02/07/2024
690 680 960

Groźne burze z gradem i upał we wtorek w regionie. Prawdopodobne silne superkomórki burzowe i ulewy

We wtorek w regionie prognozowane są miejscami silne burze. Groźnym zjawiskom pogodowym będą towarzyszyły lokalnie opady gradu i silne ulewy.

We wtorek prognozowane są na obszarze woj. lubelskiego intensywne zjawiska burzowe. Szczególnie w godzinach popołudniowych i wieczornych oraz w pierwszej części nocy. Przewidujemy, że w drugiej części nocy z 18 na 19 czerwca 2024 r. zjawiska burzowe powinny zaniknąć nad regionem.

Dziś będzie pierwszy dzień w regionie, gdy to stacje IMGW-PIB powinny pokazać nawet 30°C w klatkach meteorologicznych na wysokości 2 m, oznaczając przekroczenie progu dnia upalnego.

Gwałtowne burze w regionie

We wtorek nad regionem możemy spodziewać się pojawienia lokalnych superkomórek burzowych. Będą to komórki punktowe, ale intensywność zjawisk towarzyszących prowadzić może miejscami do poważnych szkód. Możliwe są gradobicia, silne porywy wiatru związane z oddziaływaniem gwałtownych prądów zstępujących i umiarkowana/wysoka aktywność elektryczna oraz duże natężenie opadów w krótkim czasie, prowadząc nawet do podtopień.

We wtorek w woj. lubelskim prognozujemy zachmurzenie początkowo małe i umiarkowane. Jednak z biegiem godzin wzrastające do dużego i wówczas możliwe przelotne opady deszczu i burze, lokalnie grad. Szczególnie w godzinach popołudniowych i wieczornych. Suma opadów podczas burz do 20-30 mm. Temperatura maksymalna wyniesie od 28°C do 31°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, południowo-zachodni i zachodni. W trakcie burz możliwe porywy do 70-85 km/h.

Możliwe słabe burze w nocy

Noc z wtorku na środę przyniesie w woj. lubelskim zachmurzenie małe. Początkowo w pierwszej połowie nocy możliwe burze, miejscami z gradem. Wiatr w porywach osiągnie do 80 km/h. Temperatura minimalna wyniesie od 16°C do 18°C. Wiatr będzie początkowo słaby, stopniowo wzmagający się do umiarkowanego, południowy. Tylko w czasie w burz porywisty.

Groźne burze superkomórkowe

Dziś faworyzowany jest przez modele numeryczne dyskretny tryb konwekcji. Niewykluczone są więc burze superkomórkowe o charakterze prawoskrętnym z opadami gradu o średnicy 2-4 cm. Miejscami może wystąpić znaczna akumulacja gradu. Wysoko położony poziom kondensacji chmur, sprzyjać może generowaniu silnych prądów zstępujących z chmur Cumulonimbus, które w porywach podczas burz mogą osiągnąć 80 km/h, prowadząc do lokalnych szkód.

Przewidujemy, że największa aktywność burzowa występować będzie dziś pomiędzy godz. 15.00 a 23.00 czasu lokalnego w regionie. Jednak niewykluczone, że pierwsze burze pojawią się nieco wcześniej. Z uwagi na wewnątrzmasowy charakter konwekcji i rozwój lokalnych burz w strefie lokalnych, przyziemnych stref zbieżności wiatru trudno wskazać z dużą precyzją zasięg zjawisk burzowych.

Niewykluczone, że wieczorem i w pierwszej części nocy występować będą nad przeważającym obszarem Lubelszczyzny. Około drugiej połowy nocy powinny zaniknąć nad woj. lubelskim.

Czeka nas upał i kolejne burze

W kolejnych dniach czeka nas kontynuacja letniej, gorącej oraz okresami upalnej i burzowej pogody. Pojawiać będą się następne alerty meteorologiczne, w których będziemy informować, gdzie pojawią się intensywne zjawiska burzowe z groźnym wiatrem oraz gradem. Temperatura w środę może przekroczyć 31°C/32°C. Jednak po południu i wieczorem oraz w nocy możliwe są jeszcze silniejsze burze z groźnym wiatrem.

