03/07/2024
690 680 960

Będą postępowania wobec operatorów aplikacji za zlecenie przewozu osobom nie posiadającym wymaganej licencji (zdjęcia)

Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Lublinie zapowiada wszczęcie postępowań wobec operatorów aplikacji, za zlecanie w ostatnim czasie przewozu przedsiębiorcom, którzy nie posiadali wymaganej licencji. To pokłosie weekendowych kontroli osób świadczących przewóz osób „na aplikację”.

W miniony weekend, policjanci z Komend w Lublinie i Świdniku wraz z inspektorami Inspekcji Transportu Drogowego oraz Strażą Graniczną kontrolowali kierowców świadczących usługi przewozowe taxi z wykorzystaniem popularnych aplikacji na telefon. Kontrolowano m.in., uprawnienia licencyjne przedsiębiorców, uprawnienia i trzeźwość kierowców oraz stan techniczny i wyposażenie pojazdów. Łącznie skontrolowano 120 pojazdów, ujawniono 10 naruszeń transportowych i 27 wykroczeń. Była to kontynuacja działań prowadzonych w styczniu br.

W trakcie kontroli funkcjonariusze sprawdzali uprawnienia do kierowania, licencje, stan techniczny pojazdów i ich wyposażenie. Kontrolą objęto także zagadnienia związane z legalnością pobytu i zatrudnienia obcokrajowców, którzy stanowią dużą grupę kierowców taksówek. W bazach danych służb weryfikowano każdego kontrolowanego kierującego. Dzięki temu można było zidentyfikować np. osoby poszukiwane, nielegalnie przebywające na terenie naszego kraju lub takie, które mają zakaz prowadzenia pojazdów czy brak uprawnień do kierowania.

Jednym z zatrzymanych do kontroli w Lublinie był obywatel Nigerii. Mężczyzna nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami oraz licencji na przewóz osób. Z kolei kontrolowany obywatel Uzbekistanu, okazał się osobą nielegalnie przebywającą na terenie RP.

W takcie kontroli funkcjonariusze WITD ujawnili 10 naruszeń ustawy o transporcie drogowym. W 4 przypadkach odnotowano najpoważniejsze naruszenie, czyli brak licencji. Stwierdzono także naruszenia polegające na: braku badań techniczny, braku wypisu z licencji lub niezgłoszenia pojazdu do licencji.

ITD zapowiada, że zostaną wszczęte postępowania wobec operatorów aplikacji, za zlecenie przewozu przedsiębiorcy, który nie posiadał wymaganej licencji. Za brak: badań technicznych, wymaganego wyposażenia pojazdu i wpisu TAXI w dowodzie rejestracyjnym zatrzymano 5 dowodów rejestracyjnych. Policjanci zatrzymali także dwa prawa jazdy.

(fot. WITD)

22 komentarze

  1. Po kilku latach sądowych batalii wlepią do 12 tysięcy grzywny firmie, która codziennie obraca milionami.
    Państwo z [***] i patyków.

    • Z [***] to ciebie ulepili.

    • A może nie będzie tak źle. Ostatnio jedną ogólnopolską zdelegalizowali. Chociaż właściciel zawsze może zmienić literkę w nazwie i występować jako nowy przedsiębiorca.

  2. Lobby emerytowanych policjantów co jeździ na taryfie za bardzo się telepie, ukarają dla picu na odczepnego

  3. Jako kierowca Bolta popieram akcje,jestem przede wszystkim za uszczelnieniem weryfikacji,kontrole powinno się robić co weekend i ściągać nieoznakowanym bo cwaniacy dostaja cynk i omijaja a Wy zawiśni nie wrzucajcie wszystkich do jednego gara, nie jednokrotnie jeżdżąc po tym mieście okolo 15 lat widzialem popisy zawodowych taksowkarzy na naszych ulicach, ostatnio dwoch sie biło o miejsce, ale pokazali klasę..

  4. Jedynie zatrzymanie samochodu jako zabezpieczenia na poczet grożącej kary przyniosłoby efekt i skończyłoby się przeciąganie postępowań sądowych przez ukaranych. Był Bolt Service, a teraz jest Bolt Riders bodajże. Retoryczne pytanie jest czy niedziałający już Bolt Service zapłacił nałożone na niego kary?