03/07/2024
690 680 960

Chciał przewieźć przez granicę buty ze skóry pytona

Podróżny przewoził przez granicę bez wymaganych zezwoleń buty ze skóry pytona, który objęty jest ścisłą ochroną CITES. Nieznajomość prawa była w tym przypadku przyczyną kłopotów.

Na granicy lądowej i przejściach lotniczych nierzadko zdarzają się przypadki przewozu modowych towarów typu torebki, buty, portfele czy paski do spodni, które wykonane są z okazów CITES, np. ze skór węży. Przeciwdziałanie nielegalnemu i niekontrolowanemu obrotowi gatunkami CITES to jedno z zadań Służby Celno-Skarbowej.

Moda na bakier z prawem

Ostatnio na przejściu granicznym w Hrebennem funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej znaleźli w bagażu mieszkańca USA buty wykonane ze skóry pytona. Zarówno pytony, jak też inne dusiciele, np. boa czy anakondy, podlegają ochronie gatunkowej CITES, a co za tym idzie – na przewóz wykonanych z nich wyrobów potrzebne są odpowiednie zezwolenia.

Mężczyzna nie krył zaskoczenia, gdy funkcjonariusze poprosili go o okazanie dokumentów pozwalających na legalny wywóz towaru za granicę. Podróżny nie miał zezwolenia CITES i tłumaczył, że nie wiedział o takim obowiązku.

Ponieważ nieznajomość prawa w żadnym wypadku nie zwalnia z odpowiedzialności, funkcjonariusze zajęli obuwie, a mężczyźnie grozi odpowiedzialność karna za popełnienie przestępstwa określonego w ustawie o ochronie przyrody. Przewożenie przez granicę bez odpowiednich zezwoleń (w przypadku Polski zgody Ministerstwa Klimatu i Środowiska) okazów uwzględnionych na liście CITES może skutkować konfiskatą przedmiotów, grzywną, a nawet karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Szacunkowa wartość rynkowa zatrzymanych butów z pytona to 1,5 tys. zł.

Ochrona gatunków CITES – problem globalny

Jak alarmują eksperci – lista zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt systematycznie się wydłuża. Zgodnie z raportem opublikowanym przez ONZ w 2019 roku, w ciągu najbliższych dekad może wyginąć nawet co ósmy gatunek istniejący na Ziemi. Dlatego też w ratowanie dzikich gatunków – w ramach Konwencji Waszyngtońskiej (CITES) – zaangażowało się większość krajów na świecie, w tym Polska.

Stworzona została lista gatunków, które podlegają ochronie (Rozporządzenie Komisji (UE) nr 2023/966 z dnia 15 maja 2023 r. zmieniające rozporządzenie Rady (WE) nr 338/97 w sprawie ochrony gatunków dzikiej fauny i flory w drodze regulacji handlu nimi).

(Źródło: KAS)

5 komentarzy

  1. Kołchozowe zakłamanie i niszczenie konkurencji albowiem tu na miejscu można legalnie KUPIĆ(oczywiście za odpowiednio wyższą cenę) wyroby ze skór zwierząt będących w eurokołchozie pod ochroną a w miejscach ich naturalnego występowania-nie,bo są hodowane na fermach.

  2. kamien znapisem Love

    Czy rzeczony Pyton/bądź Boa, występuje naturalnie UE? W krajach gdzie dziko żyją te węże, nie są pod żadną ochroną, są przez tubylców tępione, lub zjadane.

  3. Czy pytony w UE są gatunkiem zagrożonym i występują naturalnie ??

    • Jakie to ma znaczenie dla tej sprawy? 🙂
      Pytony naturalnie nie występują w Europie. Występują one głównie w tropikalnych i subtropikalnych regionach Azji, Afryki i Australii. Istnieje kilka gatunków pytonów, które są trzymane jako zwierzęta domowe w Europie, ale nie są one wypuszczane na wolność i nie rozmnażają się w naturalnych warunkach.

  4. Przedstawiciele rodziny żyją w Afryce, Azji i Australii. Znanych jest do 41 gatunków. W Europie nie występują.

Dodaj komentarz