Burze to zjawiska lokalne

Należy pamiętać, że burze są zjawiskiem lokalnym i trudnym do prognozowania, a często również nieprzewidywalnym. Dlatego zaleca się śledzenie danych z sieci dopplerowskich radarów meteorologicznych POLRAD, detektorów wyładowań i zdjęć satelitarnych, aby zorientować się, czy w naszym rejonie tworzą się, bądź też przechodzą komórki burzowe. Nie ma i długo nie będzie precyzyjnych narzędzi, które wskażą nam z dużym wyprzedzeniem czasowym, gdzie konkretnie oraz w jakich godzinach pojawią się komórki burzowe. Dlatego stawia się duży nacisk na prognozy nowcastingowe, jakie opierają się na danych z sieci radarów dopplerowskich, obrazów satelitarnych w spektrum widzialnym i podczerwieni, jak i też pionowych sondowań atmosfery balonami meteorologicznymi, systemów teledetekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych, obserwacji naziemnych ze stacji meteorologicznych oraz modeli nowcastingowych o dużej rozdzielczości.

Duże ryzyko silnych burz

Prawdopodobieństwo wystąpienia lokalnych burz we wtorek ocenia się na 90% w woj. lubelskim. Najwięcej będzie ich w drugiej części dnia we wtorek, gdy to chwiejność i procesy wspomagające konwekcje okażą się najsilniejsze. W ten sposób, wymuszając rozwój chmur kłębiasto-deszczowych typu Cumulonimbus w pionie. Wygląda jednak na to, że stosunkowo wąska strefa burz może przejść z zachodu na wschód woj. lubelskiego, obejmując obszar Lubelszczyzny co należy mieć na uwadze. Śledźmy więc niebo pod kątem rozwoju chmur Cumulus i Cumulonimbus oraz radary pogodowe, jak i też detektory wyładowań atmosferycznych już od godzin około południowych, aby nagłe pogorszenie pogody nas nie zaskoczyło w drugiej części dnia i wieczorem.

Prognozy pogody dla Polski

Położenie opadów i lokalnych burz

10 komentarzy

  1. Według animacji na IMiGW,główna nawałnica ma pójść na miasto ispiracji.

  2. Dziadek Józek ze Slamsowa (wiosen 76)

    Czytałem też o marzeniach i jasnowidzeniach na innych strona specjalistów od tego rodzaju zjawisk, przeglądałem też komputerowe zlepki i kombinacje chmur nad regionem i nic i nikt nie zapowiada takiego Argamedonu jak 112 Lublin.
    No i w kościach mnie nie łamie…
    Dopuszczam też myśl, że nie o tym regionie tu rozmawiamy.

    • jest i naczelny znawca strażacko – pogodowy hahahahaha

      • Dziadek Józek ze Slamsowa (wiosen 76)

        Nie je jestem ekspertem, ale potrafię samodzielnie myśleć (co każdemu się może zdarzyć), cymbale. 😆

  3. Prawdopodobnie może też nie padać… Swoją drogą, gdzie alerty RCB o tym, że będzie ponad 25 st., czyli upał niosący śmiertelne zagrożenie(?)

  4. Dawać na Niemce…..

  5. No i coś koło Tomaszowa Lubelskiego luneło nawet koło Zamościa spadł deszcz taki że nie wiadomo czy ktoś sika z nieba czy pada. Większość regionu bez opadów wiec po co straszyć?

    • Koło Lublina, Lubartowa, Puław, Biłgoraja, Tomaszowa Lubelskiego przeszły ubiegłej doby silne burze. Niektóre z nich wykazywały cechy superkomórek burzowych i padał z nich grad i silnie padało oraz wiało. Nie rozumiesz najwidoczniej, że nie w każdym miejscu, gdzie przechodzi dana komórka burzowa, wykazuje się taką samą intensywnością. Mówisz, że większość regionu bez opadów, bo taka jest specyfikacja opadów konwekcyjnych, które są lokalne i nierównomierne obszarowo. Nie raz zdarza się, że 2-3 miejscowości będą zalane po burzy, natomiast 3-5 km dalej będzie słonecznie i bez szkód. Dziś burze obejmą większy obszar regionu i będą jeszcze silniejsze.

Dodaj komentarz