02/07/2024
690 680 960

Niebezpieczne burze uderzą w środę w woj. lubelskim. Najsilniejszy incydent burzowy od początku tego roku

Dziś nad regionem pojawią się nie tylko groźne superkomórki burzowe, ale także potencjalne systemy burzowe w formie liniowej, powodując miejscami szkody wiatrowe, gradowe oraz na skutek obfitych opadów burzowych.

Niż wpływa na pogodę w regionie

Dziś Polska znajdzie w zasięgu oddziaływania rozległej zatoki niskiego ciśnienia przemieszczającego się znad zachodniej części Europy w głąb kontynentu na północny-wschód. Zasadniczo wpływ na pogodę będzie miał niż o imieniu Wibke, który znajdzie się nad państwami bałtyckimi. Z północnego zachodu na południowy wschód wędrować ma front chłodny z tendencją do rozwoju rozwoju zafalowania i nowego niżu poprzedzony silną linią zbieżności wiatru.

Nad naszym krajem zalegać mają wilgotne masy o charakterze polarno-morskim i zwrotnikowym, jakie sprowadzać powinny duże zachmurzenie z opadami deszczu, lokalnie intensywnymi oraz gwałtownymi burze z możliwym gradem, zwłaszcza w centralnej, wschodniej, południowej części kraju. Oczekujemy, że najsilniejsze zjawiska burzowe pojawią się w drugiej połowie dzisiejszego dnia. Będą to najprawdopodobniej najgroźniejsze burze od początku tego roku w woj. lubelskim. Najsilniejsze więc zjawiska konwekcyjne pojawią się w godzinach popołudniowych i wieczornych.

Intensywne burze w woj. lubelskim

Przewidujemy, że dziś burze będą znacznie intensywniejsze niż minionej doby, gdy to dominował izolowany tryb konwekcji, przyjmując głównie formę superkomórek burzowych. Dziś nad regionem pojawią się nie tylko groźne superkomórki burzowe, ale także potencjalne systemy burzowe w formie liniowej, powodując miejscami szkody wiatrowe, gradowe oraz na skutek obfitych opadów burzowych.

Na skutek dziennego nagrzania przypowierzchniowych warstw wzrośnie dziś chwiejność termodynamiczna, co w korelacji z silnymi procesami wspomagającymi konwekcje doprowadzi do powstania intensywnych burz. Rozwój burz zajdzie nie tylko na przedfrontowej strefie konwergencji wiatru, gdzie dojdzie do znacznej akumulacji pary wodnej i pod wpływem siły wyporu utworzą się niebezpieczne burze. Co więcej, burze możliwe są też w zasięgu chłodnego frontu atmosferycznego z niewielkim niżem barycznym w jego obrębie.

Istnieje ryzyko, że przez nasz region przejdą dwie strefy burzowe. Wydaje się jednak, że najgroźniejsze pojawią się na przedfrontowej strefie zbieżności wiatru, natomiast nieco mniej intensywne, ale w dalszym ciągu groźne w zasięgu chłodnego frontu atmosferycznego. Istnieje spore ryzyko uformowania się groźnego systemu burzowego w formie liniowej z wbudowanymi superkomórkami burzowymi w jego obrębie. Nie można wykluczyć podmuchów wiatru powyżej 100-120 km/h oraz lokalnych trąb powietrznych. Chociaż ryzyko ostatniego zjawiska towarzyszącego burze jest niskie i nie przekracza 15-30%.

Pierwsze burze już po południu

Prognozujemy, że strefa burz przejdzie z zachodu na wschód woj. lubelskiego. Najsilniejsze wystąpią w godzinach po południowych i wieczornych. Silnie grzmieć i padać może jeszcze w pierwszej połowie nocy nad regionem, niosąc dużo wyładowań doziemnych, silny wiatr i spory grad o średnicy ponad 2-5 cm.

Szacujemy, że w burzach powieje nawet 80-110 km/h, a w przypadku gwałtownych superkomórek burzowych i potencjalnego bow echo powyżej 115-120 km/h w regionie. Tak silne podmuchy wiatru mogą prowadzić do szkód w energetyce, wiatrołomów i zrywania oraz uszkadzania dachów, zmuszając strażaków do interwencji. Co więcej, nie można wykluczyć podtopień i zalań.

Zacznie się od zachmurzenia, potem nadejdą burze

Środa przyniesie w regionie zachmurzenie przeważnie umiarkowane. Jednak po południu od północnego zachodu, zachodu wzrastające do dużego, aż do wystąpienia przelotnych opadów deszczu oraz groźnych burz z dużym gradem. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz od 20 mm do 40 mm. Opady wystąpią zwłaszcza na północy, zachodzie regionu. Z biegiem godzin strefa burz i korzystnych warunków przemieszczać ma się na wschód. W najcieplejszym momencie dnia temperatura maksymalna wyniesie od 29°C do 32°C. Zalegać ma jeszcze powietrze zwrotnikowe w ciepłym wycinku niżu. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, jednak okresami porywisty, południowo-zachodni skręcający na północno-zachodni i północny. Tylko trakcie burz porywy wiatru do 90 km/h, lokalnie do około 120 km/h.

