02/07/2024
690 680 960

Nowa trasa rowerowa w regionie. Powstała dzięki środkom unijnym

Gmina Tuczna w powiecie bialskim bogata jest w przyrodę i ślady wielonarodowej spuścizny kulturowej. Znajdujące się na jej terenie zabytki i atrakcje, zachęcają do odwiedzenia tego miejsca. Tereny to polubili również miłośnicy turystyki rowerowej.

Dzięki realizacji unijnego projektu została wytyczona nowa trasa rowerowa, na której uczestnicy mogą zapoznać się z zabytkami gminy Tuczna i gmin z nią sąsiadujących, które posiadają wielokulturowe tradycje historyczne regionów pogranicza. Dla zainteresowanych powstała mapa szlaku rowerowego z zaznaczonymi atrakcjami: Mapa rowerowa uproszczona. By bliżej je poznać, zwiedzający mogą sięgnąć do publikacji wydanej w ramach tego przedsięwzięcia.

Szlak rowerowy wypróbowali już studenci turystyki, blogerzy i dziennikarze turystyczni podczas trzydniowego Nadgranicznego Rajdu Rowerowego, a na podstawie ich doświadczeń Gmina Tuczna opracowała ostateczną mapę trasy. W ramach projektu odbył się też dwudniowy Festyn w Tucznej, podczas którego mieszkańcy i goście gminy poznali tradycyjną muzykę, śpiew i tańce pogranicza. Mieli także okazję uczestniczyć w warsztatach, zapoznać się z muzyką dawną, opanować tradycyjne techniki śpiewu i odkryć wielokulturowe tradycje regionu.

Transgraniczny projekt „Polsko-białoruskie spotkania kultur pogranicza” został dofinansowany ze środków UE za pośrednictwem Programu Współpracy Transgranicznej Polska-(Białoruś)-Ukraina 2014-2020. Został zrealizowany wyłącznie po polskiej stronie ze względu na wykluczenie Białorusi z programu.

Dofinansowanie z UE: blisko 20 tysięcy euro (90% wartości całego przedsięwzięcia)

6 komentarzy

  1. w zimę po bułki będą jeździć bo nie będzie czym dojechać do sklepu xD

  2. Kurniki już ,,pachną”?

  3. Ach ta wredna Unia i jej zdradzieckie unijne środki.

    • …które wzięła je z powietrza, nie od nas wszystkich i każe się całować po rękach za to

  4. Słabo panie redaktorze. Mnie bardziej jako potencjalnego turystę interesuje choćby długość trasy zamiast zarobku osób które to „wytyczyły” i opisały. Załączona mapa nie ułatwia sprawy gdyż nie zawiera skali. Podstawowe informacje dla turysty to długość trasy, przewyższenia, rodzaj nawierzchni i możliwość przeżycia (ruchliwość dróg po których biegnie)

    • W tekście jest mapa w linku do ściągnięcia w formacie PDF i widać po jakim terenie prowadzi szlak…Mapa jest bardzo dobre rozdzielczości. Wystarczyło ją otworzyć.

Dodaj komentarz