnie napracowali się co niemiara.

Dodaj komentarz