01/07/2024
690 680 960

Czym zagęścić glinę? Wypróbuj ubijak wibracyjny

W trakcie prac związanych z przygotowaniem terenu do inwestycji ważnym elementem jest zagęszczenie gruntu, który tworzy podstawę dla całej konstrukcji. Przeprowadzenie wstępnej analizy potrzeb oraz faktycznego stanu gruntu macierzystego pomoże zdecydować o dalszych działaniach z gruntem. W przypadku decyzji o zagęszczeniu gruntu należy pamiętać o odpowiednim doborze urządzenia zagęszczającego grunt.

Wstępny dobór urządzenia

Przy pracach wielkopowierzchniowych najkorzystniej jest dobrać odpowiedni dla gruntu i oczekiwanego efektu zagęszczenia walec. Przy mniejszych powierzchniach wystarczająca będzie zdecydowanie tańsza od walca zagęszczarka gruntu lub ubijak wibracyjny. Istnieje wiele artykułów ułatwiających dobór odpowiedniej maszyny do zagęszczania gruntu, które uzależniają rodzaj maszyny od zagęszczanego materiału. Przy mniejszych powierzchniach na gruntach niespoistych i składzie granulometrycznym powyżej 2 mm możemy śmiało stosować zagęszczarki jednokierunkowe, zagęszczarki dwukierunkowe lub zagęszczarki okrągłe (w trudno dostępnych miejscach lub w wykopach). Gdy mamy do czynienia z gruntem spoistym (piasek gliniasty, pył, glina, glina zwięzła, ił), konieczne może okazać się zastosowanie skoczka – ubijaka wibracyjnego.

Ubijak wibracyjny jako niezastąpione narzędzie przy gruntach trudnozagęszczalnych

Łatwość zagęszczenia (zwana także podatnością na zagęszczenie) danego materiału oznacza, że zagęszczenie może być szybko uzyskane przy niewielkich nakładach pracy zagęszczającego sprzętu. O stopniu trudności zagęszczenia gruntów decyduje między innymi ich uziarnienie, wilgotność i charakter powierzchni ziaren gruntu. Z uwagi na powyższe grunty spoiste dużo ciężej zagęścić. Analiza dynamiczna i badania wykazują podatność na zagęszczenie gruntów spoistych w przypadku zastosowania maszyn o dużej sile wymuszającej, małej płycie dennej, dużej amplitudzie i niskiej częstotliwości. Maszyną spełniającą te zalecenia jest ubijak wibracyjny. Producenci skoczków prześcigają się w udoskonalaniu swoich sprzętów i zbliżaniu ich do potrzeb swoich klientów, zachowując przy tym wszechstronność tych maszyn. Ubijak stopowy jest bardzo efektywnym narzędziem w trakcie zagęszczania gruntów niespoistych i mniejszej frakcji na małym obszarze. Wprowadzone innowacje w konstrukcji silników Honda GXR120 z wyspecjalizowanym gaźnikiem Walbro zwiększyły żywotność silników i zapobiegają wydostawaniu się płynów (olej/benzyna) poza maszynę w trakcie transportu. Bardzo istotną zmianą jest wykorzystanie silnika z pionowo ułożonym tłokiem. Wcześniejsze konstrukcje posiadały skośny tłok, co przy charakterze pracy maszyny oznaczało ograniczoną żywotność układu korbowo-tłokowego. W zależności od preferencji ubijaki wibracyjne mogą wykorzystywać także silniki diesla lub elektryczne z zasilaniem bateryjnym.

Zalety i wady ubijaków stopowych

Skoczki do ubijania to niezastąpione maszyny w szczególności na małych obszarach, w trakcie zagęszczania wykopów liniowych o małej szerokości oraz przy zagęszczeniu gruntów trudnozagęszczalnych. Ich niewielkie rozmiary i waga pozawalają na łatwy transport niemal w każdej pozycji. Duża siła wymuszająca i mała stopa denna pozwalają na uzyskanie efektu zagęszczenia porównywalnego do zagęszczarki 500 kg. Jednak należy zwrócić uwagę, iż bardzo ciężko jest uzyskać równomierne zagęszczenie na większej powierzchni z racji udarowego charakteru pracy maszyny. W trakcie pracy ubijakiem wibracyjnym należy pamiętać o większej wartości (HAV) drgań przenoszonych na dłoń/ramię niż w przypadku tradycyjnie wibrujących zagęszczarek gruntu.

Jaki ubijak kupić? Na co zwrócić uwagę?

Zakup taniego ubijaka do wypożyczalni lub do profesjonalnej firmy może okazać nienajlepszą inwestycją. W trakcie rozpoznawania firm oferujących sprzęt do zagęszczania należy przyjrzeć się producentom profesjonalnym, z własnym serwisem oraz dobrym dostępem do części zamiennych. Naszą uwagę przyciągnęła firma Swepac produkująca zagęszczarki od 1993 roku w Szwecji w Ljungby. Ich katalog części zamiennych imponuje prostotą rozwiązań, a dostępność części zamiennych jest bardzo dobra.

Ważne, aby znajdujące się w specyfikacji parametry pracy maszyny były wiarygodne i odnosiły się do każdego wyprodukowanego egzemplarza. Poza ciężarem i powierzchnią ubijania powinny się znaleźć tam informacje na temat wartości drgań przenoszonych na ręce, siły wymuszającej i częstotliwości wibracji stopy dennej.

Komentarze wyłączone