Noc ze środy na czwartek przyniesie zachmurzenie duże oraz przelotne opady deszczu i silne oraz aktywne elektrycznie burze, także z dużym gradem. Najsilniejsze burze w pierwszej połowie nocy. Jednak nad ranem postępujące od zachodu rozpogodzenia. Spodziewana wysokość opadów w trakcie burz do około 30 mm. Temperatura minimalna wyniesie od 12°C do 15°C, gdzieniegdzie na południowym wschodzie 16°C. Wiatr będzie przeważnie umiarkowany i porywisty, północno-zachodni i północny. Jedynie w trakcie burz porywy wiatru do 90 km/h, natomiast początkowo lokalnie do 110-115 km/h.

Burze to zjawiska lokalne

Należy pamiętać, że burze są zjawiskiem lokalnym i trudnym do prognozowania, a często również nieprzewidywalnym. Dlatego zaleca się śledzenie danych z sieci dopplerowskich radarów meteorologicznych POLRAD, detektorów wyładowań i zdjęć satelitarnych, aby zorientować się, czy w naszym rejonie tworzą się, bądź też przechodzą komórki burzowe. Nie ma i długo nie będzie precyzyjnych narzędzi, które wskażą nam z dużym wyprzedzeniem czasowym, gdzie konkretnie oraz w jakich godzinach pojawią się komórki burzowe. Dlatego stawia się duży nacisk na prognozy nowcastingowe, jakie opierają się na danych z sieci radarów dopplerowskich, obrazów satelitarnych w spektrum widzialnym i podczerwieni, jak i też pionowych sondowań atmosfery balonami meteorologicznymi, systemów teledetekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych, obserwacji naziemnych ze stacji meteorologicznych oraz modeli nowcastingowych o dużej rozdzielczości.

Wysokie prawdopodobieństwo groźnych zjawisk pogodowych

Prawdopodobieństwo wystąpienia intensywnych burz w środę i w nocy ze środy na czwartek ocenia się na 95% w woj. lubelskim. Najwięcej będzie ich w drugiej części dnia oraz wieczorem w środę, gdy to chwiejność i procesy wspomagające konwekcje okażą się najsilniejsze. W ten sposób, wymuszając rozwój chmur kłębiasto-deszczowych typu Cumulonimbus w pionie. Wygląda jednak na to, że rozległa strefa burz może przejść z zachodu na wschód woj. lubelskiego, obejmując przeważający obszar Lubelszczyzny co należy mieć na uwadze.

Śledźmy więc niebo pod kątem rozwoju chmur Cumulus i Cumulonimbus oraz radary pogodowe, jak i też detektory wyładowań atmosferycznych już od około 15-16 czasu lokalnego, aby nagłe pogorszenie pogody nas nie zaskoczyło w drugiej części dnia i wieczorem oraz w pierwszej połowie nocy, gdy to silne burze wystąpią na przeważającym obszarze woj. lubelskiego. Po północy w czwartek większość burz opuści nasz region i pozostaną tylko opady pochodzenia konwekcyjnego.

Prognozy pogody dla Polski

Położenie opadów i lokalnych burz

12 komentarzy

  1. Codziennie to samo a gdzie te burze są się pytam?

  2. P{iorun Jasny !!!

    Zapowiedzi sprawdzą się, albo i nie sprawdzą, ale jakby się sprawdziły to grządki by mi podlało, a jakby poszło lepiej to mojego sąsiada znów by podtopiło (bo leń nic nie robi, żeby go nie podtapiało).

  3. Dobrodziej frasobliwy

    Myślmy pozytywnie… może jednak trafnie przewidzieli… a sąsiad niech se łapie w garnki i butelki… będzie miał mniej w piwnicy.

  4. Panie Boże spraw prosimy, aby spadła kara w postaci piorunów i powodzi na wszystkich polityków z KO, PIS , SLD, RAZEM, Polska2050. Oni są przyczyną wszelkich nieszczęść jakie nawiedzają nasz kraj!

  5. Domorośli dziennikarze powariowali już i nagminnie nadużywają słowa „incydent” – zapewne myśląc, że to podnosi rangę artykułu czy nadaje mu szczególną nobilitację. Gwałtowna czy niebezpieczna burza to żaden incydent tylko standardowe jej cechy.

  6. Dane danymi a rzeczywistość swoje nawet dzisiaj jest pochmurnie ale na burze to mi nie wydlaga A CO DO wITOLDA to fakt jest to jANUSZ

  7. Witold wytrzep gacie już nie pada zaraz słońce wyjdzie już po burzy hahaha zastanawiam się czy iść i jeszcze podlać ogród hahahaha

Dodaj komentarz