01/07/2024
690 680 960

Groźne burze w kolejnych godzinach nad woj. lubelskim. Może przejść bow echo i silne superkomórki burzowe

Sobotni poranek przyniósł burze nad częścią regionu. Nadal grzmi w północnej części woj. lubelskiego. Jednak to nie koniec dzisiaj groźnych zjawisk pogodowych. Wkrótce pojawią się kolejne, intensywne burze, które nasuną się region od zachodu.

Znajdujemy się jeszcze w gorącym, wilgotnym i chwiejnym powietrzu pochodzenia zwrotnikowego. W kolejnych godzinach nad regionem pojawią się jeszcze silniejsze burze. Zwłaszcza na przedpolu pofalowanego frontu i w strefie chłodnego frontu. Burze najgroźniejsze będą w zasięgu linii zbieżności wiatru. Zapowiadaliśmy, że zjawiska burzowe będą dziś aktywne od pierwszej części dnia. Dane radarowe i detektory wyładowań wskazują, że burze przechodzą od godzin rannych na północą regionu. Jednak szczyt aktywności burzowej dopiero przed mieszkańcami Lubelszczyzny.

Grzmi nad kilkoma powiatami

Dane radarowe wskazują, że grzmi nad zachodnią i północną częścią regionu. Grzmi m.in w rejonie Łukowa, Stoczka Łukowskiego, Radzynia Podlaskiego, Ostrowa Lubelskiego. Strefa burz przemieszcza się na północny-wschód w kierunku Parczewa, Białej Podlaskiej i Międzyrzeca Podlaskiego. Jednak najgroźniejsze burze nadejdą z południa Polski w kolejnych godzinach.

Nad woj. małopolskim znajduje się wielokomórkowa burza w formie liniowej, która przekształciła się w bow echo – charakterystyczny obraz radarowy mezoskalowego układu konwekcyjnego w kształcie łuku. Taki układ może wytworzyć silne wiatry, a czasem tornada, powodując poważne szkody. Układ ten zmierza nad nasz region. Trajektoria burzy jest na północny-wschód. Niesie ze sobą groźne porywy wiatru powyżej 100 km/h, grad, ulewy i dużo wyładowań atmosferycznych. Utworzyć mogą się nad woj. lubelskim wkrótce superkomórki burzowe z gradem o średnicy powyżej 2-5 cm. Zwłaszcza w godzinach południowych i popołudniowych.

Sobota przyniesie w regionie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Natomiast pod wieczór także rozpogodzeniami. Spodziewane przelotne opady deszczu i gwałtowne burze. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 40 mm. W najcieplejszym momencie dnia temperatura oscylować będzie od 27°C do 30°C. Wiatr okaże się początkowo słaby, jednak stopniowo wzmagający się do umiarkowanego i porywistego, południowy i południowo-zachodni. Tylko czasie burz miejscowe porywy wiatru do 90-120 km/h. Lokalnie możliwe wiatrołomy i przerwy w dostawach prądu oraz uszkodzone dachy, zmuszając strażaków i energetyków do interwencji.

Kiedy najgroźniejsze burze?

Najgroźniejsze burze występować powinny pomiędzy godz. 10.00 a 18.00. Potem większość burz osłabnie i odsunie się za naszą wschodnią granice państwową. W nocy burze powinny znaleźć się już poza Polską. Najdłużej grzmieć będzie na krańcach wschodnich. Szacujemy dziś wysokość opadów w burzach do 20-50 mm, grad o średnicy powyżej 5 cm, wiatr w porywach 90-100 km/h, ale lokalnie w przypadku bardzo silnej superkomórki burzowej do około 115-120 km/h. Istnieje niskie ryzyko utworzenia się 1-2 trąb powietrznych.

Noc z soboty na niedzielę przyniesie zachmurzenie przeważnie małe i umiarkowane, gdzieniegdzie wieczorem duże i wtedy na wschodzie możliwe przelotne opady deszczu i zanikające szybko burze. W najchłodniejszej części nocy temperatura wyniesie od 14°C do 16°C. Wiatr będzie słaby, zachodni. Podczas zanikających burz możliwe porywy do 70-80 km/h.

Jutro w regionie uspokojenie w pogodzie, spadek temperatury do 22-24 stopni i brak opadów oraz burz w ciągu dnia. Taka sytuacja potrwa przez kilka dni, gdy to warunki okażą się stabilne bez groźnych zjawisk burzowych.

Burze to zjawiska lokalne

Należy pamiętać, że burze są zjawiskiem lokalnym i trudnym do prognozowania, a często również nieprzewidywalnym. Dlatego zaleca się śledzenie danych z sieci dopplerowskich radarów meteorologicznych POLRAD, detektorów wyładowań i zdjęć satelitarnych, aby zorientować się, czy w naszym rejonie tworzą się, bądź też przechodzą komórki burzowe. Nie ma i długo nie będzie precyzyjnych narzędzi, które wskażą nam z dużym wyprzedzeniem czasowym, gdzie konkretnie oraz w jakich godzinach pojawią się komórki burzowe. Dlatego stawia się duży nacisk na prognozy nowcastingowe, jakie opierają się na danych z sieci radarów dopplerowskich, obrazów satelitarnych w spektrum widzialnym i podczerwieni, jak i też pionowych sondowań atmosfery balonami meteorologicznymi, systemów teledetekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych, obserwacji naziemnych ze stacji meteorologicznych oraz modeli nowcastingowych o dużej rozdzielczości.

Prognozy pogody dla Polski
Położenie opadów i lokalnych burz

33 komentarze

  1. To gdzieś pada? Bo u mnie nic nie pada i tak od miesiąca.

  2. I gdzie te burze? Wczoraj straszyliscie straszycie dziś przez was nie podlalam ogrodka.

    • może masz ogródek na saharze i przespałaś, nie pajacuj

    • Burzowy Władysław Gromowałdny

      Weź melisę jak taka przestraszona jesteś. Jak nie wiesz, gdzie te burze, to się nie ośmieszaj w XXI wieku z takimi pytaniami, dziecko potrafi sprawdzić.

    • Dziś były na przeważającym obszarze woj. lubelskiego.

  3. Bow echo haha redakcjo piszcie po polsku nikt tu angielskiego nie zna poza tym to portal w wersji polskiej

  4. Bow echo to określenie techniczne , nawet jak ktoś zna angielski to i tak nie będzie wiedział o co chodzi.Poza tym szanowna redakcja mogła by wyjaśnic co znaczą też inne angielskojęzyczne określenia w tym artykule , wogóle to mam wrażenie że ten artykuł jest tylko dla ekspertów znających się na temacie i znających terminologię z zakresu tu opisanego.

Dodaj komentarz