01/07/2024
690 680 960

Dziś możliwe gwałtowne burze na obszarze woj. lubelskiego. Zagrożeniem mogą być podtopienia, gradobicia i silny wiatr do 90 km/h

Dziś w regionie prognozowane są gwałtowne burze, które lokalnie mogą przynieść opady kilkucentymetrowego gradu. Zagrożeniem będą również silne porywy wiatru do 90 km/h.

Rozwój aktywnych burz w regionie

W piątek pogoda w kraju jest kształtowana przez pole zatoki niżowej oraz nasuwającą się od zachodu linie chłodnego frontu atmosferycznego związaną z niżem o imieniu Yana z rejonu Islandii. Na obszarze woj. lubelskiego zaznaczą się strefy lokalnych zbieżności wiatru. Co więcej, nad naszym krajem będzie zalegać gorące i upalne, coraz bardziej bogate w wilgoć powietrze zwrotnikowe, które przyniesie zarówno liczne rozpogodzenia, jak i rozwój aktywnych burz o gwałtownym przebiegu w drugiej części dnia m.in w naszym regionie. Od pasa zachodniego Polski będzie obserwowana wymiana mas powietrza poprzedzona opadami burzowymi o znacznej intensywności.

Gwałtowne zjawiska pogodowe

Prognozowane są dziś na ogół słabo zorganizowane burze w woj. lubelskim, ale o gwałtownym przebiegu. Dominować będą pojedyncze komórki burzowe, miejscami łączące się w klastry wielokomórkowe. Nie można jednak wykluczyć 2-4 superkomórek burzowych o charakterze wysokoopadowym.

Podstawowym zagrożeniem okażą się dziś ulewne opady deszczu, które w konsekwencji prowadzić będą do podtopień, zalań, a w obszarach silnie zurbanizowanych do lokalnych powodzi błyskawicznych. Obecny stan wiedzy nie pozwala jednak przewidzieć z dużą precyzją miast, które są dziś szczególnie zagrożone. Wewnątrzmasowy charakter konwekcji powodować będzie rozwój intensywnych burz na przeważającym obszarze Lubelszczyzny już od godzin około południowych.

Zagrożeniem będzie grad

Ponadto padać może grad o średnicy 1-4 cm, szczególnie z silnych burz pulsacyjnych, a nawet pojedynczych superkomórek burzowych. Powodować może to szkody na polach uprawnych, ale także powinno skutkować to znaczną akumulacją gradzin. W kilka minut silnego gradobicia miejscami krajobrazy mogą stać się w woj. lubelskim jak w zimie. Utrudniać może to nawet ruch kołowy i blokować studzienki kanalizacyjne, pogarszając sytuacje po silnych opadach burzowych.

Nowe burze mogą tworzyć się na granicach odpływu chłodnego powietrza innych burz. Obok jednej wygasającej burzy, formować mogą się nowe i szybko osiągać wysoką intensywność zjawisk towarzyszących. Burze będą na ogół krótkotrwałe, lecz intensywne. Średnia długość „życia” pojedynczej burzy wewnątrzmasowej wyniesie około 15-60 minut. Nad jednym obszarem przejść może nawet kilka burz, skutkując dużą akumulacją opadów powyżej 50-60 mm. Tak silne opady burzowe w krótkim czasie mogą zmuszać jednostki straży pożarnej do interwencji, aby usunąć miejscowe zagrożenia.

Pierwsze burze już około południa

Przewidujemy, że pierwsze burze zaczną tworzyć się już od około godziny 12.00-14.00 w woj. lubelskim. Najwięcej burz prognozujemy pomiędzy godz. 15.00 a 22.00. Miejscami burze utrzymają się do około godziny 23.00-24.00 w nocy z piątku na sobotę. Należy mieć jednak na uwadze, że najsilniejsze burze wystąpią wieczorem i w pierwszej części nocy. Wówczas natężenie zjawisk towarzyszących oraz aktywność elektryczna będzie najwyższa. Spora dziś ilość wyładowań chmura-ziemia, (doziemne) stwarzać ma zagrożenie dla zdrowia, życia i mienia. Nie można wykluczyć miejscowych pożarów od wyładowań. Zachowajmy więc ostrożność, gdyż pogoda będzie niebezpieczna.

Dziś prognozowane jest na ogół zachmurzenie umiarkowane i duże. Spodziewane konwekcyjne, przelotne opady deszczu oraz gwałtowne burze, gdzieniegdzie z gradem. Prawdopodobna wysokość opadów podczas lokalnych burz od 20 mm do 30 mm, lokalnie do 50-60 mm. Na termometrach maksymalnie od 28°C do 31°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, z kierunków południowych. Jedynie w czasie burz możliwe porywy do 70 km/h, lokalnie do 80-90 km/h.

Najbliższa noc z przelotnymi opadami

Noc z piątku na sobotę przyniesie na ogół zachmurzenie umiarkowane i duże. Spodziewane przelotne opady deszczu oraz burze z gradem. Możliwa wysokość opadów podczas burz od 15 mm do 35 mm. Będzie to bardzo ciepła noc, miejscami nawet tropikalna z temperaturą minimalną na poziomie od 17°C do 20°C. Wiatr okaże się słaby i umiarkowany. Jednak z kierunków się zmieniających. Tylko czasie burz możliwe porywy do 70-85 km/h, zwłaszcza początkowo.

Pamiętaj! Burze to zjawisko lokalne

Należy pamiętać, że burze są zjawiskiem lokalnym i trudnym do prognozowania, a często również nieprzewidywalnym. Dlatego zaleca się śledzenie danych z sieci dopplerowskich radarów meteorologicznych POLRAD, detektorów wyładowań i zdjęć satelitarnych, aby zorientować się, czy w naszym rejonie tworzą się, bądź też przechodzą komórki burzowe. Nie ma i długo nie będzie precyzyjnych narzędzi, które wskażą nam z dużym wyprzedzeniem czasowym, gdzie konkretnie oraz w jakich godzinach pojawią się komórki burzowe. Dlatego stawia się duży nacisk na prognozy nowcastingowe, jakie opierają się na danych z sieci radarów dopplerowskich, obrazów satelitarnych w spektrum widzialnym i podczerwieni, jak i też pionowych sondowań atmosfery balonami meteorologicznymi, systemów teledetekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych, obserwacji naziemnych ze stacji meteorologicznych oraz modeli nowcastingowych o dużej rozdzielczości.

Prognozy pogody dla Polski
Położenie opadów i lokalnych burz

8 komentarzy

  1. Piorun Jasny !!!

    Zgadzam się na duże deszcze, bo wody mało, ale na Boga, nie na gwałowności !!!
    Bo strażacy znów będą mieć kupę roboty.

  2. Zaśpiwajmy więc:
    Idzie dysc, idzie dysc, idzie sikawica
    Uleje, usiece, uleje, usiece, uleje, usiece…

  3. Znowu ten spam RCB przyszedł. Przychodzi zawsze na weekend.

  4. tak padało że trzeda było okna otwierać xD

  5. Dostałem sms-a od RCB już wiem że nic nie będzie padać.

  6. Redakcjostrona internetowa od ok. 2 tygodni jest w przebudowie. Więc pisanie „Położenie opadów i lokalnych burz” jest bez sensu.

Dodaj komentarz